فهرست
در شمایل کامل یک «کاپیتان»
در شمایل کامل یک «کاپیتان»

در شمایل کامل یک «کاپیتان»

آی اسپورت-  آنها درون زمین انسان‌هایی معمولی نیستند، یعنی قرار نیست معمولی باشند. آنها -مثل هر بازیکن معمولی دیگری- روزهای خوب و بد دارند، روزهایی که بازی‌شان نمی‌گیرد و هر کاری می‌کنند نمی‌شود که نمی‌شود، ولی با این‌همه جنگندگی و خستگی‌ناپذیری را باید تا آخرین ثانیه با خود حمل کنند، نفراتشان را جلو بکشند و مثل دونده دوی استقامتی که باید به خط پایان برسد، از نفس نیفتند. آنها گلادیاتورهایی‌اند که حتی اگر شکست بخورند،‌ نمی‌بازند. قلبشان با قلب هواداران پیوند خورده، زیر بار حرف زور نمی‌روند و برای پیروزی کوتاه نمی‌آیند.

داریم درباره مفهوم اسطوره‌ای کاپیتان حرف می‌زنیم؛ آنهایی که -شوربختانه- انگار نسل‌شان به پایان رسیده و با رفتنشان فوتبال از شکل اساطیری‌اش به ویترینی‌ترین حالت ممکن رسیده. دکتر سوکراتس برزیلی، دیگو مارادونای آرژانتینی، پائولومالدینی و فرانچسکو توتی ایتالیایی، بکن‌باوئر و لوتار ماتئوس آلمانی، کارلس پویول اسپانیایی و… یا ناصر حجازی، علی پروین، حمید علیدوستی، سیروس قایقران خودمان.

ما استقلالی‌ها سال‌های سال است که از شمایل کامل و محبوب یک کاپیتان محروم بوده‌ایم. آنچه در سپاهانِ بعد از محرم نویدکیا نیست، در پرسپولیسِ قبل از سیدجلال حسینی نبود و حالا انگار کم‌کم در کاراکتر او برایمان جان می‌گیرد. بازیکنی که برای استقلالی‌ها (و شاید کل فوتبال ایران) با گل ۴۰ متری‌اش به استقلال شناخته شد؛ بله! داستان بی‌نظیری از نفرت و عشق بی‌پایان. آرام آرام در سمت راست میدان برایمان ‌جدی شد، جای خسروی محبوب را به‌حق گرفت، مورد اعتمادترین بازیکنی شد که تا لحظه سوت پایان می‌دوید و انگ بی‌غیرتی از روی سکوها به هرکسی که می‌نشست، به او نمی‌خورد. گل رشک‌برانگیزی در دربی زد، شادی گل منحصربفرد و جاودانه‌ای ساخت، با همه حقی که همه فوتبالی‌ها برایش قائل بودند، سر یک لجبازی از تیم جام‌جهانی خط خورد ولی سکوت کرد، روی آخرین سنگرش ایستاد اما برای اتفاقات اجتماعی و غیر فوتبالی سکوت نکرد؛ استوری‌هایش در نقد اوضاع سخت اقتصادی، برای حمایت از کارگران و… دردسرهایی ساخت ولی باز ایستاد و کوتاه نیامد. مگر تعریف یک کاپیتان همین نیست که کوتاه نیاید؟ که بایستد؟ او برای ما وقتی کاپیتان‌تر شد که در پایان بازی با نفت مسجدسلیمان روبروی هواداران منتقد ایستاد تا هرچه هوار دارند سر او بکشند، به او بگویند ولی بازیکنان جوان تیم در امان باشند از آن همه فریاد. تصویر مردی که لباسش بر تن عماد ۶ ساله، آخرین ویدئویی است که دست به دست می‌شود.

این روزهای سخت استقلال می‌گذرد، باد به این پرچم هم خواهد وزید و شک نداریم که او می‌تواند شمایل یک کاپپیتان محبوب آبی را بازنمایی کند و استقلال را از این جنگ آخر عبور دهد. او با قلبش بازی می‌کند و با قلبش تیم را جلو می‌برد. کاپیتانی مبارکت باشد؛ بژی «وریا غفوری» ما!

۲۰ ۶  
آی اسپورت
2019-09-20 20:18:00
نظر دهید

۶ نظر
#باید_خون_گریست_به_حال_سایتی_که_روزنامه_نگارش_ح_غفوری_و_ممباقر_باشد
جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸، ۲۲:۰۳
علی پروین!!!!!!!!
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
۱
کیسه سوگلی
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸، ۱۲:۵۳
ناصرحجازی خخخخخخخخ
۱
shahab
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸، ۰۰:۱۰
90 درصد این مطلب دزدیه. این مطلب رو دیشب خانم زهرا عبدی نویسنده معروف تو صفحه اینستاشون نوشته بودند
علی
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸، ۱۱:۰۹
مهم نیست این مطلب از کجا اومده بلکه لپ مطلب هست که مهمه - وریا فقط کاپیتان استقلال نیست - همونطور که ناصر خان حجازی یا داش علی کریمی ویا علی پروین و حتی مرحوم قایقران و کریم خان باقری منحصرا متعلق به تیم خاصی نیستن بلکه اینا فرزندان ایران هستند - بعنوان یه پرسپولیسی میگم وریا رو بشدت دوست دارم بهش احترام میزارم و بشدت ایمان دارم که این پسر خوش قدوبالای کرد به بهترین شکل وظیفه اجتماعی خودشو اجرا میکنه و این برام بیش از هواداری از پرسپولیس اهمیت داره - باید امثال وریاها حمایت بشه و نباید بهش نگاه رنگی داشت
کاج
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸، ۱۲:۵۳
اسطوره جدید کیسه، پهلوان اینستاگرامی که عمر پست هایی که میذاره نیم ساعته! کسی که از بیت المال حرف میزنه ولی خودش تا قرارداد 9 میلیاردی نذاشتن جلوش کیسه ها رو با اسم تراکتور و سپاهان می ترسوند!
شما کیسه کشا! مجبورید که به هرچیزی و هرکسی چنگ بندازین و براشون لقب درست کنید. تو حوضی که ماهی نباشه قورباغه سالاره
۲
کاج کبیر
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸، ۱۳:۱۸
خب امروز برنامه چیه؟! هیچی همه جمع بشیم از غفوری استوره بسازیم، لازم مون میشه،
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر