فهرست
چاه «نفت» پیش از دربی
چاه «نفت» پیش از دربی

چاه «نفت» پیش از دربی

آی اسپورت - استقلال بعد از دو هفته تعطیلی لیگ برتر، امروز در هفته سوم این مسابقات میهمان تیم نفت مسجد سلیمان است. این بازی از جهات مختلفی، بازی سختی برای تیم آندره‌آ استراماچونی محسوب می‌شود اما از همین حالا همه توجهات به بازی هفته آینده استقلال است. بازی که روز یکشنبه برگزار می‌شود و استقلال در ورزشگاه آزادی میزبان پرسپولیس است. البته این هواداران استقلال و رسانه‌ها هستند که پیشاپیش به استقبال دربی رفته‌اند اما به کادر فنی و به تبع آن، بازیکنان استقلال فعلا تمرکزشان روی بازی امروز مقابل نفت مسجد سلیمان است. هر چند اتفاقاتی که قبل از بازی امروز رخ داده نشان می‌دهد حتی کادر فنی و بازیکنان هم یک چشم‌شان به دربی است.

تعطیلی به نفع استقلال

اوضاع استقلال کمی آرام‌تر از چند روز پیش است. این تیم ماجرای پرحاشیه استراماچونی و مترجمش و حتی سفر انجام نشده سرمربی ایتالیایی را هم پشت سر گذاشته است. تعطیلی دو هفته‌ای لیگ و تمرکز بیشتر رسانه‌ها روی تیم ملی هم باعث شد اردوی استقلال از زیر ذره بین خارج شود. این به نفع استقلال تمام شد و باعث شد تمرینات این تیم در این مدت با کمترین میزان حاشیه برگزار شود. هر چند ماجرای «دختر آبی» و درگیری دو بازیکن در یکی از جلسات تمرینی باز هم اجازه نداد تمرینات استقلال در آرامش محض پیگیری شود. با این همه قاطعیت و جدیت همیشگی استراماچونی فضا را برای ادامه پیدا کردن حاشیه‌ها کم کرد. در این مدت روزبه چشمی هم به استقلال برگشت و تمرینات انفرادی‌اش را شروع کرد تا زودتر بتواند به ترکیب تیم اضافه شود. ضمن این که بازیکنانی که دیرتر به تیم اضافه شدند، مثل علی کریمی و هرویه میلیچ هم بیشتر در جریان تمرینات تیمی قرار گرفتند تا میزان هماهنگی‌شان با تیم بالاتر برود. در این مدت البته فرشید باقری هم بالاخره تصمیم گرفت پای مصدومش را جراحی کند و به این ترتیب او حداقل 3 ماه غایب خواهد بود. اما در مجموع این تعطیلی بیشتر به نفع استقلال بود تا به ضرر این تیم.

نوبت به میلچ رسید؟

روز گذشته  لیست 19 نفره استقلال برای بازی امروز در مقابل نفت مسجد سلیمان اعلام شد. مهم‌ترین چیزی که در این لیست می‌شد دید خط خوردن نام میلاد زکی پور بود. مدافع چپ استقلال در دو بازی گذشته نمایش های کم فروغی داشت و نتوانست رضایت کادر فنی و هواداران را جلب کند. این اتفاق در حالی افتاد که استقلال در پایان فصل گذشته دو مدافع چپ خوب مثل میلاد نورافکن و آرمین سهرابیان را از دست داد و پیش بینی می‌شد زکی پور بتواند بدون رقیب در این پست خودش را اثبات کند. اما این اتفاق نیفتاد و با خط خوردن او مشخص شد که از نظر سرمربی استقلال، نوبت به بازی کردن هرویه میلیچ مدافع چپ کروات این تیم رسیده است. با مصدومیت فرشید باقری احتمالا باید شاهد اولین حضور مسعود ریگی در ترکیب اصلی استقلال هم باشیم. ضمن این که برای اولین بار دو مدافع میانی اصلی استقلال در این فصل یعنی محمد دانشگر و سیاوش یزدانی در کنار هم قرار خواهند گرفت. در خط حمله هم احتمال یک تغییر مهم وجود دارد. به این شکل که شیخ دیاباته از ترکیب بیرون می‌رود و مرتضی تبریزی در نوک حمله بازی می‌کند. دیاباته در بازی‌های پیش فصل بسیار خوب ظاهر شد و کلی هم گل در تمرینات و مسابقات دوستانه زد. اما در دو بازی اول استقلال در لیگ نوزدهم ناامید کننده ظاهر شد.

نگرانی‌های استراماچونی

بازی در مسجد سلیمان سخت است. این را حتی استقلالی که فصل گذشته در این شهر نتایج خوبی گرفت هم می‌داند. اما این بار بازی سخت‌تری در انتظار آبی‌های تهران است؛ چون این بازی آخرین بازی آن‌ها قبل از دربی تهران است. استقلال الان مسائلی دارد که باعث شده نگرانی‌های استراماچونی بیشتر از قبل شود. مهم‌ترین مساله ترس از مصدومیت و محرومیت است. زمین ورزشگاه نفت مسجد سلیمان مثل همیشه کیفیت مطلوبی ندارد و ممکن است باعث مصدومیت بازیکنان استقلال شود و این یعنی غیبت در دربی. از طرفی استقلالی‌ها باید نگران باشند توسط داور از زمین اخراج نشوند. البته با توجه به این که فقط دو هفته از لیگ را پشت سر گذاشته‌ایم استقلال بازیکن دو اخطاره ندارد. اما اگر بازیکنی در این بازی دو کارت زرد یا کارت قرمز مستقیم بگیرد قطعا در دربی غایب خواهد بود. نکته بعدی ضعف استقلال در فاز دفاعی است. دروازه استقلال در هر دو بازی قبلی باز شده. اما گلی که در بازی با فولاد وارد دروازه این تیم شد بسیار عجیب و غریب بود. فولاد با اولین حمله جدی‌اش با تعداد نفرات زیاد انجام داد موفق شد در دقیقه 95 دروازه استقلال را باز کند. حالا استراماچونی امیدوار است در این بازی که دو مدافع میانی اصلی‌اش را در اختیار دارد دروازه تیمش بسته بماند. اما اگر زوج دانشگر و یزدانی هم در این بازی جواب ندهد و موفق از آب در نیاید آن وقت استراماچونی باید فکری عاجل برای خط دفاعی تیمش در دربی بکند. شاید برای همین هم بود که او روزبه چشمی را برای بازی با نفت در لیست نگذاشت تا او را برای حضور احتمالی در بازی مقابل پرسپولیس آماده کند. و در آخر این که استراماچونی به شدت تحت فشار است تا این بازی را برد پشت سر بگذارد. چون اگر این اتفاق نیفتد و استقلال در مسجد سلیمان به برد نرسد، آن وقت بدون برد به دربی می‌رسد و این اصلا اتفاق خوشایندی نیست.

انگیزه‌های نفت

نفت مسجد سلیمان که سال گذشته در آخرین روزها در لیگ برتر ماندگار شد این فصل را با تغییرات زیادی شروع کرد. مسئولان این باشگاه هدایت تیم‌شان را به مربی‌ای سپردند که در چند فصل گذشته با پارس جنوبی جم نتایج خوبی گرفته بود. مهدی تارتار در دو بازی اول تیمش در لیگ نوزدهم دو تساوی به دست آورد و مثل استقلال بدون برد وارد این بازی می‌شود. البته آن‌ها یک امتیاز بیشتر از استقلال دارند و با توجه به این که میزبان هم هستند شانس بیشتری برای پیروزی خودشان در این بازی قائل هستند. آن‌ها در روزهای اخیر دو بازیکن باتجربه به نام‌های فرزاد حاتمی و سوشا مکانی را هم به لیست‌شان اضافه کردند تا دست تارتار برای مهره‌چینی بازتر باشد. اما عده‌ای معتقدند حضور این دو نفر در تیم، باعث افزایش حاشیه‌ها خواهد شد. البته تا لحظه تنظیم این گزارش کارت بازی سوشا مکانی صادر نشده بود و اگر این اتفاق تا امروز هم نیفتاده باشد باز هم «حبیب فرعباسی» در دروازه می‌ایستد. در خط دفاع محمد طیبی با تجربه وظیفه دارد به مهاجمان استقلال اجازه گلزنی ندهد. در قسمت جلوی زمین هم امید تارتار به محمد و حسین ابراهیمی و همچنین فرشاد جانفزا و فرزاد حاتمی است.

حاشیه‌ای به نام بلیت دربی!

استقلال در حالی امروز با نفت مسجد سلیمان بازی می‌کند که مدیران این باشگاه به شدت درگیر یک ماجرای فرعی شده‌اند. سازمان لیگ چندی پیش اعلام کرد که باشگاه استقلال به عنوان میزبان دربی رفت، می‌تواند 90 درصد از سکوهای ورزشگاه آزادی را در اختیار داشته باشد و طبق قوانین فقط 10 از سکوها را به هواداران تیم میهمان یعنی پرسپولیس بدهد. سازمان لیگ با اعلام این خبر، توپ را به زمین استقلال انداخت و مسئولیت اجرای بلیت فروشی به شکل 90 به 10 را به عهده این باشگاه گذاشت. اما از شواهد و قرائن این طور پیداست که امکان اجرای این پروژه توسط باشگاه استقلال وجود ندارد. چون مشخص نیست کسانی که بلیت می‌خرند استقلالی هستند یا پرسپولیسی و ممکن است تعداد پرسپولیسی‌هایی که بلیت می‌خرند بیشتر از حد تعیین شده باشد. نکته عجیب اما این است که دیروز مدیر پروژه گیت‌های الکترونیک ورزشگاه آزادی اعلام کرد طبقه دوم ورزشگاه آزادی برای دربی آماده نخواهد شد. او همچنین در اقدامی عجیب و شگفت انگیز از دو باشگاه خواست فهرست هواداران‌شان را تا امروز به او مدیران این پروژه تحویل بدهند تا کار بلیت فروشی انجام شود! استقلال البته به تاریخ برگزاری دربی رفت هم معترض است اما چاره‌ای جز اطاعت ندارد و باید در همان روز یکشنبه با پرسپولیس بازی کند. مدیران این باشگاه تا روز گذشته چند بار از سازمان لیگ خواسته بودند بازی برگشت دو تیم را هم در روزهای وسط هفته برگزار کند اما به دلیل در پیش بودند مسابقات لیگ قهرمانان آسیا چنین چیزی مقدور نبود. دیروز رسما اعلام شد دربی برگشت روز پنج شنبه 17 بهمن در ورزشگاه آزادی و به میزبانی پرسپولیس برگزار خواهد شد.

 

سازندگی

۲    
آی اسپورت
2019-09-15 14:15:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر