فهرست
رونی، یونایتد، انگلیس؛ حالا چی؟
رونی، یونایتد، انگلیس؛ حالا چی؟

رونی، یونایتد، انگلیس؛ حالا چی؟

آی‌اسپورت – وین رونی روزهای خوبی را سپری نمی‌کند. او ماه پیش جای خودش در ترکیب منچستر یونایتد را از دست داد و حالا امشب هم باید روی نیمکت انگلیس بنشیند. و مسئله اینجاست که با هیچکدام از این دو تصمیم نمی‌شود مخالفت کرد.

هواداران یونایتد بعد از افت فرم رونی به شدت خواهان نیمکت‌نشین شدنش بودند. با این حال در جریان بازی‌ها بهش حمله نمی‌کردند و همچنان در اولدترافورد بیشتر صدای تشویق رونی به گوش می‌رسید تا هو کردنش. حملات و توهین‌ها در فضای مجازی اما به شدت در جریان بود.

در مورد انگلیس هم همین جریان صادق بود و هو کردن‌هایی که در ومبلی به گوش می‌رسید اصلا قابل مقایسه با طوفانِ توهین‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی به کاپیتان انگلیس می‌شد نبود. اگر اسم رونی را در توئیتر تایپ کنید اولین چیزهایی که می‌بینید این‌هاست: «لایی خوردن رونی»، «هو شدن رونی» و «موقعیت از دست دادنِ رونی».

این رفتار جوری است که انگار هیچکدام از دیگر بازیکنان بزرگ هرگز با افت فرم مواجه نشده‌اند. رونی در نهایت روزی به جایگاهی می‌رسد که فقط گل‌ها و بازی‌های درخشانش به یاد خواهد ماند، روزی که مردم می‌خواهند درباره‌یِ اولین هت تریکش برای یونایتد و گل‌ها فوق‌العاده‌یِ زیادش حرف بزنند. اما شرایط این روزها بسیار متفاوت است.

«بعضی‌ها فراموش میکنن که بقیه هم احساسات دارند.» این توئیتِ کالین، همسر رونی بود. بعضی‌ها واقعا از بد و بی راه گفتن به رونی لذت می‌برند و فضای مجازی کارشان را بسیار راحت می‌کند.

گرت ساوتگیت، مربی موقت انگلیس، شنبه اعلام کرد از نمایش رونی در جریان پیروزی 0-2 مقابل مالت کاملا راضی بوده، با این حال او امشب مقابل اسلوونی جایی در ترکیب اصلی نخواهد داشت. حقیقت این است که رونی در حال حاضر خوب بازی نمی‌کند و دیگر آن بازیکن سابق نیست. رونی سرعت سابقش را ندارد و کنترل توپش غالبا مسخره می‌شود و اعتماد به نفسش بسیار پایین آمده است. حالا هدف قرار دادن رونی تبدیل به یک تفریح شده، حتی بین هوادارانش که همیشه نیاز به کسی داشتند که کاسه و کوزه‌ها را سرش بشکنند.

با توجه به فرم رونی و برای بازیکنی که دیگر در ترکیب اصلی بازی نمی‌کند مبلغ دستمزد بسیار بالای او هم یکی دیگر از مسائلی است که مورد انتقاد قرار می‌گیرد. اما فراموش نکنیم رونی کاپیتان منچستر یونایت است و تا سال 2019 قرارداد دارد. البته با این فرمی که دارد بعید است سه سال دیگر در تیم دوام بیاورد، اما تنها باشگاه‌هایی که قادر به پرداخت حقوق او هستند علاقه‌ای به خریدش ندارند. البته به جز لیگ چین، جایی که هنوز اسم بزرگی است.

پس رونی بازیکن یونایتد باقی می‌ماند. با این حال حتی دوستان نزدیک و همبازی‌های سابقش که همیشه ازش حمایت کرده‌اند هم خاموش شده‌اند. درسته که نمی‌شود از دفاع‌نشدنی دفاع کرد، اما آیا دلیل می‌شود که به این شدت به رونی حمله کنیم؟ آیا فوتبالیستی که فقط پنج ماهِ پیش به عنوان بهترین بازیکن فینال اف.ای کاپ انتخاب شد دیگر به هیچ دردی نمی‌خورد؟

توهین به رونی البته پدیده‌یِ جدیدی نیست. همینکه او اهل لیورپول است برای بخشی از هواداران یونایتد کافی است، هوادارانی که البته وقتی رونی در اوج بود صدایشان در نمی‌آمد. با اینکه خود رونی هنوز قصد ترک یونایتد را در 2010 به مقصد منچستر سیتی و در 2013 به مقصد چلسی را تکذیب می‌کند، اما شواهد و مدارک به سودش نیستند.

علاوه بر این رونی طرفدار یونایتد نبوده و از بچگی اورتونی بوده است. رونی پول می‌گیرد و فوتبال بازی می‌کند، کاری که تقریبا تمام عمر حرفه‌ایش خیلی خوب انجام داده. چه خوشتان بیاید، چه نیاید، این رونی است که تصمیم می‌گیرد کجا بازی کند، او این حق را با سال‌ها درخشیدن به دست آورده است.

با این حال خیلی از انتقاداتی که از رونی می‌شود یک طرفه است، و در ضمن او تنها بازیکنی در یونایتد نبوده که رفتاری نه چندان درست داشته. سال 1999 روی کین، کاپیتان و بهترین بازیکن تیم، چون می‌دانست تیم‌های دیگری خواهانش هستند تا جایی که می‌شد قراردادش را بالا برد. پنج سال بعد ریو فردیناند، یکی از بهترین مدافعین تاریخ یونایتد، اگر نگوییم بهترین، برای حاضر نشدن سرِ تست دوپینگ هشت ماه محروم شد و با این حال برای قرارداد بعدیش کلی چانه زد.

رونی اشتباهات زیادی داشته، اشتباهاتی که مدام زیر ذره‌بین قرار گرفته‌اند. اما او در نهایت یونایتد را نه در 2010 و نه در 2013 ترک کرد و در اولدترافورد باقی ماند و حالا تنها سه گل تا بدل شدن به بهترین گلزن تاریخ باشگاه فاصله دارد. لحنِ هواداران یونایتد هم در قبال او وقتی تصمیم به ماندن گرفت خیلی زود تغییر کرد.

ششم آگوست 2013 در جریان تور پیش فصل یونایتد در سوئد به سختی می‌شد هواداری پیدا کنی که علاقه‌ای به ماندنِ رونی داشته باشد، چون تقریبا همه مطمئن بودند او راهی چلسی می‌شود. یازده روز بعد من در استادیوم سوانزی شاهد تشویق فوق‌العاده‌یِ رونی توسط یونایتدی‌ها بودم، چیزی که حتی باعث تعجب خودش هم شده بود. یونایتدی‌ها از رونی حمایت کردند و او بدل به بهترین بازیکنِ آتفیلدِ فصلشان شد.

این عادت قدیمیِ یونایتدی‌ها بوده که از بازیکنانش مقابل انتقادات خارجی دفاع کنند، دو نمونه‌یِ بارز اریک کانتونا و دیوید بکام هستند. اما در حال حاضر هیچکس، هیچ‌جا از رونی حمایت نمی‌کند. با این حال او در داخل یونایتد به عنوان یک کاپیتان همچنان بسیار محترم باقی مانده است. مسئولین باشگاه هم می‌دانند رونی سال‌ها مهمترین چهره‌اش برای جلب اسپانسرها بوده، اما دیگر نه. ژوزه مورینیو حالا بیش از هر بازیکنی این نقش را برای یونایتد بازی می‌کند.

پس این داستان چه پایانی برای رونی، بازیکنی که سال‌ها به باشگاه و کشورش خدمت کرده و حالا از هر دو کنار گذاشته شده خواهد داشت؟

۳    
آی اسپورت
2016-10-11 12:21:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر