فهرست
پنل Sky: فینالی رویایی از بهترین رقابتِ تاریخ تنیس
پنل Sky: فینالی رویایی از بهترین رقابتِ تاریخ تنیس

پنل Sky: فینالی رویایی از بهترین رقابتِ تاریخ تنیس

آی اسپورت فدرر 35 ساله دیروز یک نبرد کلاسیک را برد تا در 45 سال اخیر، مسن ترین بازیکنی باشد که یک گرند اسلم را می‌برد. او فاصله‌اش با سمپراس و نادال را هم به 4 قهرمانی رساند. فدرر چگونه بعد از 5 سال دوباره گرند اسلم برد؟ دو کارشناس تنیس اسکای، مارک پتچی و بری کوان، درباره این بازی صحبت کرده‌اند.

پتچی/ بازی خیلی غیر عادی بود چون عادت نداشتیم در بازی‌های رو در روشون انقدر تغییر دراماتیک در ست ها ببینیم. فکر می‌کنم به خاطر کورت اینطوری شد. هر دو برای حاکمیت بر بازی و بردن امتیاز ها عجله داشتن، برای همین 4 ست اول اونطوری پیش رفت. البته فراموش نکنیم در مورد دو تن از بهترین بازیکنان تاریخ حرف می‌زنیم که مهارت های یکسانی دارن.

ست پنجم یکی از بهترین ست هایی بود که تو عمرم دیدم. مخصوصا به خاطر ذات و اهمیتش. اگه رافا می‌برد به عدد 15 می‌رسید و راجر در 17 باقی می‌موند. پس این شانس وجود داشت که نادال بتونه به رکورد فدرر برسه و بعد این بحث پیش میومد که کدوم بازیکن بهترین در تاریخه. در نظر بگیریم در رکورد بازی های رو در رو هم رافا خیلی بهتر بوده. برای همین ست پنجم به خاطر تمام این مسائل برای هر دو خیلی مهم و بزرگ بود.

برای راجر دادن یک بریک و بردنِ بازی در حالیکه رافا اصلا بد هم بازی نمی‌کرد در نوع خودش شگفت انگیزه. هیج وقت انقدر خوب ندیده بودمش. فکر‌ می‌کنم این بزرگترین دستاورد دوران بازیگری فدرر بود.

رالی آخر ست پنجم هم احتمالا بهترین رالی بود که تو عمرم دیدم. رالی های خوب زیادی دیدم اما با توجه به اهمیتش، فکر می کنم این یکی از بهترین امتیاز ها، اگه نگم بهترین، بود که تابحال دیدم.

مسلمه که همه دوست دارن فدرر ادامه بده، منم همینطور، اما وقتی سر و صداهای این بازی خوابید، با این بردی که برابر رقیب مستقیمش تو اون شرایط بدست آورد، کسی نمی تونه پیش بینی کنه فدرر به فکر فرو می‌ره یا نه. باور دارم بازی رو برای خودِ بازی دوست داره و این براش کافیه. اما الان فقط می‌تونه از این لحظه لذت ببره. مردم باید یادشون بمونه چقدر این عصر بزرگ بوده. دیدن این لحظه بی نظیر بود. 40 سال دیگه هم در مورد رافا و راجر حرف خواهیم زد.

در مورد نادال هم واضح بود که براش دردناک بود، درست مث بازیکنایی که اولین بار به فینال یه گرند اسلم رسیدن و باختن. فکر می‌کنم این شکست نادال را به قله‌های جدیدی هل بده، اما حداقل چند روز آینده رو در ناراحتی سپری خواهد کرد. می تونه از عملکردش در استرالیا راضی باشه و در عین حال، ناامید از این که چرا نتونست کار فدرر رو تموم کنه. مساله اینجاست که خودش خیلی کار اشتباهی انجام نداد و خودِ فدرر فوق العاده بود.

بحث این که فدرر بهترین بازیکن تاریخ هست یا نه واسه جمع های عمومیه. واضحه که فدرر عنوان های بیشتری برده اما سخته بشه نسل های مختلف رو مقایسه کرد. فدرر یکی از بهترین بازیکنایی هست که در طول تاریخ وارد ورزش تنیس شده. او وقتی از تنیس بره به عنوان یه بازیکن بهتر تنیس رو ترک می‌کنه. رقباش باعث شدن بازیکن بهتری بشه و خودش هم باعث شد رقیبا بازیکنای بهتری بشن. باید این رو جشن گرفت. تنیس با حضورش خیلی بهتره و وقتی خداحافظی کنه هم خیلی بهتر خواهد شد.

کوان/ فینال بی‌نظیری بود. احساس خوش شانسی دارم که از نزدیک تونستم این بازی جذاب رو نگاه کنم. کیفیتی که هر دو بازیکن در این بازی حساس تولید کردن واقعا فوق العاده بود. این اولین بار در دوران بازیگریِ فدرر هست که سه بازی پنج سته رو در یک گرند اسلم برده. شش ماه بازی نکرده باشی و 35 سالتم باشه، این تماما در مورد باور درونی هست که تمام قهرمان ها دارن. برای من مساله فقط قهرمانی ورزشکار نیست. مسائل دیگه هم در دوران بازیگری مهم هستن. فدرر هم در این ورزش پستی و بلندی های زیادی داشته و تونسته بار‌ها بعد از ناامیدی ها برگرده.

خیلی از مردم بهش شک کرده بودن، و مطمئنم این شک رو خودش هم داشت. اما بهترین قهرمان ها همیشه این باور درونیو دارن که اگه خوب بازی کنن، می‌تونن بازی رو به سبک خودشون تعیین کنن و فدرر همیشه این رو داشته. من شخصا همیشه از رکورد رو در روش برابر نادال دفاع می‌کنم. اگه اونا به اندازه خاک رس روی چمن هم بازی کرده بودن، مسلما این رکورد خیلی متفاوت بود.

رکورد بازی های 5 سته هم در گرند اسلم ها به نفع نادال بود، 9 از 11. اما اکثر اون بازی ها روی خاک انجام شده بودن. هیچ وقت در یو اس اوپن با هم بازی نکردن، و اوپن استرالیا هم امسال به شکل جالبی فرصت رو به فدرر داد، و چه دستاوردی اونم وقتی برای مدتی طولانی دور بودی. فدرر باید نسبت به نادال ریسک های بیشتری می‌کرد و خیلی کم پیش اومد در بازی عقب بکشه. سعی کرد خودش بمونه و این براش کلیدی بود.

در بعضی جنبه های بازی قطعا سرتر بود. هیچ وقت بکهند هاش رو انقدر خوب ندیده بودم، هیچ وقت هم ندیده بودم انقدر خوب و با ثبات توپ ها رو برابر نادال برگردونه. یکی از لحظه های کلیدی بازی مثلا اول ست سوم بود که سه تا بریک پوینت به نادال داد و شاید کمی به خودش شک کرد. اما بعد سه تا ایس زد. قبلا هم اینو از راجر دیده بودیم.

رقابت بین فدرر و نادال بهترین بوده چون سبک های متفاوتی دارن. وقتی بازی می‌کنن، مرتب قله رو می‌برن بالاتر. این رو در ست پنجم هم دیدیم. وقتی نادال سطح بازیش رو بالاتر برد، فکر نمی‌کردم راجر انرژی براش مونده باشه ولی مونده بود، و در نهایت این تعیین کننده شد.

واضحه که فدرر عاشق کارشه و دوست داره باز هم قهرمانی بیاره، اما فکر نمی‌کنم دلیل اصلی بازی کردنش اینا باشن. در 5 گرند اسلم آخرش، این نتایجش بودن: فینال، فینال، نیمه نهایی، نهایی و قهرمانی. این عملکرد کامل نشون می‌ده فدرر خیلی پایین نرفته بود.

۵    
آی اسپورت
2017-01-30 18:51:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر