فهرست
چند نکته از نیم فصل اول؛ بردهای اقتصادی
چند نکته از نیم فصل اول؛ بردهای اقتصادی

چند نکته از نیم فصل اول؛ بردهای اقتصادی

آی اسپورت - نیم فصل اول لیگ بیستم هم به پایان رسید. نیم فصلی که چسبیده به بازی های باقیمانده در پسا کرونا برگزار شد و تبعات کرونا همچنان در آن تاثیر گذار بود، از این منظر چند نکته در این نیم فصل قابل توجه می باشد. اما بطور کلی نیم فصل اول لیگ بیستم، لیگ با کیفیت فنی و اماری بالایی را شاهد نبودیم و برای فوتبالی که احتمالا از دل همین لیگ دنبال بازیکن برای تیم ملی هست می تواند مشکل آفرین باشد.

 

فقر هواداران

بازی‌ها بدون تماشاگر در حقیقت کیک بی خامه می باشد. نبودن هواداران در ورزشگاه ها رونق را از بازی ها انداخته و صد البته تا حدودی هم از بعد فنی تاثیراتی داشته، فرقی هم بین تیم های پرهوادار و کم تماشاگر ندارد، از لحاظ انگیزشی که یکی از ارکان فنی فوتبال هست تاثیر داشته.

 

فقر گلزنی

بهترین خط حمله ظاهرا با بیست و چهار گل مختص سپاهان هست، پانزده بازی نیم فصل و میانگین پایین تر از دو گل برای بهترین خط حمله!؟ نشان از ضعف فاز هجومی تیم ها در لیگ برتر دارد. تازه برای سپاهانی که تنوع حمله و بازیکن طراح در زمین را دارا هست، حالا حساب دیگر تیم ها دیگر جداست.

 

فقر پاس گل

بهترین پاسور فصل کریم اسلامی از نساجی با تنها چهار پاس گل نام گرفته، فاجعه ای به نام عدم داشتن استراتژی و تاکتیک برای دادن پاس آخر. حقیقت داستان این هست که برای یک نیم فصل این تعداد پاس گل برای بهترین پاسور یعنی نداشتن تمرکز تیم ها روی طراحی حمله و نفراتی با قدرت طراحی.

 

بردهای اقتصادی

معطوف بودن روی بردهایی با کمترین گل زده و حداقل فاصله هم در این نیم فصل به مراتب دیده شد، کمتر بازی بود که این شرایط را دارا نبوده، و تین برنده با اختلاف بالاتر از یک گل زمین را ترک کرده، شاید عدم ثبات بر روی نیمکت بحث نتیجه گرایی را در این فوتبال و مربیان تقویت می کند.

 

ضعف کلی

برای تیم های بالای جدول حداقل ضعف رقیبان مستقیم در این نیم فصل کاملا ملموس بود، با احترام به قهرمان نیم فصل شاید اگر دیگر تیم های مدعی بالا نشین شرایط فنی بهتری داشتند حالا پرسپولیس بر اساس از دست دادن امتیازات و مساوی های پی در پی صرفا جزو بالا نشینان بود نه صدر نشین. هرچند انصافا به این پرسپولیس باید احترام گذاشت.

 

ضربات ایستگاهی

نحوه گل زده در فوتبال ما عمدتا در نیم فصل گذشته یا روی ضربات ایستگاهی بوده یا پرتاب اوت که حالا در بعضی تیم ها جزو تنها راهکار می باشد حالا یا بلند می فرستند روی شش قدم یا از اصل غافلگیری آن استفاده می کنند.به جز دو تا سه تیم در این فوتبال و در نیم فصل اول هیچکدام کار گروهی منجر به گل متنوع و با ضریب اطمینان بالا ارائه نمی دهند. البته که ضربات ایستگاه هم جزو راهکارهای به گل رسیدن هست اما صرفا تکیه بر این مورد برای رسیدن به گل از کیفیت بازی تیم ها در فاز هجمی می کاهد

 

سی امتیاز

قهرمان نیم فصل تنها با کسب سی امتیاز ، یعنی میانگین دو امتیاز از هربازی. به نظر ضعیف ترین نوع امتیاز گیری این فصل را در بین تمام فصول گذشته داشته ایم. حداقل در آمار امتیاز گیری این مورد صدق می کند.

 

پرس و آنتی پرس

خیلی اجمالی اشاره به این نکته اگر در فوتبال ما اصطلاح پرس کردن از بالا مصطلح شده باید در آوردن توپ و آنتی پرس هم جا بیفتد متاسفانه ما هنوز توانایی بازیسازی از خط دفاع را در اکثر تیم ها نمی بینیم که این مورد به خود مشکلات فنی تیم و همچنین ضعف فردی بازیکنان ارتباط پیدا می کند و باید ترمیم شود. و در نیم فصل اخیر حتی در تیم های صدرنشین هم این مورد درآوردن توپ دیده نشده، هرچند پرس کردن و فشار گذاشتن را به نوعی تیم ها تا حدودی خوب اجرا می کنند‌.

 

مالکیت

دادن آمار مالکیت توپ خیلی سخت نیست اما دادن پاسهای متعدد و پر تعداد و به اصطلاح سه امتیازی که منجر یه پاس آخر شود موهبتی هست که هنوز فوتبال ما از آن بی بهره هست و در این نیم فصل هم موردی ندیدیم، البته که از بعد مالکیت پیشرفت هایی داشته ایم اما تا سرمنزل مقصود راه زیادی در پیش داریم .

     
آی اسپورت
2021-02-20 11:15:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر