فهرست
از خوش شانسی‌و شگفتی تا کار انگلیسی‌ها
از خوش شانسی‌و شگفتی تا کار انگلیسی‌ها

از خوش شانسی‌و شگفتی تا کار انگلیسی‌ها

آی اسپورت- قرعه‌کشی راند دوم حذفی لیگ قهرمانان انجام شد و آندره شوچنکو نشان داد هنوز برای رمی‌ها، مرد خطرناکی است. قرعه‌هایی که او برداشت، بایرن مونیخ و بارسلونا را حسابی خوشحال کرد. دو تیم انگلیسی راه‌یافته به این دور به هم برخورد کردند و رئال مادرید و یوونتوس، فینالیست‌های سال گذشته باز هم باید با هم روبه‌رو شوند. در ادامه سعی داریم نگاهی جزئی‌تر به این رقابت‌های جذاب داشته باشیم.

بارسا-رم؛ خوش‌شانسی یا شگفتی؟

از رم به عنوان یکی از دو تیم ضعیف این دوره در این مرحله یاد می‌شود. بارسا هم با توجه به شرایطی که در لالیگا دارد و فصلی که در حال سپری کردن آن است، یکی از شانس‌های اصلی قهرمانی است. تیم دی‌فرانچسکو، بسیار پر فراز و نشیب بوده. با وجود اینکه آنها موفق شدند در گروهی که اتلتیکو و چلسی بودند صدرنشین شوند، اما در ادامه فصل در سری‌آ چندان تیم موفقی نبودند. اما در لیگ قهرمانان آنها موفق شدند از شاختار شگفتی‌ساز عبور کنند. چنگیز اوندر یکی از استعدادهای برتر فوتبال جهان، یکی از نقاط قوت تیم رم است. او بازیکنی است که می‌تواند تفاوت‌ها را رقم بزند. البته در بازی بزرگی که یک سوی میدان بازیکنی مانند لئو مسی حضور دارد، رقم زدن تفاوت‌ها سخت است. بارسا این فصل با وجود نتایج فوق‌العاده‌ای که گرفته؛ تیم با صلابت سال‌های اوجش نبوده است. بارسای والورده، مدلی جدید از بارسلونا است که اتکایش به مسی بیشتر از همیشه شده. البته که خروج نیمار در تابستان برنامه‌های این تیم را کمی به هم ریخت، اما بازیکنان با کیفیتی مثل دمبله و پائولینیو به تیم اضافه شدند. او چینش تیم را از چهار – سه – سه به چهار – چهار – دو تغییر داده است. مسی نقش خیلی آزادی دارد و در طول یک مسابقه به همه جای زمین سرک می‌کشد. به هر حال شانس بارسا برای پیروزی در این مسابقه خیلی بیشتر از آ.اس رم است. اما رم هم تیم چندان دست و پا بسته‌ای نیست و رقیب بارسا در مرحله قبل را حسابی اذیت کرده بود. باید ببینیم بارسا واقعا تیم خوش‌شانسی بوده یا رم شگفتی‌سازبزرگ این رقابت‌ها نام می‌گیرد.

من‌سیتی-لیورپول؛ کارانگلیسی‌هاست!

انگلیس این شانس را دارد تا پس از چندسال دوباره یک نماینده در جمع چهار تیم برتر اروپا داشته باشد. آخرین تیم انگلیسی حاضر در این مرحله من‌سیتی پیگرینی بود. انگلیسی‌ها سال‌هاست غایب بزرگ مراحل پایانی لیگ قهرمانان هستند. توجیهات زیادی هم برای غیبتشان دارند و برنامه سخت ژانویه را یکی از دلایل این موضوع می‌دانند؛ انگار که پیشتر تیم‌های انگلیسی زیادی در مراحل پایانی بودند ژانویه‌ها را استراحت می‌کردند! کیفیت این تیم‌ها در سال‌های اخیر به حد تیم‌های بزرگ اروپا نبود و بازیکنان بزرگ کمی داشتند. من‌سیتی و پپ گواردیولا اما امسال با خیال راحت از لیگ برتر، می‌توانند تمرکزشان را روی لیگ قهرمانان بگذارند. از ابتدای فصل از آنها به عنوان یکی از مدعیان اصلی کسب عنوان قهرمانی یاد می‌شد. از سوی دیگر لیورپول کلوپ، با وجودی که در لیگ به اندازه من‌سیتی خوب نبوده اما از سرحال‌ترین تیم‌های چمپیونزلیگ بوده. کسانی که فوتبال را دنبال می‌کنند، می‌دانند که تک‌بازی‌های حذفی لیگ قهرمانان فرق زیادی با بازی‌های لیگ دارد و گاهی نتیجه مهم‌ترین بازی‌ها را اتفاقات کوچک رقم می‌زنند. لیورپول در لیگ مقابل سیتی حرفی برای گفتن نداشت با تحقیر زمین مسابقه را ترک کرد، اما اینجا لیگ قهرمانان است و اوضاع بسیار متفاوت. لیگ قهرمانان جایی است که بازیکنان بزرگ فرصت بسیار مناسبی برای عرضه اندام دارند. محمد صلاح بازیکنی است که از او توقع می‌رود در چنین رویداد بزرگی خودی نشان بدهد. از آن‌سو بازیکنان سیتی همیشه در لیگ قهرمانان به بی‌تجربگی محکوم می‌شدند و عملکردشان در این رقابت‌ها همیشه زیر سوال بوده است. حالا آنها با مربی بزرگی مثل پپ فرصت خودنمایی دارند تا نشان بدهند عظمتشان معطوف به لیگ برتر نیست و در هر تورنمنتی می‌توانند بزرگی کنند. لیورپول از تیم‌های بدون شکست این دوره از رقابت‌ها بوده، در حالی که من‌سیتی در دو بازی تقریبا تشریفاتی متحمل شکست شده است. شاگردان کلوپ بیست‌وهشت بار دروازه حریفان را باز کرده‌اند که این رقم نه گل بیشتر از تعداد گل‌های سیتی است. خط آتش قرمزها این فصل فوق‌العاده بوده، اما ضعف در دفاع و دروازه در چنین بازی مهمی می‌تواند به قیمت حذف از جام تمام شود. در خط هافبک هم کمتر تیمی قابل قیاس با سیتی است، به خصوص لیورپول که در این زمینه هم با ضعف روبه‌رو است و در اکثر بازی‌های مهم این فصل، هافبک‌های این تیم قافیه را به حریفان باخته‌اند.

بایرن مرگ‌بار هاینکس

شاید هواداران این تیم چندان دغدغه‌ای برای قرعه‌کشی نداشتند و آمادگی روبه‌رو شدن با هر حریفی را داشتند. اما سویا دیگر واقعا بهترین حریف ممکن برای تمام هفت تیم دیگر در این مرحله بود. سویا تیمی است که حضورش در این مرحله را مدیون تفکرات ژوزه مورینیو است و مونتلا از اشتباهات مربی پرتغالی من‌یونایتد نهایت استفاده را برد. اما احتمال تکرار چنین چیزی مقابل بایرن هم وجود دارد؟ احتمالش بسیار پایین است. مونیخی‌ها یازده بازی پیاپی در لیگ قهرمانان با هاینکس پیروز بوده‌اند و بعید به نظر می‌رسد این عدد به سیزده نرسد. یوپ هاینکس پیرمرد محتاطی نیست و به بی‌رحم بودن معروف است. تیم‌های او همواره بازی‌های زیبایی ارائه می‌دهند و با ضرب‌آهنگی بی‌نظیر حریفان را به زانو درمی‌آورند. شاید در مرحله بعد سن زیاد روبن و ریبری و مشکلات داخلی لواندوفسکی با باشگاه، کمی برای این تیم مشکل‌ساز شود اما در بازی مقابل سویا چنین چیزی بعید است. تیم مونتلا مقابل یونایتد شایسته تحسین بود. واقعا شجاعانه بازی کردند و پاداششان را هم گرفتند. اما اینجا دیگر بازی کمی متفاوت است و ایستادگی مقابل بایرن‌مونیخ کاری بسیار دشوار است. شاید مونتلا برای این مسابقه هم تدابیر ویژه‌ای اندیشیده باشد. اما برنده احتمالی این مسابقه بایرن‌مونیخ است و باواریایی‌ها باید منتظر باشند ببینند حریف بعدی‌شان کدام تیم است.

انتقام از پادشاه؟

بزرگ‌ترین بازی این مرحله قطعا همین مسابقه است. تکرار فینال سال گذشته این‌بار در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان. رئال مادرید شاید در لالیگا اوضاع خوبی نداشته باشد، اما با برتری قاطع مقابل پاری‌سن‌ژرمن ثابت کرد که اینجا قلمرو پادشاهی آنهاست و این تیم در هر شرایطی یک حریف بسیار خطرناک است. یوونتوس به سختی مقابل تاتنهام به برتری رسید. از هم پاشیدگی چند دقیقه‌ای اسپرز، برای یوونتوس کافی بود تا سند صعودشان به مرحله بعد را امضا کنند. این مسابقه فرصت مناسبی است تا آلگری انتقام فینال سال گذشته را بگیرد. بازی‌ای که یک نیمه پایاپای داشت، اما در نیمه دوم به یکباره ورق برگشت. از نظر فنی کارشناسان معتقدند زیدان تیمش را خیلی بالا کشید و این جلونشستن در زمین حریف، یوونتوسی‌ها را غافل‌گیر کرد. فشار شدیدی که در نهایت دفاع یوونتوس مقابلش قد خم کرد و سه‌بار دروازه‌اش باز شد و بارها هم واکنش‌های بوفون اجازه این کار را نداد. برخی دیگر اما می‌گویند بین دو نیمه لئوناردو بونوچی با برخی بازیکنان تیم به مشکل خورده و این موضوع جو تیم را متشنج کرده است. این تشنج باعث شده بازیکنان تمرکزشان را از دست بدهند و شیرازه تیم از هم بپاشد. هر اتفاقی که رخ داد، شاهد یکی از قاطع‌ترین قهرمانی‌های تاریخ لیگ قهرمانان بودیم و این موضوع برای یوونتوسی‌ها گران آمد. آنها خیلی زود فرصت انتقام را پیدا کرده‌اند. اما بازهم کاری بسیار دشوار دارند. کریس رونالدو حسابی روی فرم است و جوانان مادرید مثل آسنسیو و باسکس برای حضور در ترکیب ثابت انگیزه فوق‌العاده‌ای برای درخشش دارند. قطعا رئال مانند فینال کار ساده‌ای ندارد و شاهد یک بازی برابر خواهیم بود. رئال مادرید دو دوره قبلی رقابت‌ها را با قهرمانی به پایان رسانده و مدت‌هاست در بازی‌های حذفی شکستی را تجربه نکرده است. باید دید آلگری از شکست فصل قبل درس گرفته یا زیدان همچنان با اتکا به ستاره‌های بزرگش برای هت‌تریک در قهرمانی تلاش خواهد کرد.

۷ ۵  
آی اسپورت
2018-03-16 18:40:00
نظر دهید

۵ نظر
امید
جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۶، ۱۹:۴۶
لیورپول تنها شکست من سیتی تو این فصل رو رقم زده ولی نویسنده مطلب اعتقاد داره لیورپول زمین را با خفت ترک کرده
احسنت
۳ ۲
bbbb
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶، ۰۷:۴۹
احتمالا مطالب قبلی نویسنده رو نخوندی. اگه خونده باشی می فهمی شلغم از این نویسنده بیشتر بلده. یه چیزی هست در حد سیا بشکه
۲
بارسا سیتی
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶، ۱۰:۱۷
البته سیتی بازی رفت لیگ ۵صفر لیورپول رو برد
۱
دانیال
جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۶، ۲۲:۰۷
حساسترین بازی: رئال- یووه ولی قطعا زیباترین و مهیجترین بازی : لیورپول- من سیتی.
۳
سينا
جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۶، ۲۲:۴۲
باسكس نه،
وازكز.
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر