فهرست
پرونده «گولچ» آخرین دسته گل «طاهری» است؟
پرونده «گولچ» آخرین دسته گل «طاهری» است؟

پرونده «گولچ» آخرین دسته گل «طاهری» است؟

آی اسپورت - بی‌تدبیری مدیریتی علی اکبر طاهری در دوران حضورش در باشگاه پرسپولیس زیان‌های مالی زیادی را به این باشگاه تحمیل کرد؛ زیان‌هایی که به نظر می‌رسد به دلیل نبود نظارت مستمر، تبعاتش برای سال‌ها دامن پرسپولیس را گرفتار خواهد گرفت. با جدایی طاهری از پرسپولیس خیلی‌ها تصور می‌کردند دیگر نام او از ذهن هواداران تیم قرمزپوش پایتخت پاک می‌شود اما پرونده‌هایی که او در دوره مدیریتش برای پرسپولیس به جای گذاشت، حالاحالاها یاد این مدیر را در باشگاه پرسپولیس زنده نگه‌خواهد داشت.

یکی از پرونده‌هایی که این روزها گریبان باشگاه پرسپولیس را گرفته، موضوع آنتونی گولچ است. بازیکنی که در تابستان سال ٩۵ با هیاهوی فراوان به پرسپولیس آمد و بدون اینکه اثری در روند فنی تیم برانکو داشته باشد ناگهان به کشورش بازگشت. درست زمانی که گولچ به کشورش رفت، علی اکبر طاهری با استدلال‌های حق به جانب مدعی شد باشگاه پرسپولیس از این بازیکن استرالیایی- کروات شکایت کرده و قطعا غرامت خواهد گرفت اما حالا می‌بینیم گولچ که مجموع حضورش در زمین به یک نیمه هم نرسید و بیشتر اوقات سکونشین بود، باشگاه پرسپولیس را محکوم به پرداخت ٣۵٠ هزار دلار کرده است، مبلغی که با پیگیری گرشاسبی به ٢۵٠ هزار دلار کاهش یافته است.

به راستی چرا باشگاه پرسپولیس که این روزها از جیب هوادارانش هزینه می‌کند باید مبلغی در حدود یک میلیارد و ۵٠ میلیون تومان (با احتساب دلار ۴٢٠٠تومانی) به بازیکنی بدهد که یک نیمه هم در ترکیب تیمش قرار نگرفت؟ البته این مبلغ در شرایطی پرداخت می‌شود که با کمک دولت، مدیران حال حاضر باشگاه بتوانند در این شرایط ارزی کشور، دلار ۴٢٠٠ تومانی تهیه کنند.

این یک نمونه از زیان‌های مدیریت طاهری و دوستان در باشگاه پرسپولیس است. با این حال پرسش اساسی این است که نقش نهادهای نظارتی چیست؟ مگر غیر از این است که مدیران سرخ‌آبی پایتخت با نظر مستقیم وزارت ورزش انتخاب می‌شوند؟ آیا نباید این وزارت‌خانه مدیران منصوب خودش را به خاطر عملکرد و زیان‌های مالی که به باشگاه وارد کردند، بازخواست کند؟

چرا یک مدیر همچون طاهری بدون این که پاسخگوی تصمیماتش باشد با یک استعفای ساده کنار می‌رود و ویرانی‌های به جا مانده از او برای مدیر بعد می‌ماند؟ آیا همین سیاست طی سه دهه اخیر باعث نشده امروز شاهد بدهی‌های چند ۱۰ میلیاردی سرخ‌آبی‌های پایتخت باشیم؟ در عصری که همه از مشکلات اقتصادی جامعه آگاهند، به خاطر بی‌کفایتی یک مدیر باید ٢۵٠ هزار دلار به جیب یک بازیکن خارجی ریخته شود که معلوم نیست از انتقال او به پرسپولیس، چقدر سهم دلالان احتمالی بوده است.

حالا که پرسپولیس قهرمان شده و همه در فکر برگزاری جشن قهرمانی‌اند، حمیدرضا گرشاسبی به جای شاد بودن باید فکر بستن پرونده‌هایی باشد که حاصل تصمیمات خودش نبوده است. پرونده‌هایی نظیر آنتونی گولچ که اگر بسته نشود چه بسا پرسولیس با خطر کسر امتیاز مواجه شود. گرشاسبی که به خاطر جعل قرارداد طارمی - که حاصل هنرنمایی طاهری و دوستانش بود به ترکیه رفت و با استفاده از دیپلماسی ورزشی اجازه نداد ٨٠٠ هزار یورو ارز از کشور خارج شود - حالا در تکاپوی فراهم کردن ۲۵۰ هزار دلار است.

 

ایسنا

۱۰ ۱۱  
آی اسپورت
2018-04-21 12:15:00
نظر دهید

۱۱ نظر
محمد
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۲:۱۷
رفتن طاهری به تراکتور و قوی شدن تراکتور خیلی ها رو ترسونده

هر روز دارند مقاله میزنند بر علیهش

۸ ۱
خاطره بازی با العین
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۲۳
طاهری تراکتور و قوی می کنه ؟؟؟با مدیریت طاهری تشریف میبرین دسته ۱
۶
فرهاد
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۲:۳۱
به جای این اراجیف بهتره وقت بذاری چرا پرسپولیس و استقلال خصوصی نمیشن ، چرا حق پخش به باشگاه ها پرداخت نمیشه ، چرا فدراسیون فوتبال با جنجالهای کی روش برخورد نمی کنه ، چرا بدهیهای نفت به بازیکنان پرداخت نشده ولی تیم راحت در لیگ بازی کرد و خیلی موارد که البته چون مستقل فکر نمیکنی و فقط دنبال حاشیه هستی به سر انجام نمیرسه . مقاله نویسه دوزاری یعنی همین . خودسانسوری و ترس از پرداختن به مسائل مهم . حتما سفر روسیه در پیش است
####
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۲:۴۱
جل الخالق نویسنده یاد پرونده گولچ افتاده ولی حرفی از 3 میلیاردی که استقلال باید به پروپیج بده نمیزنه، از 3/5 میلیاردی که باید به مگویان بدن تازه شکایت اندو،رضایی و نکونام هم تو راهه
علی
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۲:۴۸
یک میلیارد قطعا پول هنگفتی هست و واجبه که با خاطیان مساله برخورد بشه. اما پرسش اینجاست، شماها که با ژست فساد ستیزی، از یک میلیارد و یک میلیاردهای پرسپولیس دردتون میگیره چرا از سی میلیارد و امثال این ارقام که فدراسیون تپه میذاره هیچ درد و اثری بهتون وارد نمیشه؟ یه کم تردید برانگیز نیست؟ پرسپولیس (بیشتر) و استقلال ( کمتر) یه قدم خطا بردارن فریاد وامصیبتا بلند میکنید. اما فدراسیون در کنف چشم پوشیها و شاید حمایتهای شما محل حیف و میل پول فوتباله و شماها کانه کور و کر و لال. راستی، چرا هیچوقت گریزی نمیزنید به خاصه خرجیهای تیمهتی نورچشمی در بازه زمانی میانه دهه ۸۰ تا میانه دهه ۹۰؟ مال اونا از جیب پدران اعضای هیات مدیره بود و مال سرخابیها بیت المال؟ شرم نمیکنید؟ لابد نمیکنید دیگه...
۷ ۱
حمید
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۴۸
مشکل آخه از طاهری نبود که. اگه می موند حتی بدون بازی پرسپولیس باید 235 هزار دلار میداد حالا باید 250 هزار تا بده. یعنی این وسط 15 هزار دلار فرقش بوده که میشه 50 میلیون. نویسنده مطلب به اندازه اختلاف 50 میلیون با 1 میلیارد دروغگو و عوضی تشریف دارن. اینم که چرا بازیکنی رو گرفتن که نمی خواستن بازیش بدن رو باید از برانکو بپرسی و نه طاهری.
۱
Ehsan
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۰۱
هرایر مگویان از لیست استقلال خط حورد باشگاه استقلال دستمزد میلیاردیشو میداد بددن اینکه حتی رو نیمکت بشینه تازه با وعده پرداخت بدهی های میلیاردی قبلی ولی جالبه کوچک ترین بحثی راجب مگویان و پروپیج نمیشه
۶
serezo
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۴۶
همین که مزدوران هزار دستان رسانه دشمن طاهری هستن نشون دهنده درست بودن مجموع کاراش بود؛ نه اقای امیرپور!
۶
کوهیار
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۲۹
این گولیچ با اون دوتا اوکراینی با نظر مستقیم برانکو جذب شدن
۴
معین
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۲۹
راستی چه خبر از اقای حسین غفوری ؟؟
۳
حمید
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۴۱
یعنی خوشم میاد هر چقدر تلاش می کنن یکی رو بدنام کنن بازم فایده نداره. خسته هم نمیشن. چه می دونم شایدم فکر کردن می تونن ما رو خسته کنن یا گول بزنن.
قضیه گولچ از این قرار بود که گولچ با پرسپولیس قرارداد 2 ساله و هر سال 235 هزار دلار داشت. تحت هر شرایطی پرسپولیس باید این پول رو میداد. یعنی اگه بازی می کرد پرسپولیس باید این پولو میداد . نمی کرد باید میداد. فرار میکرد باید میداد. خودکشی می کرد پرسپولیس باید این پول رو میداد اما حالا پرسپولیس باید 250 هزار دلار بده. یعنی این وسط بعد از دو سال تاخیر باید 15 هزار دلار بیشتر بده که میشه 45 میلیون.
اما مشکل اصلی در مورد گولچ برانکو بود و نه طاهری البته طاهری هم کمی و فقط کمی تقصیرداشت. و یک نکته دیگه هم این بود که گولچ هم خودش خیلی آدم رندی بود. این برانکو بود که گولچ رو به حدی ناامید کرد که خودش متوجه شد هیچ جایگاهی در پرسپولیس نداره. یعنی توی 18 تا هم نمی ذاشتش. گولچ هم وقتی دید اینقدر اوضاعش خرابه با اولین بهونه ش که تاخیر در پرداخت اولین قسط قراردادش بوده از خدا خواسته فلنگ رو بست و رفت. این در حالیه که بقیه بازیکنای خارجی که بازی می کردن در مقابل تاخیر در پرداخت صبورتر بودند. اما برانکو بقدری اینو ناامید کرده بود که از خداش بود بره. تنها ایرادی که میشه به طاهری گرفت این بود که باید درک می کرد اگر برای همه تاخیر داشت برای این یکی نباید با تاخیر پولشو میداد. البته همه میدونن که تاخیر در پرداخت ها در ایران یک چیز طبیعیه و حتی بازیکن خارجی قبل از این که قرارداد ببنده هم اینو میدونه. و مشکل اصلی تاخیر در پرداخت توسط همه باشگاه ها هم عدم پرداخت حق پخشه که به صدا و سیما مربوط میشه.
حالا این وسط یک سری آدم که طاهری جلوی دزدیشون رو گرفت همچنان در سوزشن. دمت گرم طاهری. در ضمن. می دونستین که قرار جدید اسپانسرینگ با ایرانسل رو که پرسپولیس سالی بیشتر از 50 میلیارد (بدون دزدی تا خیر و بدون مشکل ) میگیره همه زحمتشو طاهری کشید یا نه؟
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر