فهرست
فرضیه‌ای بر پرگل بودن بازی ایران و بحرین
فرضیه‌ای بر پرگل بودن بازی ایران و بحرین

فرضیه‌ای بر پرگل بودن بازی ایران و بحرین

آی اسپورت - امشب تیم ملی ایران در منامه در هفته سوم مرحله گروهی مقدماتی جام جهانی قطر به مصاف تیم ملی بحرین می رود. این بازی علاوه بر امتیازاتی که می تواند ما را یک قدم به مرحله بعدی مقدماتی نزدیک کند، ابعاد دیگری هم دارد. تیم ایران تا به حال در منامه پیروز نشده و خاطرات تلخی از بازی در زمین این حریف دارد. هر چند دنیای فوتبال گرد است و تیم ها آن قدر برابر هم قرار می گیرند که فرصت پاک کردن خاطرات بد پیش بیاید اما بازی ایران و بحرین با توجه به جمیع اتفاقاتی که در دو دهه اخیر در رقابت های فوتبالی دو تیم افتاده یک بازی با حساسیت های مضاعف است.

تیم ملی ایران در ۱۷ مسابقه قبلی دو تیم ۸ بار پیروز شده و ۴ بار هم به حریفش باخته است. 5 بازی دو تیم هم مساوی شده است. نکته جالب درباره رقابت های ایران و بحرین این است که بازی های این دو تیم معمولا مسابقاتی پرگل از آب در می آید. در مجموع مسابقات دو تیم ۴۴ گل از خط دروازه ها عبور کرده است که میانگین ۲.۶ گل در هر مسابقه را نشان می دهد. آماری که با اتکا به آن می توان حدس زد که بازی امروز دو تیم نیز یک بازی پرگل از آب در خواهد آمد. حتی در زمان کارلوس کی روش که تیم ملی ایران به بازی تدافعی و بردهای با گل اندک معروف بود نیز یک نتیجه شش بر صفر به سود ایران به دست آمد. از این تعداد گل زده ۳۲ گل سهم ایران و تنها دوازده گل سهم تیم بحرین است.

از جهانی تا شجاعی

بهترین بردهای ایران برابر بحرین دو برد شش بر صفر هستند که در سال های ۱۳۵۳ و ۱۳۹۰ و به فاصله ۳۷ سال رقم خورده اند. اولین برد شش بر صفر ایران در اولین بازی تاریخ دو تیم به دست آمد که در رقابت های بازی های آسیایی ۱۹۷۴ تهران رو در روی هم قرار گرفتند. در این بازی غفور جهانی، بازیکن بحرین، پرویز قلیچ خانی، محمود اعتمادی، محمددستجردی و کارو حق وردیان برای ایران گل زدند. در بازی بعدی تیم ایران برابر بحرین که در مقدماتی المپیک ۱۹۷۶ مونترال برگزار شد ایران با دو گل غلامحسین مظلومی و یک گل علی پروین توانست حریفش را سه بر صفر مغلوب کند. مظلومی اولین دبل کننده ایران برابر بحرین بود اما بعدها فریدون زندی و علی دایی نیز در برابر بحرین دو گل در یک مسابقه به ثمر رساندند.

سومین بازی دو تیم بیست سال بعد در بازی های آسیایی هیروشیما بدون گل به پایان رسید. سپس ایران در مقدماتی جام جهانی در حلب یک بر صفر با گل سلمان محمد بازی را به حریف واگذار کرد. در بازی برگشت در تهران اما ایران سه گل زد، ابتدا محمود فکری ، بعد علی کریمی و در آخر علی دایی که گلزنی هایش به بحرین را از این بازی شروع کرد. او بعد از این یک بار در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ در بحرین و دو بار هم در بازی رده بندی جام ملت های ۲۰۰۴ دروازه بحرین را باز کرد تا با چهار گل بهترین گلزن ایران در بازی های رو در روی دو تیم باشد.

ورزش سه

۱    
آی اسپورت
2019-10-15 17:53:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر