فهرست
رهایی از تله آفساید
رهایی از تله آفساید

رهایی از تله آفساید

آی اسپورت - تیم در موقعیت حمله است و توپی به مهاجم  می‌رسد و آن را تبدیل به گل می‌کند. او در اوج شادی است و همبازی‌هایش به سمتش می‌آیند و طرفداران تیم شاد هستند، اما ناگهان پرچم کمک داور همه این جشن را برهم می‌زند. قصه مشخص است و تله آفساید قربانی دیگری گرفته است. این اتفاق بارها رخ داده است و گریزی از آن نیست. تیم‌ها برای سیستم تدافعی اعمال شده خود نیاز به استفاده از این  سیستم دارند تا از گزند مهاجمین فرصت طلب در امان باشند و از سوئی تیم‌های مهاجم هم به جستجوی بازیکنان سریع و تکنیکی و باهوشی هستند که از این تله بگریزند اما جام جهانی ۲۰۱۸، روند رو به کاهشی را که از جام جهانی ۲۰۱۰ در مورد استفاده از تاکتیک تله آفساید وجود دارد را بار دیگر اثبات کرد.

به آمارها بنگریم؛ در جام جهانی ۲۰۱۰ تعداد ۳۰۹ مورد آفساید وجود داشته است این آمار در جام جهانی ۲۰۱۴ به ۲۸۹ مورد یعنی کاهش ۶/۵ در صدی را تجربه کرده است و در جام جهانی ۲۰۱۸ به ۱۷۰ مورد یعنی کاهش ۴۱ درصد به نسبت ۲۰۱۴ و نزدیک به ۴۵ در صد به نسبت جام جهانی ۲۰۱۰ رسیده است. این آمارها نشان می‌دهند تیم‌ها با توجه به ورود تکنولوژی به عرصه قضاوت کمتر قادر به بهره برداری از این تاکتیک دفاعی هستند. از سوئی دیگر کادر فنی تیم‌ها کمتر میل به ریسک کردن دارند و تیم‌هایشان کمتر آرایش رو به بالا دارند و تجمع در یک سومی زمین خودی و محوطه هیجده قدم را گامی موثرتر از استفاده از تله آفساید می‌دانند. استفاده بیشتر از آرایش تیمی با دو هافبک تدافعی و استفاده از تک مهاجمی که وظایف تدافعی هم دارد و تجمع و درگیری در میانه زمین فرصت قرار دادن مهاجمین در تله آفساید را گرفته است و از سوئی شاهدیم که ستارگان تکنیکی و تهاجمی تیم‌ها در جام جهانی ۲۰۱۸ نظیر امیاپه و ازارد و نیمار وپرسیچ ودی بروینه ... علاقه بیشتری به حضور در خط طولی  زمین دارند.

از سوئی از یاد نبریم که مردان فرمانده میانه زمین که از آنها به عنوان ژنرال نام برده می‌شوند و وظیفه پاس‌های تو در و رهایی مهاجمین از تله آفساید را دارند مردانی چون مودریچ و گریزمان به سختی موفق به دادن پاس‌های تک به تک می‌شدند و نیاز به کمک هافبک‌های تدافعی و نفوذ وینگرها و مدافعین کناری داشته و شاهد فرارهای از عمق کمتر بودیم. زیرا مدافعین کمتر حاضر به ریسک دور شدن از دروازه خودی به امید آفساید گیری بودند. باید بگوییم فشردگی فوتبال امروز باعث شده است مهاجمین نتوانند چندان دل به ناهماهنگی برای آفساید گیری مدافعین داشته باشند.

۷ ۱  
آی اسپورت
2018-07-20 12:40:00
نظر دهید

۱ نظر
امین آبی پررنگ
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷، ۱۳:۰۱
تووی چند سال اخیر مهاجمایی که وظایف تدافعی رو بهتر انجام میدن به دیگر مهاجمین ترجیح داده میشن در حالی که در گذشته این چنین نبود و مهاجمین نوک، تمام تمرکزشون روی گلزنی و فرار به سمت پشت مدافع بوده. نمونه هایی از این دست مهاجمین که با فرارهای مداوم مدافعین مقابل رو کلافه میکردن و تعداد زیادی خطای افساید بنامشون ثبت میشده، نمونه داخلی مثل ارش برهانی، نمونه خارجی فیلیپو اینزاگی.
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر