فهرست
میراث بر باد رفته تیم ملی
میراث بر باد رفته تیم ملی

میراث بر باد رفته تیم ملی

آی‌اسپورت- نمایشی که این روزها از تیم ملی می‌بینیم، همان اتفاقی است که نگران بودیم بعد از جدایی کی‌روش رخ بدهد. آنچه در آن دوره هشت ساله با زحمات مربی پرتغالی و بازیکنان ساخته شده بود، سریع‌تر از آنچه فکرش را بکنیم در حال فرو‌ ریختن است. اوضاع برای کی‌روش طوری پیش رفت که ادامه همکاری‌اش با تیم ملی ممکن نبود. بعد از هشت سال پر ماجرا، دو جام جهانی و دو جام ملت‌های آسیا، این رابطه انگار به نقطه پایانش رسیده بود. با این حال انتظار می‌رفت که برای محافظت از میراث این مربی و هزینه‌ مادی و معنوی که بابت ساختن آن تیم شده بود، فدراسیون فوتبال دلسوزانه‌تر عمل کند.

فرآیند جانشینی کی‌روش بیشتر بر پایه تصمیمات احساسی بود و به نظر می‌رسید مدیران ارشد فوتبال روی موج افکار عمومی سوارند. جملاتی مثل «مربی‌ می‌آوریم که بزرگتر از کی‌روش باشد» و «یک مربی هجومی انتخاب خواهیم کرد» به نظر می‌رسید بیشتر بابت لجبازی با کی‌روش مطرح می‌شود و اثری از معیارهای فنی در آنها نبود، غافل از اینکه انتخاب اشتباه قرار است به تیم ملی آسیب بزند. در نهایت قرعه به نام ویلموتس افتاد که نه به خاطر تبحر تاکتیکی که بیشتر بابت دوران درخشان بازیگری‌اش شناخته می‌شود. کسی که نتوانسته بود با نسل درخشان فوتبال بلژیک به موفقیتی برسد و در ساحل عاج هم ناکام شده بود.

فدراسیون در مدیریت و مراقبت از تیم ملی هم مثل انتخاب سرمربی سهل‌انگارانه عمل کرد. کی‌روش برای تیم ملی مدیر هم محسوب می‌شد و با اصرار او بود که بخش زیادی از اردوها و بازی‌های دوستانه برگزار شد، ولی ویلموتس حاضر نیست فراتر از وظایفش نقشی به عهده بگیرد و حتی در ماه‌های گذشته برای تماشای مسابقات لیگ برتر و شروع اردو هم حاضر نشد به تهران بیاید.

تیم هماهنگ، مصمم و بابرنامه جام جهانی و جام ملت‌ها با سرعتی باورنکردنی به تیمی ناهماهنگ، بی‌روحیه و بی‌هدف تبدیل شده و چنین هنری را نمی‌توان تنها به نام یک نفر ثبت کرد. واکاوی گذشته درد زیادی را دوا نمی‌کند و پیش از شروع دور برگشت مسابقات باید راهی برای فرار از این بحران پیدا کنیم، ولی انفعالی که اطراف تیم ملی دیده می‌شود، اصلاً امیدوارکننده نیست. نه از بازی‌های دوستانه خبری است، نه ویلموتس قرار است تغییر رویه بدهد و نه در فدراسیون عزمی برای یک تغییر اساسی دیده می‌شود.

۱۲ ۳  
آی اسپورت
2019-11-16 15:44:00
نظر دهید

۳ نظر
بابک66
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸، ۱۶:۲۱
هرکی که بیننده فوتبال باشه و کمی فوتبال بفهمه و کمی هم حافظه بلند مدتش خوب باشه حتما حذف بلژیک در مقابل آرژانتین در جام جهانی 2014 برزیل با نسل طلایی فوتبال بلژیک و حذفش رو به یاد داره، دقیقه 93 اون بازی تیبو کورتوآ با وجود اینکه تیمش 1-0 عقب بود و در حال حذف از جام جهانی بعد از گرفتن یه تک به تک از مسی آنچنان با مشت های گره کرده خوشحالی میکرد به خاطر یک سیو و موفقیت کوچک شخصی که انگار تیم بلژیک با با اون مهار برنده بازی شده بود...بی غیرتی و بی خیالی سرمربی و بازیکنای بلژیک که فقط دنبال نمایش شخصی بودن توی اون بازی کاملا برای همه عجیب بود...سرمربی اون نسل طلایی مارک ویلموتس بود...این آدم حتی به تیم ملی کشور خودش هم تعصب و ارق نداشت... اینجا هم فقط برای پول اومده و باز هم دلالان عزیز خوب سر تاج و هم پیاله هاش رو کلاه گذاشتن و آنچنان قرارداد سنگینی بستن که الان با وجود 99 درصد احتمال حذف از دور اول گروهی جرات اخراجش رو هم ندارند.
به یاد بیارید که یکی از دلایل رفتن کیروش رو اون زمان عدم توانایی در تامین مالی قراردادش دونستند. در حالی که کیروش با مبلغی کمتر از ویلموتس حاضر بود در ایران بمونه و ثمر نهالی که در جام جهانی 2018 کاشته رو در جام جهانی 2022 برداشت کنه.
بعد گفتن کیروش نگاه از بالا به پایین داره
جواد خیابانی گفت که کیروش به ملت ما توهین کرده
الان مشخص شد که همه در راستای یک سناریو بوده و فقط قرار بود کیروش نباشه
حالا هرکی با هر مبلغی که جایگزینش بشه اشکالی نداره
با وجود دو باخت سرمربی بی غیرت تیم ملی رفته کشورش و فیفا دی بعدی هم از دست رفته، به هیچی هم کاری نداره...تیم ملی بازی تدارکاتی نداره، لباس درست حسابی نداره، اردوی درست حسابی نداره هیچ اعتراضی نمیکنه، فقط پولش دیر که بشه اعتراض میکنه
باید به امثال جواد خیابانی، شهاب قاسمی و مازیار ناظمی ها گفت تعصب کارلس کیروش به تیم ملی ما که حتی برای یک لباس با کیفیت می جنگید توهین نبود بلکه حضور سه روزه قبل از بازی مرگ و زندگی جلوی عراق توهینه
کارلس کیروش اهمیت فوتبال در جامعه ما فهمیده بود که چطور مردم با برد تیم ملیشون تا آخرین طبقه خوشحالی صعود می کنند، برای همین با تمام وجود برای موفقیت تیمش تلاش میکرد
کیروش خودش به تنهایی یک فدراسیون فوتبال بود و سرپوش گذاشته بود روی همه ضعف های مدیریتی مدیران پاپتی و دزد ما
زمان کیروش فدراسیون در تدارک 4 تا باز تدارکاتی نا توان بود خود کیروش باید میرفت بازی تدارکاتی جور میکرد بعد بهش لقب دلال موزامبیکی دادن یه عده ابله کوته فکر
گفتند که کیروش نگاه بالا به پایین داره و کسی رو تو فدراسیون آدم حساب نمیکنه، الان سوال اینه که آیا اونجا آدم عاقلی هم پیدا میشه؟؟؟ شمایی که اینها رو میگفتید همین ویلموتس بی انگیزه و بی خیال و بله قربان گو رو میخواستید که پیداش کردید
بعد از باخت یا مساوی جلوی بحرین هم به احتمال 99 درصد برکنارش میکنید و همه تقصیر هارو میندازید گردنش و محکم تر صندلیاتون میچسبید.
۸
سیروس
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۱۲
ضمن تائید فرمایشات شما، لازم است فراموش نکنیم که حقیقت فوتبال ما همین است که در مقابل عراق دیده شد! فوتبال بدون برنامه و هردمبیل باشگاهی ما، مدیریت بی مسئولیت و بدون تخصص، و در نهایت بازیکنان آموزش ندیده! برای کسانیکه فراموش نکرده اند، این تیم ملی آنقدرها هم غریبه نیست. این تیم دقیقا همان تیمی ست که کی روش در فوتبال ایران تحویل گرفت و بنابراین حالا وقت آن استکه واقع بین باشیم و انگشت بروی این حقیقت بگذاریم که در دوران هشت ساله حضور کی روش در تیم ملی و فوتبال ایران، آن تیم تیم کی روش بود نه تیم ایران! حالا زمانی ست که کسانیکه درک نمی کردند، بفهمند که چرا آن آدم اینقدر خودش را به در و دیوار می کوبید! تیم ملی ایران در بازی با عراق دقیقا همان چیزهائی را نداشت که کی روش برای بدست آوردنش (بسیار فراتر از مسئولیتش) می جنگید! به بازیکنان عراقی و بازی آنان دقت کردید؟ آنان همه وجود خودشان را برای بردن در این بازی گذاشته بودند، زیرا پیروزی در این مسابقه برای آنان دارای مفهومی فراتر از بردن در یک مسابقه فوتبال داشت، و در جبهه مخالف و در تیم غیر ملی ایران، بازیکنان مقهور اراده بازیکنان عراقی بودند. عراق این بازی را با سزاواری برنده شد و من بعنوان یک ایرانی به آنان تبریک میگویم! نکته قابل توجه اینستکه شاید بازیکنان تیم ما هم حق را به عراقی ها میدادند! کی روش برای تیم ملی و اصولا فوتبال ما نه تنها یک مربی، بلکه یک روانشناس، جامعه شناس، و یک الگوی کامل برای رقابت بود! این فقط ضعف فوتبال ما نیست، ما در تمام زمینه های اجتماعی و فرهنگی دچار این نقاط ضعف هستیم!
.
يكشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸، ۲۳:۱۶
آخرشم یه بیانیه میدن، عذرخواهی میکنن، بعد از ریدن.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر