فهرست
فرصتی برای حسرت خوردن نداریم
فرصتی برای حسرت خوردن نداریم

فرصتی برای حسرت خوردن نداریم

آی‌اسپورت- از بازی مقابل اسپانیا تصاویر زیادی در ذهن باقی مانده. لایی‌های فوتبالیست‌های ایرانی به ماتادورها، مخصوصا لایی وحید امیری به پیکه. دست بالای کمک داور، وسط خوشحالی هشتاد میلیون نفر که نشان از آفساید بودن گل عزت‌اللهی می‌داد. گل اتفاقی یکی از تاکتیکی‌ترین تیم‌های دنیا به ما. دراز کشیدن دو سه بازیکن روی خط برای محافظت از دورازه تیم ملی. حضور زنان در استادیوم آزادی برای اولین‌بار. اگر بخواهیم منصفانه حرف بزنیم، ما یک شب فوق‌العاده خاطره‌انگیر را پشت سر گذاشتیم. شبی که می‌توانیم تا سال‌ها در موردش حرف بزنیم. اتفاقات آینده را به آن شب ربط بدهیم و بگوییم همه چیز از آن شب شاد و غمگین سی خرداد ۱۳۹۷ شروع شد.

ما بعدها خیلی فرصت داریم در مورد بازی با اسپانیا حرف بزنیم. اما شاید مهمترین چیزی که الان باید به آن توجه کرد و در موردش حرف زد بازی با پرتغال است. یک بازی فینال‌گونه که می‌تواند ما را به هیجان‌انگیزترین اتفاق فوتبالی تاریخ زندگی‌مان برساند یا از آن طرف ما را تبدیل به یک بازنده سرافراز کند! ما یک‌بار دیگر در جام جهانی ۱۹۹۸ قبل از بازی سوم بسیار امیدوار به صعود بودیم. جایی که توانسته بودیم آمریکا را شکست دهیم و اگر آلمان را هم می‌بردیم، راهی یک‌هشتم می‌شدیم. اما نشد. حالا ما بعد از بیست سال دوباره این شانس را داریم که با یک برد شیرین حسرت آن روز را فراموش کنیم.

با احترام کامل به تیم نود و هشت که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان بهترین تیم تاریخ ایران به حساب می‌آید، باید گفت که به نظر می‌رسد ما در روسیه شانس بیشتری برای رفتن به مرحله بعد داشته باشیم. گرچه ما در مقابل یاران کریس رونالدو تنها با برد می‌توانیم خودمان را در مرحله حذفی ببینیم، اما این برد خیلی دور از دسترس نیست. این یک خوش‌بینی افراطی ناشی از احساس‌های ناسیونالیستی نیست، این یک نظریه است که بر مبنای اتفاقات چند روز اخیر دلایل محکمی را پشت سر خود می‌بیند.

نکته‌ای که باید به آن اشاره شود این است که تیم ما گل نمیخورد. در حالی که قبل از جام جهانی همه در مورد بازی ایران و اسپانیا با شوخی و جدی به عددهایی مثل پنج یا شش اشاره می‌کردند، با شروع مسابقات و بازی ایران مراکش این اعداد به سه و چهار کاهش یافت و وقتی نیمه اول بازی تمام شد، محتمل‌ترین نتیجه صفر صفر به نظر می‌رسید. گرچه در نهایت روی یک رفت و برگشت و دفع توپ ناقص و برخورد اتفاقی توپ با پای کاستا ما گل خوردیم ولی سیستم دفاعی ایران نمره کامل قبولی دریافت کرد. از آن طرف ما قرار است در مقابل پرتغالی بازی کنیم که هیچ‌یک از آپشن‌های لاروخا را ندارد. نه بازیکن بازی‌سازی در حد ایسکو و اینیستا و سیلوا دارد. نه راموس و پیکه‌ای دارد که تیم را بالا نگه دارند. نه کارواخال و آلبایی دارد که از کناره‌ها تیم حریف را عاصی کنند. قصدم پایین نشان دادن سطح تیم پرتغال نیست. قهرمان یورو ۲۰۱۶ تیم خوبی است که تا به حال با چهار امتیاز در صدر جدول قرار دارد. اما به نسبت تیم اسپانیا به مراتب در سطح پایین‌تری بازی می‌کند. حتی اگر به بازی این تیم مقابل اسپانیا و مراکش هم توجه کنید، متوجه این مسأله می‌شوید. آن‌ها در مقابل اسپانیا تنها ۳۳ درصد مالکیت توپ را در اختیار داشتند، شاید چند درصد بیشتر از ایران مقابل اسپانیا. موقعیت‌های شاگردان هیرو به مراتب بیشتر بود و شاگردان سانتوس به لطف هت‌تریک فوق ستاره خود توانستند امتیاز کسب کنند. فوق ستاره‌ای که در بازی مقابل مراکش هم تیمش را نجات داد، البته این‌بار با کمک دروازه‌بان پاتریسیو که چند توپ فوق‌العاده را نجات داد.

حالا سوال اساسی اینجاست که مهار یک ابرستاره راحت‌تر است یا مهار چند ستاره؟ ما نشان دادیم در ساختار دفاعی عالی هستیم. تیم ایران امیدش را به همین ساختار دفاعی فوق مستحکم بسته و از آن طرف پرتغال امیدش را به ساق‌های کریس. در کنار ساختار دفاعی چیزی که ما را امیدوار می‌کند، برنامه‌های کی‌روش برای حمله روی دروازه حریف است. ما مختصر و مفید حمله می‌کنیم، اما فوق‌العاده زهردار. خط دفاعی پرتغال در بازی مقابل اسپانیا و مراکش اصلا خط دفاعی مستحکمی نشان نداده. نمی‌خواهم بگویم ما به راحتی باید پرتغال را ببریم، اما این اتفاق غیر ممکن هم نیست. شرایطی که امروز تیم دارد، بسیار شبیه به شرایط سال ۲۰۱۴ است که ما با برد مقابل بوسنی می‌توانستیم به صعود امیدوار شویم. پس رفتیم توی زمین تا برنده بازی باشیم و البته با سه گل شکست خوردیم. چیزی که نسبت به شرایط آن موقع عوض شده، تجربه بازیکنان و کادر تیم ملی است. خیلی بعید است که کی‌روش دوباره همان اشتباهات بازی با بوسنی را تکرار کند و مطمئنا این‌بار وضعیت متفاوت خواهد بود.

ما و پرتغالی‌ها دو تیم امیدوار به صعود هستیم که بازی رو در رو نشان خواهد داد کدام تیم مجوز رفتن به دور بعد را کسب می‌کند. برای پرتغال یک تساوی کافی است،

 

فرهنگستان فوتبال

۱۲ ۲  
آی اسپورت
2018-06-21 22:18:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
امید از تفت
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۳۴
وای که اگه لایی امیری به پیکه و سانترش گل میشد چی میشد. انشاأالله پرتغال را می بریم.
ميلاد
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۵۸
پرتغال تيم زهرداريه. از هيچي گل ميسازه. لازم نيست از اول به لاك كامل دفاعي بريم ولي بايد با فكر بازي كنيم. رونالدو از هيچي هم گل ميسازه. ولي در فاع كنده و جا ميمونه.
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر