فهرست
آمارها پیش از دربی
آمارها پیش از دربی

آمارها پیش از دربی

آی اسپورت - عصر یکشنبه دربی سرخابی‌های پایتخت، در آخرین روز تابستان ۹۸ با قضاوت موعود بنیادی‌فر اکران می‌شود. در این یادداشت با نگاهی به دیتاهای ثبت شده در سایت تحلیلی متریکا در سه هفته ابتدایی این دو تیم در شروع لیگ برتر فوتبال ایران، نگاهی موشکافانه به عملکرد دو تیم و بهترین بازیکنان‌شان قبل از انجام بزرگترین رویداد فوتبالی قاره آسیا داریم.

پرسپولیس:

میانگین پنج آیتم اصلی بازی های پرسپولیس در سه بازی انجام شده تا اینجای لیگ به این صورت است:

۱) مالکیت توپ ۵۵%

۲) تعداد پاس ۴۳۷

۳) دقت پاس ۷۵/۶%

۴) شوت ۱۰

۵) شوت در چارچوب ۲

سرخ‌ها در بازی اول و سوم خود به ترتیب در برابر پارس جنوبی جم و صنعت نفت آبادان تیم سرتر میدان بودند و برتری آنها بر حریف محسوس بود، آنها  در برابر تراکتور تبریز برتری را، هم در آیتم‌های اصلی بازی و هم در نتیجه به رقیب آذری خود باختند! مهاجمین پرسپولیس در شروع لیگ عملکرد ناامیدکننده‌ای داشتند! علیپور، روستایی و جونیور نتوانستند انتظارها را تا اینجای کار برآورده کنند!

مهدی ترابی بهترین بازیکن پرسپولیس در شروع فصل

تنها شوت در چارچوب این فصل مهدی ترابی به قدری تماشایی بود که با یک چیپ و با پای غیرتخخصی به سقف دروازه فرناندو دخسوس چسبید. ترابی همچنین 1 مرتبه با پاس کلیدی برای پرسپولیس موقعیت ساخت و 5 مرتبه هم در دریبل بازیکن حریف موفق بود. وینگر جوان و انرژیک پرسپولیس در بازی اول مقابل پارس جنوبی جم نمره ۷/۷۶ را از متریکا گرفت و در بازی دوم با تراکتور بهترین بازیکن تیمش با نمره ۷/۲۰ بود.

محمدحسین کنعانی‌زادگان

با توجه به غیبت سیدجلال حسینی بدلیل مصدومیت و همچنین عملکرد قابل تحسین مدافع تنومند پرسپولیس یعنی کنعانی‌زادگان ، این مدافع مرکزی در سمت راست خط دفاعی پرسپولیس نقش تعیین‌کننده‌ای دارد؛ کنعانی‌زادگان با توجه به انتقال جنجالی و پر سر و صدای خود به تیم آبی منصوریان حالا برای بدست آوردن دل هواداران تیفوسی سرخ‌ها دربی را بعنوان بازیکن اصلی ترکیب پیش رو دارد، آمار او در بازی با نفت آبادان این امیدواری را در بین کادر فنی پرسپولیس ایجاد کرده که او می‌تواند در شهرآورد مهره‌ای قابل اتکا باشد. کنعانی‌زادگان در بازی با برزیل ایران علاوه بر به ثمر رساندن تک گل مسابقه، در یازده دوئل از سیزده نبردی که شرکت کرد برنده شد. همچنین هر سه مرتبه‌ای که مهاجمان حریف قصد دریبل او را داشتند، آن‌ها را ناکام گذاشت و توپ را گرفت. کنعانی‌زادگان در هر دو نبرد هوایی‌اش هم پیروز شد و ۸۸٪ از پاس‌های او هم به مقصد رسید تا نمره ۷.۹۴ را از متریکا کسب کند.

استقلال

میانگین پنج آیتم اصلی بازی‌های استقلال در سه بازی نخست به این شرح است:

۱) مالکیت توپ ۵۵/۶%

۲) تعداد پاس ۴۵۹

۳) دقت پاس ۸۱/۳%

۴) شوت ۱۲

۵) شوت در چارچوب ۱/۶

آنچه مشخص است، فقط ۵ شوت از ۳۷ شوت این فصل بازیکنان استقلال در چارچوب بود. استقلال با دقت ۱۳.۵درصدی، بی‌دقت‌ترین تیم لیگ در جدول شوت‌زن‌هاست.

وریا غفوری بهترین بازیکن استقلال

وریا غفوری کیفیت بالایش را در فصل جدید هم حفظ کرده است. کاپیتان استقلال در هر مسابقه دو مرتبه با پاس کلیدی برای این تیم موقعیت ساخت. با وجود اینکه وریا برای خلق موقعیت، پاس‌های ریسکی و پرخطر ارسال می‌کند، اما دقت پاس او به ترتیب ۹۱ درصد و ۸۳ درصد بوده است. غفوری به طور متوسط ۱.۵ توپ از حریف گرفت و ۲.۵ دریبل موفق ثبت کرده است.

سیاوش یزدانی

یکی دیگر از بهترین‌های آبی اِسترا باز هم از خط دفاعی این تیم است، استقلال به دلیل عدم اجرای صحیح پلن‌های دفاعی، در مرکز این خط شکننده است! اما نکته جالب این است مدافعین این تیم بخصوص سیاوش یزدانی در آیتم‌های فردی خوب عمل می‌کنند. یزدانی در این فصل در ۲۱ نبرد شرکت کرد که فقط سه دوئل را باخت. سیاوش یزدانی در ۹ دوئل از ده نبرد هوایی‌اش هم پیروز شد و قبل از حریف روی هوا به توپ ضربه زد. همچنین ۷ مرتبه در این فصل بازیکنان قصد دریبل او را داشتند که یزدانی ۶ مرتبه آن‌ها را ناکام گذاشت و تکل موفق (توپ‌گیری) ثبت کرد.

آبی‌ها در آمار بهترند، سرخ‌ها در نتیجه‌گیری

با نگاهی به میانگین آیتم‌های دو تیم، این آبی‌ها هستند که به رقیب سنتی برتری نسبی دارند، اما سرخ‌ها در نتیجه‌گیری و رتبه جدول عملکرد بهتری نسبت به حریف دارند. آمارها روی کاغذ می‌آیند و نقش کمک به مربیان را دارند، اما با آمار نمی‌شود تیمی را برنده یا بازنده بازی قلمداد کرد. روز یکشنبه و در آخرین روز تابستان ۹۸ در پایان دربی مشخص خواهد شد، کدام تیم برای مدتی تاج پادشاهی به سر می‌کند، البته همیشه نگرانی از تماشای یک بازی کسل‌کننده که نتیجه احتیاط مربیان و بازیکنان دو تیم است وجود دارد!

۵    
آی اسپورت
2019-09-22 02:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر