فهرست
وقتی دیگر مرد سال نیستی!
وقتی دیگر مرد سال نیستی!

وقتی دیگر مرد سال نیستی!

آی‌اسپورت- بعضی كشورها مرد سال‌های تكراری دارند. مثلا این انتظار بیهوده‌ای نیست كشوری مثل بوسنی هرساله عنوان مرد سال فوتبالش را به ادین ژكو بدهد. یا مودریچ و همشیك و پیتر چك در كشورهای كرواسی، اسلواكی و چك در سال‌های اخیر بیشترین عناوین مرد سال كشور را به خودشان اختصاص داده باشند. اما زلاتان ابراهیموویچ یك‌طرفه‌ترین جایزه‌بگیر در این عرصه است. او 11بار از جمله ده سال پیاپی به‌عنوان مرد سال فوتبال سوئد برگزیده شد و حالا بعد از یك دهه كامل عنوان خود را به بازیكنی به نام گرانکویست داد، بازیكنی كه بعد از بازنشستگی زلاتان از تیم‌ملی بازوبند سوئد را بر بازو بست و با این تیم پس از حذف ایتالیا در مرحله پلی‌آف جواز حضور در جام‌جهانی2018 را به‌دست آورد. زلاتان بین سال‌های 2016 تا 2007 به‌عنوان مرد سال سوئد انتخاب شد و این درحالی بود كه هیچ بازیکنی در تاریخ سوئد نتوانسته بیش از دو بار این عنوان را از آن خود کند، حتی ستاره‌های موفقی مثل هنریك لارسن، توماس برولین و فردریك لیونگ‌برگ كه این آخری، آخرین بازیكن قبل از زلاتان بود كه عنوان مرد سال فوتبال سوئد را به خود اختصاص ‌داد. زلاتان حتی یك‌بار هم پیش از لیونگ‌برگ، بازیكن آرسنال مرد سال شده بود، زمانی كه در یوونتوس عضویت داشت. اما در تمام ده سال اخیر انتخاب‌كنندگان مرد سال فوتبال سوئد بین خودشان می‌گفتند چه كسی را انتخاب كنیم و یك نفر از آن ته داد می‌زد: «همان همیشگی.»

آندره‌آس گرانکویست هم بعید است از ركورد دو عنوان فراتر برود. این بازیكن با 32سال سن در لیگ روسیه بازی می‌كند و بازیكنی نیست كه خیلی به‌چشم بیاید. شاید یكی از دلایلی كه زلاتان برای دوازدهمین بار این عنوان را به‌دست نیاورد، دوری 6ماهه او به‌دلیل مصدومیت از فوتبال باشد كه البته دلیلی كافی نیست چون همین پریروز بود كه كیكر جایزه مرد سال فوتبال آلمان را به فیلیپ لام داد، بازیكنی كه در تابستان امسال فوتبال را كنار گذاشت. دلیل مهم‌تری كه برای این انتخاب به ذهن می‌رسد این است كه زلاتان هیچ نقشی در صعود دراماتیك سوئد به جام‌جهانی نداشت چون هم مصدوم بود هم از تیم‌ملی كناره‌گیری كرده بود. حالا كه سوئد به جام‌جهانی رسیده است، فشارهایی به سرمربی تیم‌ملی وارد می‌شود تا ابراهیموویچ را برگرداند و او اعلام كرده كه تیمش بدون این بازیكن به جام‌جهانی رسیده و قرار نیست او را به تیم‌ملی برگرداند. گرانکویست در هیچ تیم بزرگی بازی نكرده و بیشترین تعداد بازی باشگاهی‌اش را در لیگ كم‌اهمیت روسیه و تیم درجه دوم كراسنودار انجام داده است. او یك مدافع است و كاپیتان كراسنودار و تیم‌ملی سوئد.  

شاید سوئدی‌ها دنبال تابوشكنی بودند و یك نفر را می‌خواستند تا به‌جای زلاتان كه هیچ زحمتی برای صعود به جام‌جهانی نكشیده بود مرد سال كنند و با خودشان گفتند ما كه بازیكن خیلی خوبی نداریم، پس جایزه را به كه بدهیم؟ بعد یك نفر را نشان دادند و گفتند: «هی تو! تو نه، نفر بغل‌دستی! بله شمایی كه بازوبند روی بازو بسته‌ای؛ بیا جایزه را تحویل بگیر!»

همشهری ورزشی

۶    
آی اسپورت
2017-11-23 15:40:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر