فهرست
نگاه فنی به من‌سیتی-آرسنال؛ نبردِ خرگوش‌ها
نگاه فنی به من‌سیتی-آرسنال؛ نبردِ خرگوش‌ها

نگاه فنی به من‌سیتی-آرسنال؛ نبردِ خرگوش‌ها

آی اسپورت- «حتما می‌خواهید بپرسید که آیا لیگ برتر، سخت‌ترین لیگ اروپا هست یا نه؟ خب پس بگذارید خودم پیش از آغازِ پرسش‌ها جواب بدهم. بله سخت‌ترین لیگ است. خب خیال‌تان راحت شد؟» این جملات آغازین گواردیولا در کنفرانس مطبوعاتی روز 5 نوامبر 2016 است. چند دقیقه پس از آنکه من‌سیتی در خانه خود در دقیقه 90 از میدلزبورو گل خورده و برتری را با تساوی عوض کرده است. این واکنش تند و سریع پپ به برخی پرسش‌ها و حرف‌های تکراری بود. حالا اما 6 هفته از آن روز گذشته و گواردیولا با ارامش کامل، اعترافاتی تازه به زبان آورده است. روز 13 دسامبر گواردیولا و رونالد کومن، هر دو درباره «فوتبال انگلیسی» حرف زدند و هر دو به مضمون یک تحلیل داشتند.

پپ: «اینجا فوتبال بیش از آنکه دشوار باشد، غیرقابل پیش‌بینی است. توپ بارها در هوا حرکت می‌کند و وقتی توپ روی هواست، نتیجه دوئل چندان قابل پیش‌بینی نیست، چون بازیکن باید یک نبرد فیزیکی را ببرد.» گواردیولا این حرف‌ها را دو روز پس از باخت 4 بر 2 مقابل لسترسیتی و دو روز پیش از رویارویی با واتفورد(بازی‌ای که در آن سیتی دو بر صفر پیروز شد) به زبان اورد.

«شما اینجا باید توپ‌های دوم را کنترل کنید، وگرنه نمی‌توانید جان سالم به در ببرید. لستری‌ها یک اوت دستی بلند انداختند و در برگشت، روی توپ دوم دروازه ما را باز کردند (اشاره به گل دوم در دقیقه 4: اوت بلند پرتاب می‌شود، هوث سرِ اول را می‌زند و با یک پاس به عقب، توپ به کینگ می‌رسد. شوت و گل.) در بسیاری از کشورها، وقتی یک بازیکن با توپ حرکت می‌کند، مردم می‌توانند حدس بزنند که چه اتفاقی خواهد افتاد. اما اینجا فوتبال غیرقابل پیش‌بینی است، چون توپ بیشتر روی هواست، تا روی زمین.» اینجا دیگر خبری از مجادله لفظی با خبرنگاران چند دقیقه پس از یک بازی سنگین نیست. گواردیولا این حرف‌ها را پس از یک روز سبُک کاری، در زمان ازاد خود به زبان اورده است. سیتی با 177 سانتی‌متر کوتاه ترین متوسط قد در میان تیم‌های این فصل لیگ برتر را دارد. و گواردیولا به عنوان یک مربی نخبه فوتبال جهان، می‌کوشد با شرایط محیطی تازه در شغل کنونی‌اش سازگار شود: «می‌دانید؟ فوتبال انگلیسی یعنی سوانزی 5-کریستال پالاس 4. (اشاره به بازی دو هفته پیش سوانزی-کریستال پالاس) که 8 تا از 9 گلِ بازی روی ضربات ایستگاهی زده شد. ما می‌توانیم زمان زیادی را بگذاریم روی تمرین ضربات ایستگاهی. اما واقعا گل خوردن یا نخوردن یا گل زدن/نزدن روی این ضربات بیش از آنکه به جاگیری و تمرین بستگی داشته باشد، بستگی دارد به غریزه و رفتار بازیکنان. شما باید بجنگید تا حریف روی ضربه ایستگاهی به گل نرسد، حالا چه از شما بلندتر باشند، چه کوتاه‌تر. مقابل واتفورد هم همین مسئله را خواهیم داشت.»

دو شب پس از این حرف‌ها، تیم گواردیولا موفق شد واتفورد را دو بر صفر شکست دهد. اما دغدغه ذهنی بزرگ گواردیولا همچنان برقرار است. او تصمیم گرفته عضله و ارتفاع بیشتری به تیم‌اش بدهد. در همین مسیر، پپ یایا توره را به تیم‌اش برگردانده است. کلودیو براوو هم به دلیل مهارت در بازی با پا و درگیر شدن در بازیسازی جانشین جو هارت شده بود، اما حالا گواردیولا اعلام کرده که یک گلر جذب خواهد کرد؛ احتمالا یک گلر ماهر در واکنش به توپ‌های هوایی.

ما کیفیت را دیدیم، نه هیبت را

اورتون 2-ارسنال 1. ارسن ونگر: «اورتون بازی را خیلی فیزیکی کرد. آنها بازی ما را خراب کردند. داور هم یک به اشتباه کرنر برای آنها گرفت، و خب شما باید این‌جور باخت‌ها را گاهی بپذیرید، به خصوص در بیرون از خانه و در اتمسفری شبیه گودیسون پارک.»

ونگر با لحن ملایم، به بازی فیزیکی تیمی را نقد کرده که سرمربی‌اش خود منتقد افراط در بازی فیزیکی در لیگ برتر است. رونالدو کومن، مردی که تیم‌اش روی دو ارسال بلند و ضربات سر، ارسنال را برد، به تازگی گفته: «ما اورتون را بر اساس کیفیت بازیکنان بسته‌ایم، نه فقط بر اساس هیبت جسمانی بزرگ(کومن از کلمه physicality برای توصیف منظور خود استفاده کرده است.) اما در لیگ برتر، هیبت فیزیکی بازیکنان، یک فاکتور مهم و تعیین‌کننده است. ما نیاز داریم که خشن‌تر بازی کنیم. یعنی باید این بُعد را به بازی خودمان اضافه کنیم، اما خب ما بازیکنانی متفاوت از مهره‌های واتفورد و برنلی در اختیار داریم.»


هرچه هست، ساده نیست

باید دوباره ماجرای کامیون‌ها و خرگوش‌ها را یادآوری کنم. سیتی و آرسنال خرگوش‌های لیگ برتر هستند. سیتی قدکوتاه ترین تیم لیگ است و ارسنال پنجمین تیم قد کوتاه. خرگوش‌ها امروز مقابل هم قرار می‌گیرند. امروز نه ونگر نگران تخریب استایل بازی تیم‌اش، با توپ‌های بلند و ایجاد اختلال از سوی بازیکنانی با هیبت جسمانی ویژه است و نه پپ نگران است که اوت‌های دستی بلند و توپ‌های بلند پرتعداد، برنامه‌هایش را خراب کند. امروز در آستانه‌ی سال نو میلادی، در آستانه آغاز رسمی زمستان؛ زمستانی که البته در شمال اروپا و در انگلیس چند هفته پیش از ژانویه اغاز می‌شود، دو تیم‌ای که اصرار به بازی مالکانه در زمین حریف و پاس‌های پرتعداد روی زمین دارند، روبروی هم قرار می‌گیرند. یکی از مهمترین اعداد در فلسفه فوتبال گواردیولا، عدد 15 است. گواردیولا در فصل نخست حضورش در بایرن، ماه‌ها تمرکزش روی این بود که به بازیکنان‌اش بفهماند «آن چیزی که به نام تیکی‌تاکا به فوتبالِ من و بارسای من نسبت می‌دادند، مزخرف است. من تیکی‌تاکا بازی نمی‌کنم. تیم من فقط پاس نمی‌دهد که پاس داده باشد. من پاس را برای پاس نمی‌خواهم. اما در اغلب حملاتی که طراحی می‌کنیم، باید دست کم 15 پاس درست در مسیرهای مناسب بدهیم، تا دفاع حریف سازماندهی‌اش خراب شود.» از اینجا به بعد پپ درباره مسیر پاس‌ها با بازیکنان‌اش کار کرده است. اما مسئله اینجاست که در انگلیس فیزیکالیته یا همان هیبت حریفان گواردیولا و شرایط محیطی(باد و هوای خشن) در شکل‌گیری فوتبال موردنظر پپ اختلال ایجاد می‌کنند. کامیون‌ها در این فصل، یونایتد و چلسی هستند. تیم‌هایی که فیزیکالیته و هیبت مناسب برای تقابل با برنلی و واتفورد و وست‌بروم را دارند، اما از نظر تاکتیکی هم پیشرفته هستند. امروز اما روزِ تماشای نبرد خرگوش‌هاست. ارسنال و سیتی این روزها در رسانه‌ها مورد حمله قرار می‌گیرند. پل ویلسون نویسنده گاردین چهارشنبه گذشته گزارشی روی حرف‌های تازه گواردیولا و کومن نوشت و نوشته خود را این‌جوری به پایان رساند: «بدگوها به فوتبال انگلیسی می‌گویند فوتبالِ بدوی. اما این بدگوها باید همچون کومن و گواردیولا به سختی تلاش کنند با فشار انجام 38 بازی در این فضای پرفشار کنار بیایند. فوتبال در اینجا کمی عجیب و غریب است، اما تعدادی از بهترین مربیان در انگلیس حضور دارند و می‌توانند شهادت بدهند که این عجیب و غریب بودن، به مفهوم سادگی فوتبال در اینجا نیست.»

امروز در منچستر، دو مربی‌ای به هم می‌رسند که «فوتبال انگلیسیِ سنتی» را دوست ندارند اما فوتبال در انگلیس را دوست دارند. در مورد ونگر می‌توان از کلمه «شیفتگی» هم استفاده کرد. ونگر شیفته رقابت در انگلیس است؛ جایی که هر فصل چند بار به مربیانی مثل تونی پولیس و سم الاردایس به خاطر استفاده از اوت‌های بلند و سانترهای پرتعداد حمله لفظی کند، اما از رقابت با مربیانی در کلاسِ خودش هم لذت ببرد. رقابت تاکتیکی گواردیولا و ونگر، یکی از جذاب‌ترین رقابت‌های این فصل انگلیس است. دو مربی‌ای که تیم‌شان را برای رقابت خرگوش‌ها بسته‌اند اما خودشان به خوبی می‌‌دانند که باید کمی از خرگوش-بودن فاصله بگیرند، تا قهرمان لیگ شوند.

ستون هفتگی در روزنامه هفت صبح

مطلب مرتبط
سیتی Vs آرسنال: زوج مرگبار الکسیس و اوزیل

سیتی Vs آرسنال: زوج مرگبار الکسیس و اوزیل

در جدالی که شکست در آن به معنایِ فاصله‌یِ زیاد گرفتن با چلسی و صدرِ جدول است، شاتگانِ دو لولِ آرسن ونگر، متشکل از الکسیس سانچز و مسوت اوزیل می‌تواند خطِ دفاعی پراشتباهِ سیتی را هدف قرار بدهد و شاگردانِ پپ گواردیولا را به بحرانی جدی نزدیک و نزدیک‌تر کند
آی اسپورت
2016-12-18 10:35:00

مطلب مرتبط
پپ Vs ونگر: وقتی برای رستگاری

پپ Vs ونگر: وقتی برای رستگاری

آرسن ونگر از پپ گواردیولا به عنوان یکی از بهترین و محترم‌ترین مربیانِ جهان نام می‌برد، اما پروفسورِ آرسنالی‌ها در سال‌هایِ اخیر زخم‌هایِ زیادی از تیم‌هایِ پپ خورده. برایِ همین حالا که سیتیِ پپ فاصله‌یِ بسیار زیادی با بارسلونا و بایرن مونیخش دارد، بهترین فرصت برای ونگر پدید آمده تا این بار او نگاهی از بالا به پایین به رقیبش بیندازد. میگل دیلینی روایت می‌کند
آی اسپورت
2016-12-18 12:01:00

۱۵ ۱  
آی اسپورت
2016-12-18 00:20:00
نظر دهید

۱ نظر
مجتبی فرد
يكشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵، ۱۱:۳۱
عالی بود.
لذت بردم و یاد گرفتم.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر