فهرست
چالش‌های ساری روی سخت‌ترین نیمکت دنیا
چالش‌های ساری روی سخت‌ترین نیمکت دنیا

چالش‌های ساری روی سخت‌ترین نیمکت دنیا

آی‌اسپورت – وقتی مائوریتزیو ساری هفته گذشته گفت برای درست کردن تیم خودش از چلسی به دو، سه ماه زمان نیاز دارد، اولین واکنش به اعتراف او این بود: «خب موفق و موید باشی!» چلسی باشگاه نیست که به صبور بودن شهرت داشته باشد و برای همین ساری از همین حالا باید خودش را برای چالش‌هایی بزرگ روی سخت‌ترین نیمکت دنیای مربیگری آماده کند.

در 15 سال حکومت رومن آبراموویچ در استمفورد بریج، چلسی 9 مربی دائم (اگر ژوزه مورینیو را دو بار حساب کنید) و 5 مربی موقتی (اگر گاس هیدینک را دو بار حساب کنید) داشته است. لوئیز فلیپه اسکولاری بعد از 36 بازی اخراج شد، عددی که برای آندره ویاش-بواش 40 بود. به روبرتو دی متئویی که چمپیونز لیگ را برای چلسی برده بود تنها 21 بازی در فصل بعدش فرصت داده شد و کارلو آنچلوتی بعد از اینکه در فصل اول دوگانه داخلی را برده بود، در پایان فصل دوم برکنار شد.

از نظر آبراموویچ مربی تیم در اولین فصل خودش باید به سوی قهرمانی لیگ برود، وگرنه تا پایان فصل دوام نخواهد آورد. از این نظر شاید شرایط ساری در چلسی را بهتر از این جمله از برندان راجرز نتوان توصیف کرد: «مربیگری در این دوران مثل این است که در حال ساختن یک هواپیما هستی، ولی همزمان باید به پروازش هم در بیاری.»

شاید چلسی دست به تغییر عادت با ساری بزند. فراموش نکنیم بخشی از مشکلاتی که حالا پیش روی مربی سابق ناپولی در استمفورد بریج قرار گرفته ساخته دست خود باشگاه است. شاید از همان ابتدای فصل گذشته همه می‌دانستند فصل دیگری برای آنتونیو کونته روی نیمکت آبی‌های لندن در کار نخواهد بود. اما باشگاه تا حدی در گرفتن این تصمیم محتوم این دست آن دست کرد که کونته مجبور شد حتی پیش‌فصل را هم با چلسی شروع کند.

در نهایت کونته سیزدهم جولای برکنار شد و پنج روز بعد ساری رسما به عنوان مربی چلسی معرفی شد، دقیقا 24 روز قبل از بازی کامیونیتی شیلد مقابل منچستر سیتی. با اینکه به نظر نمی‌رسید خود ساری قصد شکایت کردن دارد، ولی در این جملات بعد از شکست برابر سیتی حق را کاملا باید به او داد: «من فقط سه هفته است که اینجا هستم و هنوز شش تا از بازیکنانم را ندیدم.»

مشکلات ساری اما به اینجا ختم نمی‌شد. در حالیکه کمترین خواسته آبراموویچ از او بازگشت به چمپیونز لیگ برای فصل آینده است، چلسی این فصل را با از دست دادن تیبو کورتوا شروع کرد. و ساری حالا کپا آریزابالاگا را درون دروازه تیمش دارد، گلری بسیار مستعد، اما در عین حال جوان و بدون تجربه در فوتبال انگلیس. در ضمن مهاجم اول ساری هم آلوارو موراتا است، مهاجمی که نه خودش اعتماد به نفس بالایی دارد و نه به نظر می‌رسد مربی‌اش اعتقاد چندانی بهش داشته باشد.

ساری البته مربی‌ایست که کارش را از پایین‌ترین رده‌های فوتبالی شروع کرده و همیشه عادت داشته با آنچه دارد بسازد. اما قطعا نتیجه گرفتن با سنجووانزه در سری سی و حتی سطح انتظارات از ناپولی در سری آ تفاوت بسیاری با شرایط جدیدش در چلسی دارد.

سوالی دیگری هم که در این میان مطرح می‌شود و آینده ساری را حتی سخت‌تر از قبل به رخ می‌کشد این است که آیا اصلا او گزینه‌ای مناسب برای چلسی بوده؟ رویکرد چلسی با آبراموویچ در تمام این سال‌ها بردن جام بوده، نه ساختن فلسفه‌ای فوتبالی. اما ساری تا به حال هیچ عنوان بزرگی با تیم‌هایش به دست نیاورده و با اینکه ناپولی‌اش با فلسفه خاص خودش ملقب به "ساریسمو" یا "ساری بال" بدل به یکی از جذاب‌ترین تیم‌های اروپا با سبکی که فوتبال بازی می‌کرد شد، اما در مقطع پایانی فصل نفس کم آورد و در نهایت موفق نشد به سلطنت یوونتوس در سری آ پایان دهد.

شاید از منظر چلسی در این تابستان گزینه‌های مطمئن چندانی که استاد بردن جام باشند وجود نداشت، اما در میان همه آن‌ها ساری قماری سنگین‌تر از بقیه بود. تمام این چالش‌ها را بگذارید کنار مشکلات خارج از زمین چلسی، از داستان تمدید نشدن ویزای آبراموویچ تا طرح‌های فعلا شکست خورده برای بازسازی استمفورد بریج.

پس به مائوریتزیو ساری خوش‌آمد می‌گوییم! ساری این فصل باید با پنج ابرباشگاه دیگر در لیگ برتر رقابت کند و انتظار از پیش رفتن تیمش در یوروپا لیگ تا مراحل پایانی هم می‌رود. اگر شکست مقابل منچستر سیتی در کامیونیتی شیلد را به عنوان یک بازی نیمه‌دوستانه چندان جدی نگیریم، اولین دربی لندنی ساری امشب مقابل آرسنال، دیگر تیمی که دوران گذار را تجربه می‌کند، اولین قدم در این راه سخت و دور و دراز برای مربی سابق ناپولی در شغل جدیدش به حساب می‌آید.

۲    
آی اسپورت
2018-08-18 11:26:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر