فهرست
از مجیدی انتظار بزرگی کردن داریم
از مجیدی انتظار بزرگی کردن داریم

از مجیدی انتظار بزرگی کردن داریم

آی اسپورت - بالاخره بعد از کش قوس های فراوان و حدود صدو هفده روز وقفه چشم هایمان به فوتبال داخلی با برگزاری بازی معوقه روشن شد بازی که بیشتر از متن داستان، حاشیه های آن به چشم آمد. اولین  موردی که شدیدا توی ذوق هر بیننده ای در این بازی میزد سکوهای خالی از تماشاگر بود که به تبع آن شور و هیجان کمتری در بازی حکمفرما بود و حتی گزارشگر بازی هم کم و بیش به دلایل نداشتن سوژه فقط تبلیغ فاصله اجتماعی را دائما می کرد و شاید چند دقیقه ای طول کشید که هر دو تیم داخل زمین خودشان را در زمین پیدا کرده و نسبت به این شرایط وفق پذیر شدند. اتفاقا بازی جریان مناسبی پیدا کرده بود استقلال در دقایق اولیه گل زده بود و فولاد برای نباختن بیشتر حمله می کرد که اتفاقا یکی به تیرک زد و بعد از آن گل مساوی را به ثمر رساند بازی با تساوی دو تیم در جریان بود که یک تصمیم داور بازی در مورد اخراج علی کریمی سر آغاز جنجال های بعدی شد و کلا شکل بازی از حالت عادی خارج شد و اعتراض ها و اتفاقات بعدی آن که در نهایت به شکست استقلال در اهواز انجامید. انصافا باید گفت اگر استقلال در روزی که خودزنی کرد، اینکار را نمی کرد فولاد به هیچ عنوان زور بیشتری برای بردن استقلال در اهواز نداشت مگر بر اساس اتفاقات فوتبالی. اما برای استقلال و مجیدی دقت و بررسی و مد نظر داشتن چند نکته و به گوش گرفتن آنها شدیدا موردنیاز هست  و از نان شب واجب تر.

 

مسئولیت پذیری

بازیکنان استقلال بسیار قابل احترام هستند اما ظاهرا برای بعضی از آنها هنوز جا نیفتاده که در کجا و چه تیمی فوتبال بازی می کنند؟ظاهرا متوجه این مورد نیستند که میلیون ها هوادار  به لحظه به لحظه بازی  و ساق های آنها چشم دوخته اند، آنها باید بدانند و باور کنند که دیگر متعلق به خودشان نیستند و برای دل خودشان نباید بازی کنند. اینکه علی کریمی وقتی در اهواز یک بر یک بازی که پایاپای در جریان هست و در یک فضای تهاجمی و در فاز حمله در دو قدمی داور ضربه ای به صورت بازیکن حریف می زند که در نهایت داور با کارت قرمز مستقیم او را اخراج کند شاید نشان از عدم درک چنین موضوعی هست، حالا برای توجیه عمل خود کلی بالا و پایین باید بپرد و تیم را دچار مشکل کند که مثلا بازیکن فولاد ابتدا پیراهن او را کشیده و او مستحق اخراج نبوده. اینکه توجیه کشیدن پیراهن او از طرف بازیکن فولاد درست هست یا نه یک طرف موضوع هست و عکس العمل او نسبت به این داستان در این صحنه و عاقلانه تصمیم گرفتن بازیکن روی دیگر موضوع. تازه اگر داور را هم شماتت و سرزنش کنیم که سختگیرانه تصمیم گرفته و از این سبک صحبت ها اما این دلیلی بر توجیه عملکرد غلط علی کریمی در این صحنه به هیچ عنوان نمی شود. عارف غلامی هم که نیمه دوم پس از ده نفره شدن به کناره چپ میدان منتقل شده بود تا جلوی نفوذهای حردانی گریزپا را بگیرد که میلیچ را در نیم اول با نفوذهایش کلافه کرده بود هم بدون درک این موضوع که اخطار دارد بی محابا به سمت داور می رود و اعتراض می کند انگار نه انگار که تیم در چه شرایطی حساسی قرار دارد عارف اگر کمی چشمانش را باز کند وعارفانه تر ببیند اینها هیچ کدام نشانه تعصب برای تیمش نیست و او باید بیشتر برای تیمش بازی کند و در زمین سود دهی داشته باشد تا اینکه دائما روی سکوها باشد و نظاره گر بازی تیم. مجیدی و کادر فنی و حتی تیم مدیریت استقلال اگر همین امروز با این جریان به صورت درست برخورد نکنند در ادامه راه باز هم دچار معضلی به نام عدم درک صحیح بازیکنان از شرایط حضور درتیم خواهند شد و باز هم دردسرهای پس از آن.

 

مجیدی باید بزرگی کند

اعتراض جزو لاینفکی از مربیگری متاسفانه شده که در همه جا و همه تیم ها هم وجود دارد. در زیر  فشار بازی و شرایط سخت اما با چه غلظتی و با چه ضرب آهنگی اعتراض کردن خود نکته مهمی هست؟ مجیدی در بازی دیروز انقدر  اعتراضات سنگین در صحنه اخراج علی کریمی کرد که داور را مجاب به اخراج او زمین نمود فرهاد مجیدی باید تجربه کند که اعتراض هم خود شکل و شمایلی دارد و اندازه ای. فرهاد مجیدی جزو پیش قراولان نسل جوان مربیگری هست که دانش مربیگری خوبی را دارا می باشد اما به نظر می رسد در مورد مجیدی کمی بی تجربگی وجود دارد که در پاره ای از مواقع کار دست او می دهد.

انتظار از افراد بزرگ فوتبال وقتی به خصوص به عنوان سرمربی در قامت تیمی مثل استقلال می ایستند به مراتب بیشتر هست، مجیدی بطور کلی شخصیتی دور از جنجال را از خود در ذهن ها یادگار گذاشته اما اینکه او چرا انقدر پرتنش در این روزها کنار زمین می ایستد  خود جای سوال دارد. البته که کار در تیم های بزرگ و پرهوادار طاقت فرسا هست اما مجیدی باید بداند حداقل برای منافع باشگاه احتیاج مبرم به حضور او بر روی نیمکت وجود دارد. اینکه با یک اخراج چه درست، چه غلط، آنچنان از کوره خارج شود که قابل کنترل نباشد اصولا در قاموس مربیگری تعریفی ندارد به خصوص که او در اواخر نیمه اول تیمش ده نفره شده بود و نتیجه بازی در آن زمان مساوی بود و می توانست با درایت بیشتری با توجه به داشتن پنج تعویض که دست اورا حتی برای بردن باز گذاشته شرایط را دستخوش تغییر نماید و عیار بهتری از خود به جای گذارد.

مجیدی قطعا خوب می داند که حضور او کنار زمین در بازی های متفاوت پیش،رو چقدر تاثیر مثبت بر روی تیم تحت نظر او دارد و غیبت او چه زیان هایی، پس بهتر اینکه در شرایط بحرانی کمی خویشتنداری پیشه کند .

 

لشگر مصدومین

حالا برای ادامه با این وضعیت استقلال در همین لیگ عجیب و غریب  استقلال شاید باید دست به دامان تیم های پایه خود شود چرا که در همین بازی دیروز دو، سه بازیکن این تیم دچار مصدومیت شدند. کادر فنی استقلال باید وضعیت  مصددمان خود را به دقت پیگیری کند تا سرمنشا مشکل را خیلی زود دریابد و آن را اصلاح کند چرا که الان خیلی ها مربی بدنساز تیم را مسئول این مصدومیت ها می دانند و مجیدی البته تمام قد از علی ربانی حمایت کرده و خیلی ها هم مثلا عدم زندگی حرفه ای بازیکنان و مشکلات اینچنینی را باعث آن. هر چه باشد دلیل این مصدومیت ها باید کادر فنی تجربه این فصل را حداقل برای فصل بعد بکار گیرد و از آن درس گیرد تا بازهم در کوران مسابقات به چه کنم چه کنم نیفتد و گرفتار فقر بازیکن موردنظر نشود.

 

وزن نیمکت استقلال

وزن نیمکت استقلال بالا نیست، فرهاد نشان داده به این سادگی رضایت به همکاری با هر مربی را نخواهد داد. او خود نفر اول است و مجید نامجو مطلق و صالح مصطفوی  و بهزاد غلامپور و سرپرست تیم هم سعید رمضانی. استقلال در کنار مجیدی احتیاج به نفراتی دارد که کمی شناخته تر باشند و پرشورتر تا در مواقعی هم مشاوره های درستی به مجیدی بدهند هم اینکه در مواقعی بار روانی روی مجیدی را به دوش بکشند و حتی از لحاظ حرفه ای و فضاسازی های فوتبالی آنها فدا شوند تا جو بازی به نفع استقلال تغییر کند. به نیمکت همین فولاد در بازی دیروز توجه کنید نکونام،هاشمی نسب،رجبی،سیدمحمد علوی وحسین کعبی. استقلال هم احتیاج به نیمکتی قوی تر چه از بعد فنی و چه از بعد غیر فنی فوتبالی دارد تا در مواقع سخت قطعا تصمیم درست و سالمی برای تیم گرفته شود .

 

مشکل بدنی

شاید بدشانسی استقلال بود که در خرما پزان خوزستان به مصاف فولاد برود و در جهنم گرمای اهواز نزدیک به یک نیمه را نه نفره بازی کند . همه این موارد درست اما بازیکنان استقلال دیروز بدن های سنگینی داشتند شاید حالا بعد از این مدت مدید اولین بازی این تیم در آن شرایط بوده و بدن های بازیکن ها هنوز خود را از بند دوران فشار بدنسازی رها نکرده باشند اما با گذشت یکی دو بازی دیگر قطعا عیار کار بدنی تیم هم مشخص خواهد شد که اگر دچار مشکل بدنی باشند فرهاد مجیدی و علی ربانی باید فکری به حال این تیم بکنند.

 

۴ ۳  
آی اسپورت
2020-06-27 22:35:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
اسمان
يكشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، ۰۰:۰۹
مجیدی توانایی و کاریزمای لازم برای مربیگری را نداره.با محبوبیت بین هواداران نمیشه مربیگری کرد.ایشون یک مربی در حدقلعه نویی نخوادشد.
۱
Ali
يكشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، ۰۴:۴۲
بسه بابا انقدر باالقای رسانه ای دختر دوپینگی‌رو بزرگش نکنید حالمون‌به هم‌خورد از رسانه های زرد پولکیتون
۲
Fem
يكشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، ۱۷:۳۳
من که هیچ انتظاری ازش ندارم
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر