فهرست
ترانسفرهای زمستان جزیره: منجی سیتی، بازگشت آکه
ترانسفرهای زمستان جزیره: منجی سیتی، بازگشت آکه

ترانسفرهای زمستان جزیره: منجی سیتی، بازگشت آکه

آی‌اسپورت - لیگ برتر امسال پنجره‌یِ نقل و انتقالات شلوغی در ماه ژانویه نداشته و احتمالا برای ترنسفرهایی بزرگ‌تر باید منتظر تابستان بمانیم. اما در این میان، جدا از جابجایی‌های مهمی مثل رابرت سنودگرس و جیک لیورمور از هال سیتی به وستهم و وست بروم، و امبایه نیانگ از میلان به واتفورد، می‌توانیم از پنج نقل و انتقال دیگر به عنوان کلیدی‌ترین ترنسفرهای زمستانی لیگ برتر نام ببریم.

 گابریل ژزوس (پالمیراس به منچستر سیتی، 27 میلیون پوند)

انتقال گابریل ژزوس در تابستان و قبل از شروع فصل قطعی شده بود، اما مراحل تکمیل آن در این ماه انجام شد و بالاخره نامی که بارها در نیم فصل اول به گوش می‌رسید پا به اتحاد گذاشت. ژزوس در اولین حضورش در لیگ برتر 13 دقیقه در تساویِ 2-2 مقابل تاتنهام هاتسپرز به زمین رفت و در همین زمان کم استعداد و آینده‌یِ درخشانِ خودش را نشان داد. درسته که گل مهاجم سابق پالمیراس به دلیل آفساید مردود اعلام شد، اما سرعت و نوع بازی مستقیم او نوید ظهورِ مهره‌ای کلیدی و کابربردی به پپ گواردیولا داد.

ژزوس که از سوی مهاجمِ افسانه‌ایِ سال‌های گذشته‌یِ برزیل، روماریو، تحسین و تمجید شده و شماره‌یِ 9 بعدی سلسائو لقب گرفته، قدرت بازی در پست‌های مختلف را دارد، از وینگرِ چپ که در عرض حرکت کند و به باکس حریفان هجوم ببرد، تا شماره‌یِ 10 پشت مهاجم اصلی. اما آینده‌یِ این پدیده‌یِ 19 ساله در نهایت در پیشانیِ خط حمله است، پستی که سیتی در آن جایگزینی مناسب برای سرخیو آگوئرو ندارد. درسته که کلچی ایهناچو مهاجمی با استعداد است، اما ژزوس نشانه‌هایی از یک فوق‌ ستاره را با خودش دارد.

در ضمن ژزوس یک فوتبالیست کلاسیک برزیلی است، با ترکیبی از حقه‌هایِ تکنیکی و خشونتی ذاتی. سیتی با وجود تمام ستاره‌هایی که دارد در حال حاضر به کاراکتری مثل ژزوس نیازمند است که دوباره شور و هیجان را به تماشاگرانش باز گرداند و شروعی دوباره برای این فصلِ رو به خاموشی باشد. از این منظر ژزوس می‌تواند منجی سیتی باشد.

 

 

تام کرول (تاتنهام به سوانزی، 4.5 میلیون پوند)

بخش اعظمی از هواداران تاتنهام گویا با این نظر مخالفند، اما تام کرول پتانسیل بدل شدن به یک فوتبالیست عالی را دارد. مشکل کرول در تاتنهام این بود که با وجود تمام هوش بالایش، کیفیات لازم برای بازی در نوع فوتبالِ موریسیو پوچتینو که بر مبنایِ فیزیکالیته، پرس کردن و مدام دویدن است را نداشت.

کرول بعد از دو سال و یک نیم فصل حضور قرضی در سوانزی حالا به جنوب ولز بازگشته تا این بار شانس خودش را به صورت بلندمدت در این تیم امتحان کند. با اینکه تغییر مربیِ زیاد در دو فصل اخیر باعث شده فلسفه‌یِ فوتبالِ سوانزی، مبتنی بر بازیِ زمینی و بازیکنانِ تکنیکی، دچار اختلال بشود، اما این محیط همچنان برایِ رشد فوتبالیستی از جنسِ کرول بسیار مناسب به نظر می‌رسد و انتظار می‌رود او به زودی نقشی را که لئون بریتون برایشان بازی می‌کرد را از آنِ خودش کند.

کرول در 25 سالگی دیگر بازیکنی جوان به حساب نمی‌آید، اما فوتبالیست‌هایی از جنس او که فیزیکالیته‌یِ ذاتیِ بالایی ندارند، معمولا در سن بالاتر به اوج می‌رسند. ژاوی، آندره‌آ پیرلو و پل اسکولز همه در 30 سالگی به بعد بود که محبوبیتِ فوق‌العاده‌ای پیدا کردند. البته کرول در کلاس این بزرگان نیست، اما به هر حال می‌تواند خودش را با خودِ بریتون مقایسه کند که چطور بعد از طی کردنِ سال‌های زیاد در دسته‌هایِ پایین‌تر در نهایت در 28 سالگی بدل به هافبکی درجه یک در لیگ برتر شد.

 

 

نیتان آکه (بورنموس به چلسی، پایان دوران قرضی)

از این جابجایی نمی‌توان به عنوان یک ترنسفر حرف زد چون آکه صرفا بعد از یک نیم فصل حضور قرضی در بورنموس حالا به تیمِ خودش، چلسی بازگشته. با این حال این انتقال یکی از جذاب‌ترین ترنسفرهایِ ژانویه‌یِ 2017 بوده، حقیقتی که هم گویایِ سطحِ جذابیتِ کلیِ این پنجره بوده و هم سطح استعدادِ این مدافع هلندی.

نکته‌یِ مهم درباره‌یِ آکه این است که تعداد بازیکنانِ قرضی چلسی (تعدادی که در آخرین شمارش به عدد 35 رسیده بودند) که به استمفورد بریج باز می‌گردند و جایی در آینده‌یِ این تیم پیدا می‌کنند در سال‌هایِ اخیر بسیار کم بوده. اما آکه به درخواستِ مستقیم آنتونیو کونته بازگشته. آکه فصل پیش به عنوان دفاع چپ برای واتفورد بازی کرده بود و این فصل هم به عنوانِ دفاع میانیِ نمایش‌هایی چشمگیر برای بورنموس داشت. در نتیجه پستِ دفاع چپ در خط دفاعی سه نفره‌یِ کونته می‌تواند برای او ایدئال باشد.

درسته که چلسی در این پست گری کیهیل را دارد، اما او با تمام کیفیاتِ بالایِ دفاعیِ سنتی‌اش، قدرت زیادی برای بازی با توپ و اضافه شدن به خط میانی را ندارد. بدین ترتیب ترکیب داوید لوئیز، سزار آزپیلیکوئتا و آکه می‌تواند جذاب‌ترین خط دفاعیِ تاریخ لیگ برتر را بسازد.

آکه با توجه به مدل موهایش ناگزیر با رود گولیت مقایسه می‌شود. با اینکه بعید است او به سطح و درجه‌یِ ستاره‌یِ سابق چلسی برسد، اما آکه می‌تواند تاثیری مهم در ادامه‌یِ این فصل و رسیدنِ تیمش به قهرمانیِ لیگ برتر داشته باشد.

 

 

مورگان اشنایدرلین (منچستر یونایتد به اورتون، 20 میلیون پوند)

خیلی سخت است دلیلِ اصلی ناموفق بودنِ مورگان اشنایدرلین در منچستر یونایتد را پیدا کنیم. اشنایدرلین در آخرین فصلش در ساوتهمپتون بهترین هافبک دفاعیِ لیگ بود و آمار قطع توپ فوق‌العاده‌ای داشت. اما در یونایتد، چه در دورانِ لویی ون گال و چه در دورانِ ژوزه مورینیو، اشنایدرلین هرگز نمایش‌هایِ سابقش را تکرار نکرد و از نظر تکنیکی به نظر پایین‌تر از آنچه باید می‌آمد.

انتقال به اورتون و پیوستن به رونالد کومن، مربیِ او در فصل آخرش در ساوتهمپتون، حرکت درستی برای اشنایدرلین بود. هافبکِ فرانسویِ جدید تافی‌ها حالا می‌تواند در مرکز خط میانی کنار یکی از گرت بری، یا ادریسا گی قرار بگیرد، و با توجه به نوع بازیِ این دو هافبک که معمولا عقب می‌نشینند و از خط دفاعی‌شان محافظت می‌کنند، آزادیِ عمل بیشتری، در نقش یک هافبک باکس-تو-باکس پیدا کند.

 

 

جفری شلوپ (لستر سیتی به کریستال پالاس، 9 میلیون پوند)

جفری شلوپ بازیکن فراموش‌شده‌یِ فصلِ رویاییِ لستر بود. او ابتدایِ فصل پیش را به عنوان مهره‌ای اصلی در دفاع چپ برای تیمش شروع کرد، اما با تغییر سیستمِ کلودیو رانیری و روی آوردنش به بک‌فوری فشرده و با عرض کم، شلوپ جای خودش را به کریستین فوکس داد و بدل به یک نیمکت‌نشین شد.

ذات بازیِ هجومیِ شلوپ مناسب این ایده‌یِ جدید نبود، و با اینکه به نظر می‌رسید او می‌توانست حداقل به عنوانِ هافبک چپ بازی کند، رانیری در این پست هم مارک آلبرایتون را ترجیح داد که در عرض حرکت می‌کرد و توپ‌ها را با پایِ راستش روی دروازه‌یِ حریفان می‌فرستاد.

با این حال شلوپ از موقعیت‌هایِ اندکی که به دست می‌آورد هم به خوبی استفاده می‌کرد، به عنوان مثال در پیروزیِ مقتدرانه‌یِ 0-4 مقابل سوانزی. اما در نهایت شلوپِ 24 ساله که فصلِ 2015-2014 به عنوان بهترین بازیکنِ فصلِ لستر از سویِ هم‌تیمی‌هایش انتخاب شده بود، حالا راهیِ کریستال پالاس شده تا در ادامه‌یِ فوتبالش فرصت بیشتری برایِ نشان دادنِ خودش پیدا کند و سر و سامانی به سمتِ چپ دفاعِ تیم سم آلردایس بدهد.

۳    
آی اسپورت
2017-01-28 12:54:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر