فهرست
انتقالات ده‌ساله جزیره در ژانويه/ زمستان مايه‌دارها
انتقالات ده‌ساله جزیره در ژانويه/ زمستان مايه‌دارها

انتقالات ده‌ساله جزیره در ژانويه/ زمستان مايه‌دارها

روز پاياني نقل و انتقالات زمستاني هم فرا رسيد و تيم‌ها براي پر كردن نقاط ضعف و قوت‌شان آخرين تلاش‌ها را در بازار انجام مي‌دهند. نقل و انتقالات زمستاني معمولاً فرصتي براي تيم‌ها بود تا ضروري‌ترين خريد خود را انجام دهند چرا كه شاكله اصلي تيم در تابستان بسته مي‌شود. اتفاقي كه با آمدن پول به فوتبال انگليس تغيير كرد و در يك دهه اخير ژانويه شاهد نقل و انتقالات بزرگي بوده است. هرچه به جلو مي‌رويم، هم قيمت بازيكنان بالا مي‌رود و هم مجموعاً جابه‌جايي‌هاي ارقام اين ليگ بيشتر مي‌شود. خلاصه كه اينجا جزيره است، محل باشگاه‌هاي خرج‌كن حتي در زمستان.

 

فصل 2007-2006

فصل 2007-2006 هم زمستان سردي داشت و هم آن‌قدر پول در ژانويه‌‌اش جابه‌جا نمي‌شد. بزرگترين ستاره‌اي كه در جزيره از تيمي به تيم ديگر رفت، اشلي يانگ بود. اشلي 21 ساله آن روزها در ازاي دريافت 9/5 ميليون پوند راضي شد تا پيراهن واتفورد را از تن دربياورد و راهي استون‌ويلا شود. مجموع پولي كه در ژانويه ليگ برتري‌ها جابه‌جا شد، 60 ميليون پوند بود. يعني اندازه قرارداد امروز اسكار با چيني‌ها! حال تصور كنيد اگر اسكار يك دهه پيش بازي مي‌كرد، مي‌خواست بعد از چلسي به كدام تيم و با چه مبلغي بپيوندد؟

 

فصل 2008-2007

يك سال بعد رقم‌ها به شدت افزايش يافت و چند برابر شد. تيم‌هاي انگليسي در زمستان مجموعاً 175 ميليون پوند خرج كردند تا ميزان اهميت پول در جزيره مشخص شود. چهره نقل و انتقالات زمستاني آن فصل نيكلا آنلكا بود. 12 گل او براي بولتون سم آلردايس باعث شد تا آبراموويچ دست به جيب شود و 15 ميليون پوند به پاي اين مهاجم فرانسوي بريزد.

 

فصل 2009-2008

در فصل 2009-2008 تيم‌هاي انگليسي ناپرهيزي نكردند و راضي شدند تقريباً مثل سال گذشته خرج كنند. 170 ميليون پوند رقم نهايي جزيره‌نشينان براي خريد و فروش بازيكن بود. بزرگترين انتقال آن زمان اما از جزيره خارج شد. لاسانا ديارا كه در پورتسموث بازي مي‌كرد به دليل نياز رئال‌مادريد به هافبك دفاعي، با رقم 20 ميليون پوند به عضويت كهكشاني‌ها درآمد تا اين باشگاه متوسط انگليسي سود خوبي كسب كند. ديارا هم‌اكنون در مارسي بازي مي‌كند.

 

فصل 2010-2009

در اين فصل بازار زمستاني كساد بود و ليگ برتري‌ها تمايل زيادي به جذب بازيكن نشان ندادند. كل رقمي كه در ژانويه خرج شد، 30 ميليون پوند بود. بزرگترين انتقال آن زمان هم آدام جانسون بود كه قرارداد 7 ميليون پوندي منچسترسيتي را امضا كرد و از ميدلزبورو رفت. رقمي كه امروز پول يك بازيكن معمولي سيتيزن‌ها هم نيست. جانسون بعدها به سرنوشت بدي گرفتار شد و در حال حاضر به خاطر رابطه نامشروع با فردي كه هنوز به سن قانوني نرسيده است، در زندان است.

 

فصل 2011-2010

كم‌كاري سال گذشته در اين فصل نه تنها جبران شد بلكه ركورد ولخرجي در زمستان را هم شكست. انگليسي‌ها مبلغ سرسام آور 225 ميليون پوند را صرف خريد و فروش بازيكن كردند. فرناندو تورس آن روزها با انتقالش از ليورپول به چلسي حسابي مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. ال‌نينيو هيچ‌وقت به اندازه 50 ميليون پوندي كه دريافت كرد، براي آبي‌هاي لندن كارايي نداشت.

 

فصل 2012-2011

بعد از يك زمستان ولخرجي، دوباره بازار ژانويه كساد شد. تيم‌ها در فصل 2012-2011 مجموعاً 60 ميليون پوند در بازار زمستاني هزينه كردند. پاپيس سيسه از فرايبورگ به نيوكاسل آمد، 10 ميليون گرفت و چهره برتر زمستان آن سال شد. او كه 13 گل در نيم‌فصل اول زده بود، با آمدنش به سنت‌جيمز پارك دچار مصدوميت شد و نتوانست در جزيره خودنمايي كند.

 

فصل 2013-2012

انگليسي‌ها در آن سال كمي معقولانه خرج كردند و به 120 ميليون پوند اكتفا كردند. در اين زمستان پاي پديده ماريو بالوتلي رسماً از فوتبال انگليس جدا شد تا ماجراجويي‌‌اش در جزيره تمام شود. سوپرماريو به خاطر اختلاف با روبرتو مانچيني قيد منچسترسيتي را زد تا براي آث‌ميلان بازي كند. مبلغ قرارداد او 19 ميليون پوند بود. هرچند كه او دوباره به ليگ انگليس آمد اما با ليورپول توفيقي جز نيمكت‌نشيني نيافت.

 

فصل 2014-2013

ديويد مويس و منچستريونايتد كارگردانان نقل و انتقالات زمستاني 2014-2013 بودند. آقاي برگزيده براي ترميم تيمش موافقت باشگاه را براي جذب خوان ماتا گرفت تا هافبك تيم ملي اسپانيا براي بازي در اولدترافورد و پايان دادن به نيمكت‌نشيني در چلسي كه با اختلاف با ژوزه مورينيو همراه بود، راغب شود. ماتا 37 ميليون پوند پول گرفت و حضورش كمكي به ابقاي مويس در يونايتد نكرد. مجموعاً 130 ميليون پوند در آن ماه در انگليس خرج شد.

 

فصل 2015-2014

ستاره ژانويه در آن فصل كسي نبود جز ويلفرد بوني. او با اين اميد از سوآنزي به منچسترسيتي آمد كه جاي سرخيو آگوئرو را پر كند اما حتي نتوانست مهاجم جانشين او هم باشد. رقم قرارداد مهاجم فعلي استوك‌سيتي 28 ميليون پوند بود. تيم‌هاي انگليسي در آن سال 130 ميليون پوند بود.

 

فصل 2016-2015

175 ميليون پوند مجموعاً مبلغي بود كه ليگ برتري‌ها خرج خريد و فروش بازيكن كردند. عمر نياسه چهره اصلي نقل و انتقالات زمستاني سال گذشته بود كه 13/5 ميليون پوند دريافت كرد تا از لوكوموتيو مسكو به اورتون بيايد. با اين حال او 152 دقيقه بيشتر فرصت بازي پيدا نكرد و در نهايت به هال‌سيتي قرض داده شد.

 

فصل 2017-2016

تا روز آخر نقل و انتقالات زمستاني و در حالي كه چند ساعت به پايان آن زمان باقي مانده، انگليسي‌ها 130 ميليون پوند خرج كرده‌اند. اسكار برزيلي با قرارداد 60 ميليون پوندي كه در همان اوايل ژانويه با تيم چيني شانگهاي امضا كرد خودش را در رأس اخبار قرار داد. اگر اسكار در انگليس فوتبالش را ادامه مي‌داد، يك‌پنجم چنين پولي را هم به‌ دست نمي‌آورد.

     
آی اسپورت
2017-02-04 02:03:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر