فهرست
بیل گیتس استقلال کیست؟
بیل گیتس استقلال کیست؟

بیل گیتس استقلال کیست؟

آی اسپورت - درست ۱۰ روز بعد از پذیرش استعفای علی فتح الله‌زاده خبر می‌آید که بازیکنان خارجی استقلال در آستانه جدایی قرار دارند. باشگاه استقلال که قول داده بود تا تاریخ ششم فروردین ۹۹ الباقی دستمزد این دو بازیکن را پرداخت کند، اما با وجود عبور از این ضرب‌الاجل نتوانسته حقوق آن ها بپردازد. وضعیت موجود در حالی ادامه فعالیت میلیچ و بودوروف را با استقلال در هاله‌ای از ابهام قرار داده که خبرهای امیدوار کننده‌ای درباره بازگشت شیخ دیاباته نیز به گوش نمی‌رسد. شیخ در شرایطی که غالب پروازهای جهانی به دلیل شیوع کرونا لغو شده، خود را با چند پرواز و ۳ روز معطلی در آلمان به فرانسه رساند. تلاش شیخ برای بازگشت به کشورش خود دلیلی است بر شکاف ایجاد شده (یا خوشبینانه یک ناامیدی مقطعی نسبت به پرداخت حقوق در روزهای آتی) میان او و باشگاه؛ چرا که قرار بود شیخ مداوای زانوی مصدومش را نیز در ایران دنبال کند اما ماجرای کرونا، خلف وعده باشگاه و البته ابتلای دکتر ستوده به کرونا سبب شد تا او نیز ساکش را جمع کند و برای مدت نامعلومی ایران را ترک کند تا حتی از زبان مدیر برنامه‌اش شنیده شود که مشارالیه نیز شاید به مانند میلیچ و بودورف به دلیل پرداخت‌نشدن حقوق خود بازنگردد. البته ادامه حیات لیگ نیز مشروط به  فروکش  تب کرونا است و هیچ بعید نیست سفر این بازیکنان به کشورهای خود و زمزمه جدایی و از سویی وضعیت پیچیده مدیریت استقلال بی‌ارتباط با لغو احتمالی بازی‌های لیگ نوزدهم نباشد! موضوعی که شاید به لحاظ مالی نیز به سود باشگاه ورشکسته استقلال باشد.  ظاهرا فیفا می‌خواهد با ابلاغیه ای مشترک به کشورهای درگیر با کرونا پایان لیگ‌ها را با معرفی قهرمان اعلام کرده و باشگاه ها را از پرداخت ۵۰ درصد از حقوق بازیکنان نیز معاف کند. البته باشگاه استقلال اگر با این معافیت نیز مواجه شود رقم قابل توجهی به خارجی‌ها بدهکار است. با وجود این احتمالات اما تا به امروز هیچ گزینه‌ای حاضر به پذیرش جانشینی فتح الله زاده نشده و در حالی که ابلاغیه قریب‌الانتشار فیفا تا حد زیادی از بار مالی وارده به سرپرست یا مدیرعامل آتی  استقلال را خواهد کاست اما کسی حاضر به قبول چنین مسئولیت سختی نشده است. عمده دلیلی که سبب چنین استراتژی مشترکی شده حجم عظیم بدهی‌ها و مهم‌تر صرف بودجه‌های سال‌های آتی است. روزی که فتح الله‌زاده دوباره مدیریت استقلال را پذیرفت فهمید که ۳۸ میلیارد از بودجه سال‌های بعد به اصطلاح پیش خور شده است. شاید وزارت ورزش بر این باور بود که علاقه و دوستی فتح الله‌زاده با چندین شرکت و فرد سرمایه‌دار منجر به عبور از بحران پیش‌خور بودجه سال‌های آتی توسط امیرحسین فتحی شود اما حتی فردی به نام حدادیان که مالکیت شرکت هواپیمایی وارش را به عهده دارد یا مدیران شرکت غذا سازی مهرام نیز که با ارسال تاج گل‌های آن چنانی ارادت و علاقه خود به فتح الله‌زاده را نشان داده بودند حاضر به زیر بار قرار گرفتن چنین بدهی عظیمی نشدند تا مدیریت فتح الله‌زاده فقط ۱۶ روز طول بکشد و او به‌همراه حامیان در خفایش جدایی را بهترین راهکار در شرایط بغرنج فعلی بدانند.

اکنون نیز انتخاب مدیرعامل برای استقلال به مسئله ای لاینحل برای وزارت ورزش بدل شده است. هرچند که گفته می‌شود شاید اعلام نام سعادتمند بتواند به این بحران پایان دهد اما این شخص نیز در مذاکرات خود فقط پذیرفته بخشی از بدهی‌های جاری و مبالغی از هزینه خرید بازیکن برای سال آینده را بپردازد که این مسئله باعث می شود در ماه‌های آتی دوباره بدهی‌ها تهدید بزرگی برای باشگاه باشد. شاید اگر سعادتمند بپذیرد که بدهی به خارجی‌هایی همچون جبارف، ایسما، منشا، فورکل، شفر، ساشا شفر و البته استراماچونی را در ماه‌های آتی بپردازد حکم قطعی مدیرعاملی بگیرد اما بعید است فردی که تعهد داده فقط ۱۵ میلیارد به استقلال کمک کند(!) حکم قطعی مدیرعاملی بگیرد و احتمالا او سرپرست موقت خواهد بود.

در بحران کنونی شاید بیل گیتس نامی که تا سال ۲۰۱۷ پولدار ترین چهره تجاری جهان محسوب می شد بتواند هم باشگاه استقلال با میلیون‌ها هوادارش را به ساحل آرامش برساند و هم وزارت ورزش را از این بحران خودساخته نجات دهد؟! اما می بینیم که عملا کاری از دستان بیل گیتس های ایرانی ( خلیل زاده و موسوی) ساخته نیز و فتح الله زاده هم با آن همه اعتبار و دوستان سرمایه‌دار جدایی را در شرایط فعلی بهترین راهکار می‌داند. 

ایران ورزشی

۳    
آی اسپورت
2020-03-30 09:35:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر