فهرست
دستی، دستی باختیم
دستی، دستی باختیم

دستی، دستی باختیم

آی اسپورت - فوتبال یعنی همین: سادگی حداکثری، در عین حال، پیچیدگی تام و تمام! هر کسی جور دیگری اقدام به فهم این پارادوکس‌نمایی بی‌مانند بکند، در اصل ماجرا چیزی را نفهمیده است! فوتبال آن‌قدر ساده است که به حداکثر پیچیدگی مایل می‌شود و آن‌قدر پیچیده است که جز در کمال سادگی، توصیف درنمی‌آید! فوتبال، تعریف ندارد، الا و مگر به تناقض و به دوگانه و به دوگونه‌نمایی! در هر لحظه، هم به شدت ساده و هم به غایت پیچیده! راه دیگری برای تعریف و بازتعریف فوتبال نمی‌توان یافت که یک راهه باشد!

قبل از ورود به هر بحثی پیرامون بازی تیم ملی و درست و غلط‌هایش، شاید بد نباشد چهارمین نکته مورد بحث روز شنبه ۲۰ مهر، که در صفحه ۲ به چاپ رسید، دوباره‌خوانی شود! نوشته‌ای شش خطی که در آن می‌خوانیم: بازی منظمی را دیدیم! پیروزی انگشت‌نمایی هم به دست آوردیم! دست آقای ویلموتس درد نکند که به لیگ برتر هم احترام گذاشت و منکر خوبی‌هایش نشد! ولی در آخر کار، یک «ولی» را باید مطرح کرد و جوابی، اگر داده شود مورد توجه قرار داد! ولی آن «ولی» مورد بحث: مقابل چه تیمی، با چه وزن تهاجمی، با کدام عیار دفاعی، منظم و مرتب و قابل قبول و در روند پیشرفت بازی کردیم؟ کامبوج؟ جواب‌مان را در بازی با بحرین گرفتیم!

کلید بی‌دندانه

کلید بازی ایران- بحرین در همین نکته بود: ... چگونه باید بازی کرد که حداکثر توان‌مان به بازی گرفته شود؟ چگونه بازی کردیم که این حداکثر پیاده نشد؟ بازی مردان ما، چه خودویژگی‌ها داشت- یا نداشت- که به سقف توان حرکتی‌مان دست نمی‌یافتیم؟ توپ چرا بیشتر از آنِ حریف ناحریف بود؟ ما جدا شده بودیم از خودمان یا تیم روبه‌رو- که هم‌وزن و هم‌زور و هماورد ایران نبود- چیز دیگری می‌نمود؟

کاستی حرکتی ما- و نمی‌گوییم غلط حرکتی- چه بود؟ در ارزیابی، تجزیه و تحلیل حریف و در بررسی خودمان، آیا به خطا رفته بودیم؟ اشتباهی از جنس حریف را «مالی» ندانستن و خود را، خودبزرگ دیدن؟ انتخاب‌ها در تیم ملی، درست بود یا نادرست؟ به سود تیم ملی بود یا به زیانش؟

بازی کُند و «ندویدن»‌های مردان کلیدی ما، که انگار خودشان را مهیای «وقت سوم» مسابقه می‌کردند، صحیح بود و به سود تیم ملی یا دلخواه بود به نفع حریف؟ مهاجمان چرا تک‌رو! هافبک‌ها، چرا ندو یا کم‌دو؟ دفاعی که درجا بازی کردن و پیش نرفتن را به خود تحمیل می‌کرد و به صاحب خانه تقدیم! روی آوردن به پاس‌های بلند! به بازی مستقیم! به مال خود کردن فضای پشت حریف (ورژنی دیگر، از بازی مستقیم و از بازی دور شدن).

بلایی که علت داشت

بد بازی کردن تیم ملی، از آسمان نازل نشد که علت داشت، یک علت آشکار، یک علت دست و پا دار! دونده‌ترین عنصر بازی تیم ملی- محمد محبی- خارج می‌شود و بازیکن کلیدی مسابقه با کامبوج- احمد نوراللهی- خیلی زیاد و خیلی بی‌دلیل، روی نیمکت جاخوش می‌کند! خط هافبک ندو، خط حمله نرو و مدافعان ایستا، نتیجه هم ساخته و پرداخته داور مسابقه که منتظر یک «بهانه» بود تا با پنالتی، خوش‌خدمتی کند! مجید حسینی، سایه مرد دغل بحرینی را نزد، ولی برای داوری که به قصد قربت پنالتی می‌گرفت، هیچ کاری نکردن مدافع هم کافی بود! نوراللهی، چرا از اول بازی نکرد؟ تفاوت نحوه حرکت او با امید ابراهیمی در چه بود؟ با نوراللهی، تیم ایران، مالک تر، توپدارتر، موقعیت‌سازتر و شوتزن‌تر نبود؟

در نحوه بازی به اصطلاح مقتصدانه حاج‌صفی، در ایستایی و دیر حرکت کردن طارمی، انصاری‌فرد و سردار آزمون چه خیریتی وجود داشت؟ آیا سردار، قادر به دویدن بیشتر نبود تا شوت‌های سنگین‌تر و نوک پا‌های خطرناک‌تری به سوی دروازه بحرین بزند؟ و آیا «محبی» بهترین عملکردش این بود که مرتکب هیچ عملی نشود؟ آیا قدم آهسته زدن در حوالی ۱۸ قدم بحرین، فایده‌ای برای ما، که باید از سانتر‌های رامین رضاییان و میلاد محمدی، بهترین استفاده را می‌بردیم، داشت؟ از مثلث‌های تیز و تند و گلزن خط حمله چه خبر؟ و از پاس‌های نرسیده به مهاجمان قرار بود چه اثری به جای بماند؟

به خود آمدیم

به موقع تلنگر خوردیم! باد گل زدن به کامبوج، از سرمان به در شد! در حریف‌شناسی، به معلومات عالی‌تری نائل شدیم! هنوز راه دراز است و قلندر بیدار! حواس‌مان جمع می‌شود! حواس‌مان جمع شده است! دو بازی با عراق و بازی برگشت با بحرین، کار همه را یکسره می‌کنیم و نیز خودمان را، در جای مناسب قرار می‌دهیم! عصبی‌ها را، یا آرام می‌کنیم و در خدمت تیم، یا راه نیمکت‌نشینی را باز باید کرد! گاهی اوقات، یک باخت، از ۱۰ برد فایده‌مندتر است! و این از آن باخت‌ها بود! خواهیم دید!

 

۴ ۱  
آی اسپورت
2019-10-17 15:28:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
حسین
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸، ۱۷:۳۶
دقیقا استاد لارودی درست فرمودید . مثل تفسیرهایی که در کیهان ورزشی و دنیای ورزش می کردید . ما تحت هر شرایطی باید از عراق امتیاز بگیریم.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر