فهرست
سوالاتی کلیدی برای تابستان مادرید
سوالاتی کلیدی برای تابستان مادرید

سوالاتی کلیدی برای تابستان مادرید

آی‌اسپورت – رئال مادرید تابستانی مهمی پیش رو دارد، تابستانی که در آن پروسه بازسازی در سنتیاگو برنابئو شروع خواهد شد. در این راه سوالات کلیدی زیادی وجود دارد، که قطعا مهمترین آن‌ها این است: حرف آخر را در نقل و انتقالات کی می‌زند؟ فلورنتینو پرز یا زین‌الدین زیدان؟

پرز و زیدان برعکس آنچه از بیرون دیده می‌شود، لزوما رابطه‌ای نزدیک با هم ندارند و کم به اختلاف نظر نمی‌خورند. رفتن زیدان، یک سال پیش، دقیقا به خاطر همین اختلافات بود. نکته نگران‌کننده اینجاست که این بار هم زیدان، همین چند هفته پیش، اعلام کرده اگر آزادی کامل در ساختن تیمش را نداشته باشد باز هم برنابئو را ترک خواهد کرد.

محل مناقشه اصلی بین دو قدرت بزرگ باشگاه به نظر پل پوگبا می‌رسد. زیدان مشخصا خواهان خرید پوگباست، اما پرز گویا کریستین اریکسن را قماری کم‌ریسک‌تر برای بازسازی خط میانی تیمش می‌داند. مسئله بعدی لوکا، پسر زیدان است. شروع خراب شدن رابطه پرز و زیدان سر همین اعتقاد به لوکا از سوی پدرش بود که راه خرید کپا آریزابالاگا در ژانویه ۲۰۱۸ را بست. حالا زیدان قصد دارد از لوکا به عنوان دروازه‌بان دوم رئال استفاده کند. این تصمیم شرایطی نامشخص برای کیلور ناواس پدید می‌آورد، گلری که خیلی‌ها در باشگاه اعتفاد دارند حتی از تیبو کورتوا هم بهتر است.

زیدان و پرز سر وینیشس جونیور هم هم عقیده نیستند. وینیشس به نظر نمی‌رسد جای ثابتی در برنامه‌های زیدان داشته باشد و برای همین احتمال انتقال قرضی‌اش به یک باشگاه دیگر در تابستان وجود دارد. پرز اما این پدیده برزیلی را کشف خودش می‌داند و حاضر نیست به این راحتی‌ها ازش دست بکشد. نداشتن یک مدیر فنی که در چنین اختلاف نظرهایی دخالت کند و رای نهایی بدهد و رابطه زیدان و پرز را پیچیده‌تر از آنچه باید می‌کند.

اما سوال بعدی‌ای که رئالی‌ها باید در این تابستان پاسخی برایش پیدا کنند چگونگی بازگشت تعادل به اسکواد تیم است. مادرید مهره‌های هجومی زیادی دارد، بیش از از حد: لوکا یوویچ، ادن ازارد، کریم بنزما، گرت بیل، وینیشس، براهیم دیاز، ماریانو، مارکو آسنسیو، لوکاس وازکز و بورخا مایورال. مشخصا تعدادی از این بازیکنان باید باشگاه را ترک کنند، حالا چه به صورت قرضی، چه دائمی. مشتری‌ای مناسب برای فروش بیل پیدا کردن می‌تواند قدم بسیار بلند و مهمی در این راه باشد.

در خط دفاعی هم رئالی‌ها تقریبا در هر پست دو بازیکن قابل اطمینان دارند. اما در خط میانی است که مشکلات این اسکواد مشخص می‌شود، مشکلاتی که فصل گذشته کاملا به چشم آمد و تاثیرگذار بود. مثلث تونی کروس، لوکا مودریچ و کازمیرو که روزی بهترین خط میانی اروپا بود حالا با سوالات زیادی روبرو شده: آیا مودریچ قصد ماندن یا رفتن دارد؟ افت فرم کروس چقدر قرار است ادامه پیدا کند؟ افت فیزیکی کازمیرو دلیلش چیست و چطور قابل بازگشت است؟ دنی سبایوس و مارکوس یورنته را کی و به چه قیمت حاضر است بخرد؟ ایسکو را باید فروخت یا نگه داشت؟ تازه شروع بازسازی خط میانی رئال با یکی از پوگبا و اریکسن شروع خواهد شد که بعید است کمتر از ۱۰۰ میلیون یورو برایشان خرج بر دارد.

مربیان بزرگ معمولا ترجیح می‌دهند با اسکوادی جمع و جور و خوش‌ساخت کار کنند، شرایطی که در حال حاضر برای زیدان فراهم نیست. در دو فصل اخیر رئال به ۲۱ بازیکن حداقل فرصت ۱۰ بار حضور در ترکیب تیم اول را داده و به ۱۸ بازیکن هم فرصت حداقل ۱۰ بار از ابتدا به زمین رفتن را. این اعداد در فصل ۲۰۱۱ که رئال قهرمان لا لیگا شد به ترتیب ۱۸ و ۱۵ بودند، و در فصل ۲۰۰۷، دیگر قهرمانی لیگ آن‌ها، به ترتیب ۱۸ و ۱۶. فاصله این اعداد با هم نشان از تفاوت اسکوادها دارد.

بنابراین بخش مهمی از پروسه بازسازی رئال به فروش بازیکنانی که زیدان نیاز چندانی بهشان ندارد برمی‌گردد، کاری با توجه به حقوق بالای آن‌ها و قراردادهای سنگین‌شان به هیچ وجه ساده نیست.

در نهایت اما شاید کلیدی‌ترین سوال برای مادریدی‌ها خود ساختار باشگاه باشد. فوتبال مدرن به سوی باشگاه‌داری از طریق رابطه مالکین با مدیر فنی و مربی پیش می‌رود. اکثر باشگاه‌های بزرگ اروپایی حالا رو به این شیوه آورده‌اند، یا مثل منچستر یونایتد دنبال گزینه‌ای مناسب برای این پست می‌گردد. پس آیا به سود رئال نیست که از سال ۲۰۲۰ به بعد زیدان را در مقام مدیر فنی ببیند و نیمکتش را گزینه‌هایی چون رائول یا ژابی آلونسو بسپارد؟

۶    
آی اسپورت
2019-06-12 11:43:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر