فهرست
وزارت قرض
وزارت قرض

وزارت قرض

آی اسپورت - درباره ماجرای مارک ویلموتس و پیروزی‌اش در پرونده شکایت از فدراسیون فوتبال نشانه‌های زیادی از بی‌اطلاعی و ندانم کاری طرف ایرانی وجود دارد. فقط کافیست به واکنش فدراسیون فوتبال به انتشار این خبر در فضای مجازی نگاه کنید. سایت فدراسیون ابتدا در ساعت ۱۵:۳۷ کلا خبر را از بیخ و بن تکذیب کرد. اما بعد که دید متن نامه فیفا در فضای مجازی منتشر شده ناچار شد واکنش دیگری نشان بدهد. سایت فدراسیون ساعت ۱۷:۵۶ در خبری اعلام کرد که رای اولیه مربوط به شکایت مارک ویلموتس حدود ساعت ۱۶به ایمیل وکلای ایرانی فدراسیون فوتبال ارسال شده است! در ادامه هم خبر داده اند که فدراسیون قطعا به دادگاه عالی ورزش شکایت خواهد کرد. اصلا همین که رای قبل از رسیدن به دست فدراسیون در کانال‌های خبری تلگرام منتشر می‌شود، صلاحیت و کفایت مدیران فدراسیون را نشان می‌دهد اما مگر از فدراسیونی که هیچ استقلالی ندارد می‌شود توقع بیشتری داشت؟ همین حالا دعوای فیفا و فدراسیون فوتبال ایران در ماجرای اساسنامه بر سر همین «استقلال داشتن» است که گویا مدیران ورزش اصلا اعتقادی به آن ندارند. اما نمی‌شود استقلال را از یک فدراسیون گرفت و موقع پاسخگویی شانه خالی کرد آقای سلطانی فر!

 

اتفاقی که بعد از صدور رای مارک ویلموتس رخ داده این است که اهالی فوتبال و رسانه‌ها به شدت خواستار توبیخ و مجازات عوامل این فاجعه هستند. طبیعتا فدراسیون فوتبال به عنوان متولی این ورزش و نهادی که همه مسئولیت‌های تیم‌های ملی را بر عهده دارد باید قبل از همه پاسخگو باشد. اما جالب این جاست که تعداد کسانی که وزارت ورزش را هم مقصر این فاجعه می‌دانند کم نیست. برخی حتی سهم وزارت ورزش را در این داستان بیشتر از بقیه می‌دانند. مرور قصه ورود مارک ویلموتس به ایران از اول هم نشان می‌دهد این عده اصلا بیراه نمی‌گویند. یادتان می‌آید بعد از پایان کار کارلوس کی‌روش در تیم ملی چه اتفاقی افتاد؟ مازیار ناظمی مدیر روابط عمومی وزارت ورزش برای آرام کردن کسانی که از رفتن کی‌روش ناراحت و نگران بودند توئیت کرد: «باشکوه‌تر طلوع می‌کنیم! بزرگان مربی گری فوتبال جهان در صف مذاکره با ایران» و سپس از هشتگ‌های: «ایران، زیدان، کلینزمن و مورینیو» استفاده کرد. همینجا مشخص شد که در فرآیند انتخاب سرمربی تیم ملی این وزارت ورزش است که دست بالا را دارد و فدراسیون فوتبال تنها مجری اوامر وزارتخانه است. بعدها هم مشخص شد که گزینه‌های اصلی فدراسیون فوتبال برای جانشینی کی‌روش افرادی مثل خولن لوپیتگی و اروه رنار بودند نه کسانی مثل زیدان و مورینیو و کلینزمن که آمدن‌شان به ایران و حتی آسیا یک شوخی است. در واقع نگاه فدراسیون به مقوله انتخاب سرمربی تیم ملی معقول‌تر از نگاه اهالی وزارت ورزش بود. اما بعد از این که اهالی وزارت ورزش متوجه شدند درباره نام‌های بزرگی که مطرح کرده بودند خیلی خوش بین بوده‌اند ‌سطح گزینه‌های بعدی پایین آمد.

در نهایت این مارک ویلموتس بلژیکی بود که سرمربی تیم ملی بود. فدراسیون فوتبال ابتدا خیلی اصرار داشت که بگوید ویلموتس انتخاب این فدراسیون بوده و وزارت ورزش دخالتی در این انتخاب نداشته. اما همین ماه گذشته بود که ابعاد دیگری از این ماجرا فاش شد. زمانی که مهدی تاج فاش کرد ویلموتس توسط وزیر ورزش به این فدراسیون پیشنهاد شد! البته مسعود سلطانی فر خیلی زود سعی کرد از مسئولیت این اتفاق شانه خالی کند. او فردای روزی که تاج در این باره افشاگری کرد گفت: «در طول روز نامه‌های اداری مختلف زیادی برای وزارت ورزش می‌آید. این نامه‌ها را به فدراسیون‌ها ارجاع می‌دهیم و آنها باید تصمیم اصلی را بگیرند. نقش وزارت ورزش نظارتی است. این نامه (نامه معرفی مارک ویلموتس برای تیم ملی فوتبال از سوی انجمن فرهنگی ایران و هلند) برای فدراسیون فوتبال آمده بود و من نوشتم برای بررسی و بهره برداری به این فدراسیون ارجاع شود. علاوه بر سه گزینه‌ای که در نامه وجود داشت، گزینه‌های دیگری هم مطرح بودند که حدود ۹ نفر می‌شدند ولی تصمیم‌گیرنده اصلی فدراسیون فوتبال بود. تمام موارد را خود فدراسیون بررسی کرده است. مسئولیت قرارداد ویلموتس هم با فدراسیون فوتبال است و قطعاً خودشان به نهادهای نظارتی پاسخ خواهند داد.» سوالی که آن روز مطرح شد این بود که چرا نهادی مثل انجمن فرهنگی ایران و هلند این توانایی را در خودش می‌بیند که به وزارت ورزش نامه بنویسد و برای تیم ملی گزینه معرفی کند؟ عجیب‌تر این که چرا در این لیست 9 نفره، حتی یک مربی هلندی هم وجود نداشت؟ پاسخ این سوال خیلی زود داده شد. جناب آقای وزیر دو ماه پیش از این که وزیر ورزش بشود در مراسم افتتاح این مرکز حضور داشت!

سلطانی فر قبل از این که به وزارت ورزش برود، رئیس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی بود و همین مساله زمینه این ارتباط را فراهم کرده است. هر چند سلطانی‌فر ارتباط این دو مساله با هم را بارها و البته قاطعانه تکذیب کرده اما هیچ کس در این باره قانع نشده است. اینجا باید یک بار دیگر از مازیار ناظمی یاد کنیم که بعد از بسته شدن قرارداد مارک ویلموتس با فدراسیون توئیت کرد: «برای ثبت در تاریخ؛ در قرارداد ویلموتس بندی قرار داده‌ایم که در صورت فسخ از هر طرف تنها 3 ماه جریمه پرداخت شود. بزرگ‌ترین نقطه قوتی که در قرارداد کی‌روش و حتی برانکو (تیم ملی) هم وجود نداشت دست فدراسیون و آقای تاج الان کلی بالاست.» این مساله نشان می‌دهد وزارت ورزش از بند بند قرارداد ویلموتس مطلع بوده و حتی روی آنها نظر داده است. پس اصلا نمی‌شود ادعای دخالت نکردن وزارت ورزش را در بستن این قرارداد باور کرد. جالب این که تاریخ این توئیت ناظمی ۷ دسامبر ۲۰۱۹ مصادف با ۱۶ آذر ۱۳۹۸ است. حالا کمتر از یک سال بعد از این توئیت فیفا فدراسیون فوتبال ایران را نه به پرداخت ۳ ماه حقوق بلکه ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو به ویلموتس متهم کرده است! که با نرخ امروز دلار در ایران چیزی در حدود ۱۷۹ میلیارد تومان می‌شود. البته این تنها بدهی فدراسیون در این پرونده نیست. فدراسیون برای پرداخت قسط اول قرارداد ویلموتس که بعد از بازی با عراق انجام شد حدود ۶۰ میلیارد تومان از «شستا» پول قرض کرد که باید آن را هم پس بدهد! یعنی در مجموع ۲۳۹ میلیارد تومان!

 

بدهی‌های استقلال و پرسپولیس هم هست

مسئولیت وزارت ورزش در پرونده مارک ویلموتس روشن‌تر از آن است که بشود کتمانش کرد. در این میان توضیحات و توجیهات وزیر و معاونانش هم چیزی را عوض نخواهد کرد. مهدی تاج رئیس سابق فدراسیون فوتبال بارها در مصاحبه‌هایش اعلام کرده بود که همه اقدامات این فدراسیون با هماهنگی وزارت ورزش انجام شده و می‌شود. تازه این درباره تیمی است که وزارت ورزش مدعی است همه مسئولیتش با فدراسیون فوتبال است. اما وقتی اوضاع دو تیمی که متعلق به وزارت ورزش هستند را هم بررسی کنیم می‌بینیم آنجا همه چیز بحرانی است. از استقلال و پرسپولیس حرف می‌زنیم. دو تیمی که اعضای هیات مدیره‌اش را وزارت ورزش انتخاب می‌کند و طبیعتا در تصمیمات مهمی مثل تغییر سرمربی هم نظر می‌دهد. همین چند وقت پیش بود که معاون مهدی علی‌نژاد معاون وزیر ورزش رسما اعلام کرد دو باشگاه استقلال و پرسپولیس دیگر حق جذب مربی و بازیکن خارجی را ندارند. دیگر از این واضح‌تر نمی‌شد دخالت وزارت را در امور دو باشگاهی که هیات مدیره دارند نشان داد. همین مساله البته نشان داد که مدیران وزارت در تشخیص مشکلات دو باشگاه اشتباه عمل کرده‌اند. اما بیایید ببینیم در مورد مشابه فاجعه‌ای که در تیم ملی به وجود آمده بر سر استقلال و پرسپولیس چه آمده است؟ در استقلال همین حالا رای پرونده شکایت وینفرد شفر صادر شده و استقلال به پرداخت ۵۵۰ هزار دلار محکوم است. آندره‌آ استراماچونی هم طبق اعتراف احمد سعادتمند درخواست غرامت ۱.۸ میلیون یورویی کرده است. فقط اگر مجموع مطالبات این دو نفر را حساب کنیم استقلال باید ۲.۳۵ میلیون یورو به این دو نفر بپردازد که با نرخ امروز یورو چیزی در حدود ۶۳ میلیارد تومان می‌شود. در پرسپولیس هم پرونده دو مربی باز است. این باشگاه باید حدود ۱.۲ میلیون یورو به برانکو و دستیارانش بدهد. پرسپولیس در پرونده گابریل کالدرون و دستیارانش هم حدود ۷۵۰ هزار دلار بدهکار است. یعنی باید در مجموع به برانکو و کالدرون و دستیاران‌شان ۱.۹۵ میلیون یورو بپردازد که با نرخ امروز یورو حدودا ۵۲ میلیارد تومان می‌شود. با یک جمع ساده می‌شود فهمید که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به چهار مربی و دستیاران‌شان که همگی در زمان مدیریت سلطانی فر به این دو باشگاه آمده‌اند و رفته‌اند ۱۱۵ میلیارد تومان بدهکارند! این نکته را فراموش نکنید که مدیران این دو باشگاه در انتخاب مربی، عقد قرارداد و اخراج آنها با وزارت ورزش هماهنگی کامل دارند و وزارت ورزش اصلا نمی‌تواند از زیر بار مسئولیت این بدهی‌ها شانه خالی کند. پس در زمان مدیریت آقای سلطانی فر، تیم‌های ملی و دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در مجموع ۳۵۴ میلیارد تومان به مربیان خارجی؛ ۲۳۹ میلیارد تومان در تیم ملی و ۱۱۵ میلیارد تومان در استقلال و پرسپولیس) قرض دارند! 

 

سازندگی

۵    
آی اسپورت
2020-08-19 19:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر