فهرست
شیرهای جوان و آرامشی در طوفان
شیرهای جوان و آرامشی در طوفان

شیرهای جوان و آرامشی در طوفان

آی‌اسپورت – بر خلاف آن چه شنیده‌اید بزرگ‌ترین مسئله انگلیس در آستانه دومین بازی‌اش در جام جهانی مقابل پاناما، نت‌های استیو هالند که شاید، و شاید هم نه، ترکیب تیم برای این بازی را لو داده‌ باشند نیست.

گرت ساوتگیت خیلی زود در کنفرانس مطبوعاتی‌اش در نیژنی تلاش کرد این جو ابلهانه را آرام کند و منطقی به این بحث‌ها ببخشید. آیا او از وقایعی که رخ داده بود عصبانی بود؟ به هیچ وجه. آیا از نوع روند این وقایع آزرده خاطر شده بود؟ بله، قطعا. «واقعا این جوی دیوانه‌وار است، نه؟» ساوتگیت در این کنفرانس مجبور بود با انواع و اقسام سوالات عجیب و غریب روبرو شود، از جمله پرسش یک خبرنگار چینی درباره تقریبا تمام اشتباهات بزرگ بازیکنان انگلیس در تاریخ، با تاکید روی رحیم استرلینگ.

اردوی انگلیس همچنان بدون استرس باقی مانده و به نظر نمی‌رسد ساوتگیت با کسی مشکل خاصی داشته باشد. او نظراتش درباره ترکیب احتمالی تیمش برای بازی با پاناما را راحت بیان کرد و گفت حالش بسیار خوب است و آرامش کامل دارد.

انگلیس اگر بتواند بر هوای گرم و فیزیکالیته پاناما غلبه کند، بدون توجه به بازی آخر صعودش به دور بعد قطعی می‌شود. از این موفقیت نباید به سادگی بگذریم چون از دهه 50 بدین سو انگلیس تنها دو بار موفق شده دو بازی اولش در یک تورنمنت بزرگ را ببرد. آخرین باری که این اتفاق افتاد به سال 2006 برمی‌گردد که انگلیس به رهبری اسون گوران اریکسون پاراگوئه و ترینیداد و توباگو را شکست داد. پیش از این هم در 1982 به رهبری ران گرینوود انگلیس در موفق به شکست دادن فرانسه و چکوسلواکی در دو بازی اولش شده بود.

غیر از این دو جام انگلیس در 21 تورنمنت دیگری که در آن حضور داشته هرگز موفق به گرفتن دو برد از دو بازی اول نشده. چنین آماری است که این سوال را برای ساوتگیت پیش می‌آورد که چرا سطح انتظارات از تیمش تا این حد بالاست: «این برمی‌گردد به همان چیزی که من به بچه‌ها گفتم. باور کلی بر این است که انگلیس تاریخ موفقی در فوتبال داشته، اما وقتی با دقت بیشتری نگاه می‌کنیم حقیقت دیگری می‌یابیم.»

تنها 6 پیروزی انگلیس در بازی‌های حذفی تورنمنت‌های بزرگ از سال 1966 بدین سو اثبات دیگری بر نظر ساوتگیت است. جانمایه حرف ساوتگیت خطاب به بازیکنانش این است که شما باید تاریخ خودتان را بسازید، نه اینکه زیر بار گذشته فرو روید. در این راه موقعیت‌های گل زیادی که این بازیکنان مقابل تونس خلق کردند می‌تواند امیدی به آینده‌شان پدید بیاورد.

دلی علی بازی امروز را به خاطر مصدومیتی البته نه چندان جدی از دست می‌دهد و به احتمال زیاد روبن لوفتس چیک به جایش در ترکیب اصلی قرار خواهد گرفت. سوال بزرگ اما اینجاست که با توجه به نمایش نه چندان چشمگیر رحیم استرلینگ در بازی اول، او نیز نیمکت‌نشین خواهد شد و مارکوس جوان به جایش به زمین خواهد رفت یا خیر.

بلژیک دیروز با دو گل از ادن آزارد و دو گل از روملو لوکاکو 2-5 تونس را شکست داد و بدین ترتیب شانس زیادی برای صعود به عنوان تیم اول به دست آورد. اگر فرض کنیم بازی روز آخر بین انگلیس و بلژیک با تساوی به پایان برسد، انگلیس برای سرگروه شدن نیاز به 6 گل مقابل پاناما خواهد داشت.

بیشترین خطری که امروز انگلیس را تهدید می‌کند پرتاب‌های بلند پانامایی‌ها است. ساوتگیت و شاگردانش روی دفاع برابر چنین برنامه‌ای کار کرده‌اند، اما به نظر خود او مهمترین عامل ندادن ضربات ایستگاهی ساده و زیاد به حریف است، به خصوص با توجه به تعداد گل‌هایی که از این راه تا به حال در جام زده شده‌اند: «من بازی‌های آلمان در جام جهانی قبل را به دقت بررسی کردم و دیدم خیلی کم به حریف در یک سوم دفاعی خودشان ضربه آزاد می‌دهند. ما روی این جنبه زیاد کار کرده‌ایم، چون کیفیت تیم‌ها در استفاده از این ضربات خیلی بالا رفته.»

ساوتگیت درباره داستان لو رفتن نت‌های دستیارش هم چنین بحث را به پایان برد: «من کاملا وظیفه مطبوعات را درک می‌کنم. آن‌ها برای کار خودشان به اینجا آمده‌اند، نه برای هوادارای از ما. وظیفه آن‌ها گزارش اخبار است و وظیفه ما تلاش برای بردن. من مطمئنم آن‌ها هم از برد ما خوشحال خواهند شد

مادامی که انگلیس به بردن ادامه دهد هیچ مشکلی بین مطبوعات و تیم و مربی‌اش پیش نخواهد آمد.

  ۱  
آی اسپورت
2018-06-24 14:13:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
pooyan
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۱۸:۵۹
از جام ١٩٨٦ كه اولين جامي بود كه تو ٧ سالگي يادمه هيچوقت انگليس اينقدر ساده و بي شيله پيله نبوده
تيمي كه همراه برزيل براي من مفهوم خاصي از فوتبال هستند
برزيل و انگليس مفهوم انتزاعي فوتبال هستند
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر