فهرست
سلام کاپیتان!
سلام کاپیتان!

سلام کاپیتان!

آی اسپورت- کاپیتان ها در تمامی تیم ها متمایز هستند. از فوتبال خارجی که با صدای شفیع کاپیتان دونگا می‌شنیدیم تا گلادیاتورِ رم که شاید از افسانه ی انیید هم بزرگتر بود تا لوتار ماتیوس و الیورکان. تا کاپیتان‌های باوفای ایرانی از گذشته تا به امروز. از فرزاد حسین خانی در دلِ کویر تا محمدرضا مهدوی محبوب، از ابراهیم صادقی محجوب تا مهدی رجب زاده تمام نشدنی. اینها کاپیتان‌هایی بودند که بدبینانه هم بازوبند برازنده شان بود.  کاپیتان‌هایی که جدا از بحثِ فنی که عالی یا خوب بودند، در رفتار و کردار هم متمایز بودند. حتی اگر داد و بیداد و حاشیه هم داشته باشند علیه جوِ بیرونی بودند. اینها دل‌شان برای تیم بیشتر از همه می‌سوخت و در روزهای بد بیشترین تنش را آنها احساس می‌کردند. حتی جدا از پست هایی که بازی می‌کردند یک رهبر بودند، یک قوتِ قلب برای دیگران. یک الگوی اخلاقی که رقبا و داورها هم به آنها احترام می‌گذارند؛ حتی اگر دقایقی بر روی نیمکت بنشینند. آنها معنای کاپیتانی را درک کرده بودند و مسولیتِ آن را با همه وجود پذیرفته‌اند.

مهدی کیانی وقتی بازوبندِ تراکتور را می‌بندد لیاقتِ این را دارد که در بدترین شرایط هم تیم را جمع و جور کند، زمانی که اخباری در بازی با استقلال می‌خواهد بدترین روزِ عمرش را سپری کند, مهدی کیانی کاپیتانی می‌کند و بهترین روز زندگی گلرِ جوانِ تیمش را با اهدای بازوبند بوجود می‌آورد. بازوبند بهانه است؛ کیانی با بازوبند و بدونِ بازوبند کاپیتان بود. در روزی که سیدمهدی رحمتی با «خدا ازتون نگذره» جوانانِ تیمش را جای هدایت، تخریب می‌کند. سیدی که با جمله «خاک تو سرتون» انگیزه و غرورِ جوانانِ استقلال را له می‌کند. ناسلامتی شما کاپیتانی، یک رهبر و الگو. بازیکن های بیست و یک/بیست و دو ساله بعد از آن تخریبِ روحی شب را چگونه سپری می‌کنند و می‌خوابد؟ فردا با چه استرسی به تمرین می آیند؟ با چه انگیزه ای ادامه میدهند؟  «جان های» در بخشی از کتابِ روانشناسی فوتبال می‌نویسد: «رهبر و کاپیتان باید قابلیتِ الهام بخشی داشته باشد» . مهدی رحمتی حتی وقتی مقابل حاتمی گلِ اول را از تراکتورسازی می‌خورد جوری به دیرک تکیه می‌زند و افسوس می‌خورد و با حرکاتِ میمیکِ صورتش سرش را تکان می‌دهد که به صورتِ مستقیم ته مانده ی بارقه انگیزه و امید را در جوانانِ تیمش قتل عام می‌کند. وظیفه کاپیتان این نیست که فقط پنالتی بگیرد و شیرجه برود، اینها فقط بخشی از وظیفه ی یک بازیکن یا گلر هست تا همه توانش را به رخ بکشد.

جلال حسینی در پرسپولیس را ببینید؛ کافی است یک کارشناس سهوی اعلام کند این خطا پنالتی بود یا آن صحنه گل نبود. حسینی بد یا خوب از حقِ تیمش دفاع می‌کند، چون بیشتر از همه توانش برای پرسپولیس زحمت می‌کشد. یک کاپیتانی که آنچنان کاریزمای رهبری را ندارد اما آنقدر باتجربه و بزرگ است که زیرِ دوشِ بازوبند یک تنه طاقت می آورد و خودش را مسول پاسخ دادن و دفاع جانانه از هم‌تیمی هایش می‌کند. اما سید مهدی رحمتی کاپیتانی که متاسفانه گاهی قادر نیست از کوچکترین حقِ بازیکنانش دفاع کند، حتی وقتی اتهامی به او وارد می‌شود برآشفته می‌شود، آب دهانش را قورت می‌دهد و چندبار تاکید می‌کند و قسم می‌خورد که از فوتبال خداحافظی می‌کند و می‌رود. این رسمِ کاپیتانی است سیدِ عزیز؟

حقیقت آنجاست خادمِ دوست داشتنی حرم هیچوقت کاپیتان نبود. شاید بازوبند بر روی دستانش بود اما هرگز کاپیتانی نکرد. حتی اگر روی بازوبند با تصاویری زیبا دلبری کند اما باز کاپیتان نبود. تمامِ این حرف ها به عملکردِ خوبِ مهدی رحمتی به این سالها ذره ای خدشه وارد نمیکند. شاید اغراق نباشد که سیدمهدی رحمتی بهترین گلر در یک دهه گذشته بود و بارها خودش را در ابعادِ فنی ثابت کرده است,او بهترین بود و هنوز یکی از بهترین هاست. اما اگر مساله کاپیتانی و یک رهبر در زمینِ مسابقه باشد تا سایر بازیکنان بتوانند به او و واکنش های روانی و رفتاری اش تکیه بزنند و در لحظه های سخت بتواند تیم را جمع و جور کند و انگیزه را جای ناامیدی در آنها بوجود بیاورد بی شک آن سید مهدی رحمتی نمیتواند باشد. «چارلزهیوز» میگوید «اشتیاق برای بردن و یا ایجادِ انگیزه برای پیروزی در یک تیم را امروزه در کلاس های روانشناسی و در یک واحد درسی بنام موفقیت در رهبری یک تیم تدریس می کنند» . نمونه ی بارزش احمدرضا عابدزاده که در بدترین لحظه ی ممکن توپ را در ملبورن با یک دست گرفت و میخندید و آدامسش را میجوید. یک حرکتِ روانی از کسی که دو واژه ی بازوبند و عقاب برازنده اش بود.

شاید هوادارانِ استقلال ناراحت شوند اما استقلال با بازوبند و بدونِ بازوبند کاپیتان ندارد. فقرِ یکی که سید مهدی رحمتی پشتِ سرش از تونل خارج شود احساس می‌شود. کسی که ظاهر و باطن دلش برای فقط برای استقلال بسوزد، یکی که سوا از بازوبند کاپیتان بودن را بلد باشد. یکی که وقتی بازیکن های جوان با غرورهایی له شده او را در تمرین می‌بینند جای فراری بودن سرِ ذوق بیایند و بلند بگویند: «سلام کاپیتان»

۵۳ ۲۰  
آی اسپورت
2016-12-26 14:39:00
نظر دهید

۲۰ نظر
ع ع ب
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۲۱
بزرگی یه موهبت ذاتیه ... نمی شه هر کسی رو بزرگ کرد ، نمی شه هر بی فرهنگی ، هر لمپنی ، هر تازه به دوران رسیده ای رو کرد کاپیتان ... استقلال کاپیتانهای بزرگ زیاد داشته تو دوران اخیر از حجازی و قلعه نوعی تا فکری و منصوریان و حتی مجیدی با همه عیب ایرادهاش و وسط فصل ول کردن رفتناش خیلی خیلی از کسی مثل رحمتی لیاقت بیشتری برای بستن بازوبند کاپیتانی استقلال داشتن ... امیدوارم منصوریان بتونه با یه جراحی به موقع و اخراج رحمتی استقلال رو از شر باند بازی نجات بده و امثال حیدری یا ابراهیمی رو کاپیتان تیم کنه ...
سید محسن
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۰۴:۱۴
یه دروازه‌بان پُر حاشیه و بیشخصیت، پول پرست و باند باز که فکر میکنه استقلال مال باباشه. حیف ازون بازوبند که رو بازوی تو بسته بشه. لطفا برو سید!
۴
سالار
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۰۴:۳۱
متاسفانه تو فوتبال ایران بازیکن سالاری کمر تیما رو شکونده. اگه الانم فوتبال ملیمون موفقه واسه کاریه که کیروش انجام داد و قید همچین آدم آماتور و لوسی رو زد. آدمی که واسه مانور قدرت خداحافظی کنه و بعد با غلط کردم و گریه بخواد برگرده. رحمتی مدتیه اوفتاده تو ژست بزرگ تیم و این حرفا و وهم برش داشته. آخه آدم یه نگاه بندازه تو این 5-4سال با چند نفر دشمنی و کینه ورزی کرده. کیروش،قلعه،مظلومی،نکونام،طالب لو، حنیف و....... این نشون میده که این آقا نه تعادل شخصیتی داره نه مشاورای درس حسابی که راهنماییش کنن. برو به سلامت. استقلال از هر چی اسمه بزرگتره.
۶
حمید
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۰۴:۳۳
رحمتی از بعد فنی متوسط و از بعد شخصیتی زیر متوسط هستش. رفتارش با کیروش، نکونام و مربیان دیگه گواه این موضوعه.
امیدوارم مهدی رحمتی از استقلال بره که اگر زودتر رفته بود الان بیرانوند گلرمون بود. خداحافظ آقای رحمتی!
۵
بی نام
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۰۴:۴۷
رحمتی بزرگترین دشمن استقلاله ...کسی که باند درست کرده و همه مربیهای استقلال رو تهدید می کنه و برای همشون توطئه چیده ، از امیر قلعه نوعی تا پرویز مظلومی و منصوریان ..یکی باید پیدا بشه تا بالاخره بتونه این غده سرطانی رو از استقلال جدا کنه و امیدوارم منصوریان بتونه این کا رو بکنه ... اگه منصوریان بتونه با رحمتی برخورد کنه امثال بختیار که پشت گرم به رحمتی بودن حساب کار دتشون میاد !! بخش بزرگی از حال و روز فعلی استقلال به خیانتها و چوب لای چرخ گذاشتنها و باند بازیهای رحمتی بر می گرده و حالا باید یکی پیدا بشه تا بتونه این آدم حقیر رو سر جاش بشونه ..
۳
فرزاد
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۰۴:۵۱
من یه موجود شیطان صفتی را می شناسم که فقط بلده تظاهر کنه و ریا از قیافش می باره . در خفا همه رو مسخره میکنه و در ظاهر متواضعانه رفتار می کنه . خادم حرم امام رضا میشه ولی به خاطر باند بازی زیرآب قدیمی ترین رفقاشو میزنه . به تیم ملی کشورش خیانت می کنه ولی ادعای وطن پرستیش گوش عالم رو کر کرده . یه روز به خاطر سرمربیش از استقلال میره روز دیگر با وقاحت تمام دم از مکتب حجازی میزنه تا همون سرمربی رو بکوبه
۵
اس اسی
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۰۹:۳۸
حقا که کیروش خوب شناخت این سید سیاه باز و بیشخصیت رو.
۶
سپاهان
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۲۹
معلومه محرم خیلی حالتونو گرفته که توی این همه اسمی که بردی محرم نوید کیا رو عمدا جا انداختی اگه سد جلال دو سال زوری برا پرسپولیس بازی کرده اوه رجب زاده و صادقی تو یه تیم بی هوادار کلی سال بودن اما محرم کاپیتان پر افتخارترین تیم ایرانه محرم نوید کیا نما کاپیتانیه چه بخاید و چه بخاید که ازش چشم بپوشید امام حسین قشنگ میگه اگه دین ندارید لا اقل آزاده باشید
شقا اشک ریز
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۴۰
شخصن علاقه ی خیلی زیادی به محرم نویدکیا دارم.همیشه از پیشتر مورد احترامم بود. واقعن از ته دل میگم تعمدی نبود.متاسفانه اسامی یادم رفته بود و محرم مهم ترین اسمی بود که جا موند.پوزش.
majid22
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۳۱
دوست سپاهانی محرم بازیکن با اخلاقی بود اما یکم خویش تن دار باش.یک اسم جا افتاده.این چه طرز حرف زدنه؟
۲
بابک
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۵۶
هیچ احترامی برای نوشته شما قائل نیستم. چون متاسفانه پس زمینه نژادپرستی در اکثر نوشته هاتون موج میزنه. البته نه این نوشتتون.
محمد
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۴۳
نژاد پرستی؟مطمئنی؟ با چیز دیگه اشتباه نگرفتی
حمید
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۱۸
بسیار عالی و زیبا
۶
فرشته ف
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۳۱
دقیقا بعد از باخت به تیم خوب تراکتور ؛ من هم نظرم این بود که سید بزرگوار بجای نفرین وناله بهتراست بزرگتر و راهنمای جوانان جایزالخطای تیمش باشد.
در ضمن آقا کریم هم جزء جامانده های لیست خوب شما بود کسی که هنوز بعنوان مربی هم خیلی به درد تیمش می خورد
فرشته ف
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۳۵
البته فکر میکنم یعنی از ظاهر امر بر می آید که سید عزیز هنوز هم عدم حضور در تیم ملی را فراموش نکرده یا دست کم اثرات آن در رفتار این سالهایش پیداست.
ایشان به چه دلیل ؟؟!! آرامش لازم را ندارد و به نظرم کسی حاضر نشده به خادم چندین ساله ی مملکتمان کمک یا حتی مشاوره ی دوستانه بدهد
۴
ر ح
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۵۷
این حجم از نگاه مغرورانه و یک طرفه نگاه کردن شما در تمامی نوشته هاتون از کجا میاد؟؟؟؟
۸
یوسف
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵، ۱۹:۳۳
اگه دیروز اونهمه از مطلب تون در مورد عالیشاه و نورالهی انتقاد کردم امروز هم باید اعتراف کنم که یادداشت امروزتون فوق العاده بود!
۶
موراتا
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۰۱:۲۴
متن بسیار بسیار خوبی بود دست نویسنده درد نکنه
۲
seviltiraxtut
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۰۴:۴۲
این نکات خیلی خوبی بود ما میتونیم امسال محرم ها،علی کریمی ها،مهدی کیانی ها،سید جلال ها،مجیدی ها،عابدزاده هاو.... با روحیه دادن به جوانان بسازیم نه اینکه با شکست غرور و اعتماد جوونهایمان آنهارا از موفقیت بازداریم
Afshin
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۲۳:۴۴
کاپیتان یکی بود "کاپیتان فرهاد مجیدی"
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر