فهرست
یک باشگاه، یک قرارداد، یک ابهام
یک باشگاه، یک قرارداد، یک ابهام

یک باشگاه، یک قرارداد، یک ابهام

آی اسپورت - مراسم رونمایی پرسپولیسی‌ها از اپلیکیشن رسمی باشگاه پرسپولیس، نگاه‌ها را یک بار دیگر به سمت این قرارداد برد، قراردادی که محمدحسن انصاری‌فرد آن را یک اتفاق بزرگ می‌نامد، اما فعالان اقتصادی با دیده تردید به آن می‌نگرند.

تردید از آنجایی شروع می‌شود که محمدحسن انصاری‌فرد می‌گوید این قرارداد کف تعهد ندارد. او بدون آن که تضمینی از طرف قرارداد گرفته باشد، حرف از توقع ۱۵۰ میلیارد تومانی برای درآمدزایی می‌زند، اما نمی‌گوید چه تضمینی وجود دارد که اصلاً این پروژه به درآمدزایی میلیاردی برسد.

گذشته از کیفیت برپایی مراسم رونمایی که بیشتر شبیه یک کنفرانس مطبوعاتی بود و هیچ شباهتی به وعده‌های میلیاردی و دورنمای رؤیایی مدیرعامل پرسپولیس نداشت، نوع توافق هم تعجب‌برانگیز است. به گفته مدیرعامل پرسپولیس، شرکت آتیه دادپرداز اسپانسر باشگاه نیست و کارپرداز یا کارگزار مجموعه سرخ است و قرار شده این شرکت از طریق اپلیکیشن باشگاه و راه‌های درآمدزایی دیگر، برای پرسپولیس درآمد ایجاد کند و ۸۰ درصد از این درآمد سهم باشگاه و ۲۰ درصد سهم خودش باشد، البته بعد از کسر هزینه‌ها!

ولی این شرکت هیچ تعهدی به پرسپولیس نداده که اگر طرح‌هایش به درآمدزایی بالا نرسید و یا اگر منابع مالی خاصی برای تأمین مخارج باشگاه پیدا نکرد، پولی به پرسپولیس بپردازد. این وسط ارزش «برند» پرسپولیس چه می‌شود؟ این مدل قرارداد بستن صد درصد به نفع طرف قرارداد است و به نفع باشگاه نیست و خیلی‌ها همین حالا مشتاق هستند بدون هیچ‌گونه تعهد مالی و تعیین کف و سقف تعهد، نام‌شان کنار برند پرسپولیس باشد و آخرش هم هر چه درآوردند ۹۰ درصد به پرسپولیس بدهند و اصلاً ۱۰ درصد خودشان بردارند!

برای این قرارداد به تاریخ آبان‌ماه ترک تشریفات گرفته شده و از آن تاریخ تا امروز که ۳ ماه گذشته، این قرارداد چه آورده‌ای برای پرسپولیس داشته و باشگاه چه سودی برده است. تا جایی که ما خبر داریم پرسپولیس فقط ۷/۵ میلیارد تومان از این شرکت به شکل قرض دریافت کرده که قرار است این مبلغ به مرور از محل درآمد پرسپولیس از پروژه سودآوری مشترک طرفین کم شود.

دلیل قرض گرفتن هم چیزی نیست جز عضویت شرکت در بورس... آنها، چون در بورس حضور دارند نمی‌توانند بدون درآمد، هزینه کنند و باید هزینه‌ها و درآمدشان متناسب باشد، به همین دلیل فعلاً به باشگاه مبلغی در قالب قرض پرداخته‌اند تا در آینده وقتی فعالیت‌شان به سوددهی رسید، این مبلغ را از حساب پرسپولیس کم کنند.

از آنجایی که ترک تشریفات این قرارداد به تاریخ آبان‌ماه امضا شده و محمدحسن انصاری‌فرد هم صراحتاً گفته توقع سالی ۱۵۰ میلیارد تومان درآمد از این قرارداد دارد، باید پرسید آیا در این ۳ ماه که از آبان می‌گذرد آیا ماهی ۱۲/۵ میلیارد تومان از محل این قرارداد نصیب مجموعه سرخ شده است؟ از این به بعد چی؟ ماهی ۱۲/۵ میلیارد تومان نصیب پرسپولیس می‌شود؟

داستان این قرارداد اصلاً پیچیده نیست، اما در عوض عجیب است. اگر ارزش برند پرسپولیس در قرارداد لحاظ می‌شد و مثلاً اسپانسر یا به قول انصاری‌فرد کارپرداز یا کارگزار تعهد می‌داد هر سال دست‌کم ۵۰ میلیارد تومان بابت اجاره یا حق استفاده از برند پرسپولیس بپردازد، حرفی در مابقی توافق نبود، اما حالا جای سؤال دارد. یعنی واقعاً قرار است سالی ۱۸۰ میلیارد تومان از جیب طرفداران پرسپولیس در این قرارداد گردش مالی ایجاد شود که ۸۰ درصد باشگاه بشود ۱۵۰ میلیارد؟ واقعاً؟!

 

خبر ورزشی

     
آی اسپورت
2020-01-27 14:15:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر