فهرست
قصه خرس‌های مست
قصه خرس‌های مست

قصه خرس‌های مست

آی اسپورت - سیرک همین‌جایی است که همه‌مان با هم نشسته‌ایم به انفعال. نگاه می‌کنیم ببینیم سلطان امروز چه بازی تازه‌ای برای‌مان راه انداخته باشد. امروز هوس کرده باشد با کجا مذاکره کرده باشد. امروز تیم رسانه‌ای والامقام باید خبر مذاکره‌اش با کدام تیم را به رسانه‌ها مخابره کنند تا بدویم سمتش و دستش را ببوسیم و بگوییم: «نه! نرو! بی تو نمی‌توانیم!»

سیرک همین‌جاست. مک درموت درست می‌گوید. ما خودمان خرس‌های این نمایشیم. می‌رقصیم و زمین می‌خوریم که ارباب ، خوشش بیاید. بخندد. شاد شود. به ریش من و تو و بقیه‌مان بخندد. به بازیکن‌ها دستور بدهد که همه‌تان بیفتید به قربان صدقه رفتن من. به بازیکن‌ها دستور بدهد که همه‌تان مصاحبه کنید و بگویید آل‌اشپورت اخی است. به بازیکن‌ها دستور بدهد که مصاحبه کنید و بگویید امکانات نداریم. تدارکات صفر است. مشکل داریم. کمبود داریم. مشکل یکی دو تا نیست.

سیرک دقیقا همین‌جاست. جایی که یک ایرلندی می‌آید و به زننده گل قرن می‌گوید سیرک را اشتباه آمده‌ای. اشتباه آمده‌ای آقای استیلی! اینجا خاک تو نیست. اینجا ورزشگاه تو نیست. تو در این ورزشگاه گل نزده‌ای. بازی نکرده‌ای. عرق نریخته‌ای. تو در این ورزشگاه جان نکندی برای تیم ملی. فقط میک مک‌درموت و ارباب زحمت کشیده‌اند. تو اشتباهی هستی. تو نباید اینجا باشی. این اردوگاه به تو تعلق ندارد. این اردوگاه برای ارباب است. برو بیرون. برو سیرک رقص خرس‌ها را ببین که می‌رقصند تا ارباب خوشش بیاید. بخندد. شاد شود. اینجا جای تو نیست. اینجا هیچ‌وقت جای تو نبوده. اینجا سیرک است. هر که بهتر برقصد و برقصاند و مست کند و حرف‌های ارباب را بالا بیاورد، بهتر است.

اینجا سیرک است آقایان و خانم‌ها. ما نشسته‌ایم رقص خرس‌های مست را می‌بینیم. سکوت کرده‌ایم و گرمیم به تماشا که ببینیم چقدر دیگر می‌توانند به ما توهین کنند و سکوت کنیم. ببینیم چقدر دیگر ظرفیت داریم. ببینیم چند نفر دیگر از ما را باید مسخره کنند تا به رگ غیرت‌مان بر‌بخورد. شرم دارم که سکوت کنم و بگذارم به حمید استیلی توهین کنند. نمی‌پذیرم. حمید استیلی یک آدم است. یک مربی ضعیف اصلا. یک مدیر‌فنی بد اصلا ولی حمید استیلی است. من با گل‌های او بزرگ شده‌ام. گل او به آمریکا فریاد یک ملت را بلند کرد. سال‌ها برای‌مان بازی کرد. گل زد. جنگید. خاطره ساخت. شرم کنیم. شرم کنیم که بگذاریم یک بی‌نام و نشان، به او توهین کند برای رضایت دل ارباب! شرم کنیم. خفقان نگیریم. من نمی‌گیرم. من قرص خفقانم را نخورده‌ام. قرص خفقان من مدت‌هاست تمام شده. شرم کنیم. نگذاریم تازه به دوران رسیده‌ها در سرزمین‌مان جولان بدهند. این قوم که شرم را خورده‌اند و هر روز به یکی از ما توهین می‌کنند. یکی که با همه خوبی‌ها و بدی‌های‌شان، با آنها خاطره داریم.

ایران ورزشی

۵۲ ۱۵  
آی اسپورت
2018-10-15 01:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۵ نظر
jabi
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷، ۰۱:۳۷
دمت گرم آقای جعفری.بالاخره به حرف ما رسیدین که اینها دارن به کل ایران و ایرانی توهین میکنن.ما هم ساکت نمیشیم.تا حالا جلوشون ایستادیم از این به بعد هم می ایستیم.ایران دیگه جای این بی شرف ها نیست.تو ورزشگاه بهشون نشون میدیم اینجا کجاست و حق ندارن به ایران و ایرانی توهین کنن.
فرزاد مهریار
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷، ۰۱:۴۸
اصلا مسئله حمید استیلی نیست ، تو بگو عباس اسماعیل بیگی . مسئله اینه که آیا سرمربی تیم ملی حق دارد بقیه تیمهای ملی را به صرف اختلاف نظر ، از حق مشروعشان در بهره مندی از امکانات ملی (ولو اینکه اگر آقای کی‌روش نبود پک هم ساخته نمیشد) را محروم کند؟
اگر جواب مثبت است ، چه کسی به ایشون این حق رو داده!
فرامرز
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷، ۰۲:۱۶
ماجراها و حواشی کی روش هربار نسبت به قبل به سطح اجتماعی پائین تری نزول می کند. بخشی از این به اصطلاح "چیپ" شدن ماجرا بر عهده خود سرمربی است، بخشی بر عهده منتقدین ایشان و متأسفانه نویسندگان ورزشی هم در این ماجرا سهم دارند. آقای جعفری، ممکن است ایرانی بودن برای هموطنان عزیز ما یک افتخار باشد اما هرگز باعث نمی شود که برحق باشند. متأسفانه متن جنابعالی سرشار از جملات نژادپرستانه است. همان جملاتی که اگر در ورزشگاهها توسط تماشاچیان عنوان شود فوتبال کشور با محرومیت مواجه خواهدشد. روزی روزگاری "زننده گل قرن" در داخل زمین فوتبال، تماشاچی را به وجد می آورد از این بابت ممنون ایشان هستیم و فراموش هم نمیکنیم. اما وقتی روی نیمکت تیم ملی است، تیم را برای باخت مصلحتی و ناجوانمردانه هدایت می کند، ما این را هم فراموش نمی کنیم. حتی یادمان هم نمی رود، زمانی که روی نیمکت پرسپولیس دستیار قطبی بودند تیم را به چند دستگی کشانیدند. یا مدتی بعد از آن هم که با لابیگری روی نیمکت پرسپولیس نشستند و ماجرای تشویق اعتراضی تماشاچیان با شعار "علی دائی" پیش آمد. دوست عزیز، از مک درموت دفاع نمی کنم و نخواهم کرد اما اگر اندکی با زبان و فرهنگ خارجی آشنا باشی متوجه خواهی شد که کلمه "سیرک" آنقدر که شما پیازداعش را زیاد می کنید و وامصیبتا سر می دهید، توهین بزرگی نیست. زمانی قطبی از کلمه "دیوانه" استفاده کرد که در آنموقع هم مشابه همین هجمه علیه وی درست شد، البته با اتفاقات بعدی که برای قطبی بوجود آمد، متوجه شدیم تمامی آن بازیها، حرکت از پیش برنامه ریزی شده برای اخراج وی از کشور بود. امیدوارم که این متن شما تنها برآمده از احساس آنی شما باشد و نه چیز دیگری، که در هر حالت اشتباه است.
فرزاد مهریار
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷، ۰۳:۳۵
چه متن خردمندانه و کاملی صد در صد موافقم .
اصلا مشکل سیرک و این حرفها نیست مشکل اونجاست که آیا سرمربی تیمهای ملی حق داره بقیه تیمهای ملی ایران را از حق بهره مندی از امکانات ملی محروم کنه یا خیر؟
۶
مهران
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷، ۰۴:۰۹
ما شما را تحقیر میکنیم. یکی یکی مفاخر و مشاهیر محبوبتان را منکوب میکنیم. خاطرات سالهای دور و نزدیکتان را به رگبار میبندیم. ما از آنجاییکه بندگانی حرف شنو و کت بسته میخواهیم، توی سر هر کس که سرش را بالا آورد میکوبیم. فدراسیون، مدراسیون هم روی ترازوی ما وزنی ندارذ که کیلویش، قیمتی داشته باشد

اینجا ملک طلق ماست. جیبهای ما و نوچگان ما که آکنده از دلارهای برآمده از خون دل ملت شد، حرکت میکنیم به سوی حذف پرافتخاری دیگر. شما غلط میکنید اگر طلب کارنامه و افتخار میکنید. افتخار همین است که عملکرد ما به منصه ظهور میرساند. اساسا" همین که شکمهای ورآمده کوتوله های فدراسیون نشین را پشت اسم قلنبه ما پر میکنید، یعنی افتخار و هشتگ تمام!

کی بود وسط نطق ما نفس اضافه کشید؟ نبینم رعیت بی مقداری، سخن گزافه بر زبان آوردها! .... میییییییک!! بگیر گوش آن یکی را که به ما چپ نگاه میکند. خانه اربابی را با سیرک اشتباه گرفته. چنان بپیچان که تا ما اینورها هستیم، سرش بالا نیاید

ما به مدد این دستمال جادویی که اخیرا" کار با آنرا فرا گرفته ایم، ارتباط خوبی هم با بچه های بالا برقرار کرده ایم و هم اکنون در حدود این خانه اربابی، ما حاکم بی چون و چراییم. قرار است ازین پس، در محوطه "پک" ، یک اتاق مخصوص شکنجه دایر کنیم برای قطع دست و پای منتقدین از صغیر و کبیر. پس خوب حواستان را جمع کنید که از این تاریخ به مزدوران بومی ما اعم از قلم ومیکروفون بدست و همینطور نوچگان عالی رتبه چشم آبی ما، آتش به اختیار میدهیم برای سرکوب هرگونه زیاده خواهی خارج از دیکتاتوری مطلقه ما. هشتگ والسلام
شاهین ممسنی ❤❤
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷، ۰۶:۰۵
"من قرص خفقانم را نخورده‌ام. قرص خفقان من مدت‌هاست تمام شده. شرم کنیم. نگذاریم تازه به دوران رسیده‌ها در سرزمین‌مان جولان بدهند. این قوم که شرم را خورده‌اند و هر روز به یکی از ما توهین می‌کنند. یکی که با همه خوبی‌ها و بدی‌های‌شان، با آنها خاطره داریم."

شیر مادرت حلالت❤
۷
شاهین ممسنی ❤❤
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷، ۰۶:۰۵
"من قرص خفقانم را نخورده‌ام. قرص خفقان من مدت‌هاست تمام شده. شرم کنیم. نگذاریم تازه به دوران رسیده‌ها در سرزمین‌مان جولان بدهند. این قوم که شرم را خورده‌اند و هر روز به یکی از ما توهین می‌کنند. یکی که با همه خوبی‌ها و بدی‌های‌شان، با آنها خاطره داریم."

شیر مادرت حلالت❤
شاهین ممسنی ❤❤
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷، ۰۶:۰۵
"من قرص خفقانم را نخورده‌ام. قرص خفقان من مدت‌هاست تمام شده. شرم کنیم. نگذاریم تازه به دوران رسیده‌ها در سرزمین‌مان جولان بدهند. این قوم که شرم را خورده‌اند و هر روز به یکی از ما توهین می‌کنند. یکی که با همه خوبی‌ها و بدی‌های‌شان، با آنها خاطره داریم."

شیر مادرت حلالت❤
۱
majis
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷، ۰۷:۴۶
مقصر اون بی شرفایی هستن که از کیروش بت ساختن و هر غلطی کرد فقط مجیزشو گفتن! بیشتر از همه اون کیروشی پور عوضی
۸
ارمان
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷، ۰۸:۰۷
چرا جو میگرتون یه مرتبه، استاد جوید.اشکال از فدراسیون هستش. ادبیات به مراتب بدتر از اینم تو فوتبال دیدیم. لطفا هم بحث رو ناسیونالیستی نکنید. ایرلندی و ... میگه با رفتاره امثال قلعه نویی مایلی کهن علی کریمی ... چی کار کردید که الان به خاطر گفتن سیرک و خرس رگ گردنتون زده بیرون ؟؟؟؟؟. اگه اشتباه می کنم معذرت خواهی می کنم از دوستان
۷
بی طرف
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷، ۰۸:۴۴
دقیقا سیرک همینجاست
همینجا که امثال تو بشوید مدافع حقوقمان
وقتی زبانتان وقتی برانکو کل فوتبال ایران را به سیرک تشبیه کرد لال بود
سیرک اینجاست که حالا که کمک مربی تیم ملی میگوید ما را وارد بازی سیرک گونه خود نکنید دنیا به آخر رسید
بعله آقای جعفری
ما نژاد پرستیم چرا که وقتی همین آقای زندده گل قرن روی نیمکت پرسپولیس بود همه ی شماها که شدید مدافع ایشان در ورزشگاه و روزنامه ها انواع توهین ها را به ایشان میکردید کسی ککش هم نمیگزید
حالا شدید مدافع آقای استیلی؟؟؟
به خدا قسم اگر کیروش به عربستانی ها هم حرفی بزند شما می شوید مدافع حقوق اعراب

بس کنید این توهین به شعور ملت را
بس کنید این بازی سیرک گونه را
کامیار
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷، ۰۸:۵۹
۱-معنای سیرک در هر فرهنگی متفاوت است. کیروش و دستیارش به این تفاوت توجه نکردند و نتیجه شد هجمه‌های رسانه‌ای آقای استیلی که سال‌ها پیش هم (به خصوص زمان قطبی) شاهدش بودیم.
۲-فراموش نکنیم که برانکو هم زمانی همین واژه را به کار برد. کجا بود رگ «خفقان نگرفتن» شما؟!‌ و شما که «قرص خفقان‌»تان مدت‌هاست ته کشیده، چرا این همه فساد بنیادی را می‌بینید و خفقان می‌گیرید؟ چرا تجاوز مدارس فوتبال را می‌بینید و خفقان می‌گیرید؟ چرا فسادهای میلیاردی باشگاه‌ها و نهادهای سیاسی دخیل در ورزش را می‌بینید خفقان می‌گیرید؟! توروخدا بس کنید و ما را سر کار نگذارید!‌ همه‌تان خفقان گرفته‌اید؛ سال‌هاست.
۳-کسی که کار اشتباهی می‌کند -اگر بزرگ‌ترین آدم دنیا باشد- اشتباه کرده و باید تاوانش را بدهد. آقای استیلی از رونالدو بیشتر است؟ ایشان را به خاطر یک اتهام (توجه کنید اتهامی که هنوز ثابت نشده) نقره‌داغ کرده‌اند و کسی از گل‌های حساس ملی‌اش چیزی نگفته، اما این‌جا یک آقایی زمانی گلی مهم در جام جهانی زده و از آن به بعد هر کاری کرده با آن گل کارهای‌اش را توجیه می‌کند! همین فضاحت یک ماه پیش‌شان در بازی‌های آسیایی و باخت مصلحتی را فراموش نکرده‌ایم که تازه از آن دفاع هم کردند! آن هم موقع قرص خفقان‌تان تمام نشده بود استاد؟!
کامیار
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷، ۰۹:۰۱
و البته جمله‌های نژادپرستانه هم در متن شما ماشالله کم نیست. اگر هر جای دیگری در دنیا بود، شما را به خاطر همین جملات نژادپرستانه می‌توانستند دادگاهی کنند.
محسن
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷، ۰۹:۵۶
خدا وکیلی فک کردید کی هستید
اینجا ایرانهههه
جایی که هر کس شرایطش رو داشت یه لحظه تو این مملکت نمیموند
از بس که بی فرهنگی موج میزنه تو کلمات و حرفای این ملت
حالا به خاطر یه کلمه رگ غیرت آریایی تون باد کرده
چرا وقتی هر لحظه آقای اسطورتون انواع اقسام رکیک ترین توهین ها رو به این و آن میگه همتون لالید
شرم بر این همه دو رنگی
۹
بی طرف
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷، ۱۱:۵۰
مقاله خیلی خوبی بود .
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر