فهرست
آنالیز فنی؛ نخستین پیروزی پس از دربی
آنالیز فنی؛ نخستین پیروزی پس از دربی

آنالیز فنی؛ نخستین پیروزی پس از دربی

آی اسپورت - سرخپوشان پایتخت در شرایطی به مصاف پیکان رفتند که برای حضور در جمع مدعیان نیاز مبرمی به سه امتیاز این بازی داشتند. در نهایت هم توانستند با ۲ گل ترابی و نوراللهی به پیروزی برسند و با ۱۲ امتیاز در جایگاه ششم جدول قرار بگیرند .

سیستم خطی یا لوزی؟

سرخپوشان بازی را با آرایش ۲-۴-۴ خطی آغاز کردند. بیرانوند مرد شماره یک پرسپولیس، انصاری و کنعانی‌زادگان نیز دو مدافع میانی تیم کالدرون بودند. نادری در جناح چپ و شیری هم در جناح راست، قرار گرفتند. در خط میانی؛ ربیع‌خواه و نوراللهی به عنوان  دو هافبک تدافعی، ترابی و امیری نیز به عنوان دو هافبک راست و چپ خط میانی حضور داشتند. در خط حمله هم علیپور و براندائو قرار گرفتند. آنچه که از دیدار روز گذشته مشخص بود، شاگردان کالدرون، مطابق انتظار کار را هجومی آغاز کردند و از ابتدای بازی به فکر زدن گل زودهنگام به حریف بودند. مهمترین پلن سرخ ها، استفاده از کانال‌های کناری برای گشودن دروازه آبی پوشان پیکان بود. چند موقعیت خطرناک را نیز از کناره ها به وجود آوردند اما هیچ یک تبدیل به گل نشد . تا این که علیپور بر روی یک ارسال بلند به پشت دفاع ،  پاس زیبایی را به ترابی داده و او را در موقعیت گل قرار داد . ترابی نیز با یک ضربه زیبا و فنی نخستین گل بازی را به ثمر رساند . اما این گل خیلی دوام نیاورد . شاگردان فرکی با ترتیب دادن ضد حملات پر تعداد سرعت بازی را افزایش دادند و چندین صحنه خطرناک را هم روی دروازه بیرانوند ایجاد کردند . حملات پی در پی آبی پوشان پیکان در نهایت جواب داد و سعید واسعی با شوتی تماشایی از پشت محوطه بازی را به تساوی کشاند. پس از گل تساوی این پیکانی ها بودند که بازی را در دست گرفتند و فشار خود را بیشتر کردند . آن ها توانستند چندین موقعیت خطرناک را نیز روی دروازه بیرانوند ایجاد کنند که ثمری را به همراه نداشت. در نیمه دوم اولین تصمیم کالدرون، بیرون کشیدن براندائو و به زمین آوردن عالیشاه بود. عالیشاه در سمت چپ خط میانی قرار گرفت و امیری به خط حمله اضافه شد . در حالیکه تصور می شد با حضور عالیشاه نیروی پرسپولیس برای باز کردن دروازه پیکان بیشتر شود، اما چنین اتفاقی رخ نداد و زور هر دو تیم به یک دیگر برای ایجاد موقعیت نمی رسید . در این نیمه پاس های اشتباه هر دو تیم در فاز حمله و دفاع حسابی به چشم می آمد. دومین تغییر کالدرون به میدان فرستادن عبدی بود. عبدی جانشین نادری شد و زوج علیور را در خط حمله شکل داد . امیری به سمت چپ خط دفاعی آمد . با اضافه شدن امیری ، سمت چپ جان تازه ای گرفت و حملات پرسپولیس از این جناح بیشتر شد . چند دقیقه بعد عالیشاه پاس زیبایی را  برای نوراللهی ارسال کرد و کاپیتان نیمه اول قرمزها با ضربه سری دیدنی دروازه امینی را برای دومین بار باز کرد. در ادامه با اخراج عبدی سرخ ها ۱۰ نفره شدند و کالدرون برای تحکیم خط دفاعی کاپیتان حسینی را پس از مدت ها به زمین فرستاد . سرخ ها توانستند با یک نفر کمتر بازی را به خوبی کنترل کرده و ۳ امتیاز مهم این بازی را کسب کنند.

شوتزن ها علیه یکدیگر

دو تیم با توجه به بدون تماشاگر بودن بازی، از همان ابتدا نمایش بدون استرسی داشتند و بازی تهاجمی را در دستور کار خود قرار دادند. البته مالکیت توپ بیشتر در اختیار پرسپولیس بود اما پیکانی‌ها در فکر این بودند که با استفاده از ضعف عمق دفاع شاگردان کالدرون بتوانند به این تیم ضربه بزنند. در ۲۰ دقیقه ابتدایی جونیور براندائو موقعیت های زیادی را از دست داد و در نهایت مهدی ترابی بود که با شوتی از پشت محوطه دروازه مهدی امینی را باز کرد. بعد از این گل پرسپولیسی ها باز هم فرصت باز کردن دروازه حریف را داشتند اما موقعیت سوزی های براندائو این اجازه را از آنها گرفت. همین کافی بود که چند دقیقه بعد از موقعیت های از دست رفته پرسپولیس، سعید واسعی روی ضربه ایستگاهی و به زیبایی دروازه بیرانوند را باز کرد. نیمه اول بازی با همان نتیجه تساوی ۱-۱ به پایان رسید.

پرش سه امتیازی احمد نور

گابریل کالدرون، سرمربی پرسپولیس در بین دو نیمه جونیور براندائو، مهاجم برزیلی‌اش را که نمایش بدی در نیمه نخست داشت از بازی بیرون کشید و امید عالیشاه را به جای او به میدان فرستاد. دو تیم در نیمه دوم روند نیمه نخست را ادامه دادند اما کیفیت پایین‌تری نسبت به نمایش قبلی‌شان داشتند و بازی بیشتر در میانه میدان پیگیری می‌شد.

البته تعویض‌ کالدرون و آوردن عالیشاه به بازی جواب داد و کاپیتان پرسپولیس در نیمه دوم با ارسالی خوب برای احمد نوراللهی که در نیمه نخست کاپیتان بود، او را در موقعیت گل‌زنی قرار داد و نوراللهی هم با ضربه‌ سر توپ را وارد دروازه پیکان کرد. چند دقیقه بعد از این تعویض و بیشتر شدن نیروی هجومی پرسپولیس، امید عالیشاه بود که پاس زیبایی برای احمد نوراللهی ارسال کرد و کاپیتان نیمه اول قرمزها با ضربه سری دیدنی دروازه امینی را برای دومین بار باز کرد. در ادامه هم پرسپولیس در حالیکه با اخراج مهدی عبدی ۱۰ نفره شد توانست پیکان را با همان نتیجه ۲-۱ شکست دهد.

پرسپولیس و نیاز به گذشت زمان

بعد از دو باخت پیاپی مقابل سپاهان و پدیده، سرخپوشان روز گذشته سرانجام به پیروزی رسیدند و کمی از فشار فاصله گرفتند. هر چند نمایش آن‌ها به خصوص در نیمه دوم، چندان راضی کننده نبود. کالدورن پس از گذشت ۷ هفته آن نظم و ساختار فنی مناسب برای یک تیم قهرمان را ندارد و تقریباً هیچ ایده‌ی نو در سبک بازی این تیم دیده نمی شود . استفاده از بازیکن‌ها در پست های غیر تخصصیشان که کارکرد آن ها را به شدت کاهش داده ، به یک معضل بزرگ برای سرخ ها تبدیل شده است . بازیکن ها با پذیرفتن نقش های جدید به لحاظ ذهنی دچار مشکل شده و تمرکزشان را در طول بازی از دست میدهند و این موضوع باعث می شود تا شاگردان کالدرون در دقایق پایانی بازی  گارد خود را از دست بدهند و به راحتی توپ و میدان را در اختیار حریف می گذارند . بدون شک پرسپولیس یکی از بهترین تیم های ایران از نظر اسکوآد بازیکنان است ولی پرسپولیس کالدرون برخلاف دوران برانکو از لحاظ تاکتیکی نمی‌تواند برتری اش را به حریف دیکته کند . بسیاری از بازیکنان پرسپولیس نسبت به فرم فصل پیش، افت بخصوصی دارند و این عامل نیز نقش مهمی در نتایج اخیر این تیم داشته است . به هر حال سرخ ها با این پیروزی مهم بازی های سخت خود را پشت سر گذاشتند و رقیب های آتی به مراتب آسان تر هستند . سرخ ها هفته آینده به مصاف شاهین می روند. حال باید دید که آیا کالدرون و شاگردانش می توانند سنت شکنی کرده و به دومین پیروزی متوالی خود در این فصل از رقابت ها دست پیدا کنند؟

ورزش ۳

۱۸ ۱  
آی اسپورت
2019-10-21 14:03:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
مهدی
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸، ۱۷:۳۹
شما که از هر چیزی ی بوق روز می سازید چی شد که حرکت #ترابی رو بایکوت کردید ؟ بدجوری دردتون گرفت !؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر