فهرست
محرومیت، شمشیری زنگ زده
محرومیت، شمشیری زنگ زده

محرومیت، شمشیری زنگ زده

آی اسپورت - واکاوی آنچه میان علیرضا بیرانوند و هواداران تراکتور در تبریز گذشت و منجر به محرومیت هردو شد، نیازمند صرف وقت و ارائه واقعیت‌های متنوعی است. هرچند چنین واکنشهای متقابلی، میان صنوف مختلف شاغل در فوتبال ایران، به ویژه در سالیان اخیر، شوربختانه، به شدت رو به افزایش است، اما نحوه مقابله با این ناهنجاری‌های متکثر و زننده، نه تنها در تمام این سالها، قدمی در راه اصلاح و بازدارندگی، برنداشته، بلکه باعث و بانی اعتراضات گسترده‌تر و درنهایت، پایین آمدن شان و جایگاه مقام قضایی فوتبال شده، که این خود یک آسیب جدی و خطرناک است.

البته فوتبال ایران، آنقدر مشکلات و حاشیه‌های انباشته دارد که بتواند توجیهات دم دستی بسیاری برای نپرداختن به این موضوع مهم پیدا کند. اما همان‌گونه که از اسمش بر‌می‌آید، چیزی جز توجیه نیست. اینکه مثل ناظمهای دهه شصت و پیش از آن، با یک خط‌کش چوبی بلند، لابلای دانش‌آموزان در حیاط مدرسه بچرخیم و هرآنکس را که از دید خودمان (اینجا آیین‌نامه انضباطی) خطاکار است را، با دوتا کف‌دستی دردناک، به سزای عملش برسانیم تا درس عبرتی برای سایرین شود، نه تنها پاسخگو نیست که از همان مدرسه‌ها هم ور افتاده است. و نیز اگر مسوولان فدراسیون در قالب مامورانی معذور، به ناچاری از محدودیت در چهارچوب همان آیین‌نامه‌ها هم بگویند، بازهم دلیل قابل پذیرشی نیست.

در روزگارانی که سرعت تحول وقایع، بسیار بیشتر از سرعت انطباق ذهنی مسوولان فوتبال ایران است، بی‌تردید باید طرحی نو درانداخت. چگونه؟ با مطالعه و پژوهش و سرمشق گرفتن از کسانی که در کشورهایشان و در چارچوبهای واقعی و روزآمد فرهنگ اجتماعی‌شان، توانسته‌اند تا بر این مشکل غلبه کنند.

نمی‌شود صدها و هزاران نفر، با توهین و تحریک، یک نفر را وادار به عکس‌العمل کنند و نمی‌شود یک نفر هر رفتاری که به ذهنش رسید انجام دهد و تصور کنیم که با محروم کردن یک تا چند جلسه‌ای، غائله را بصورت قانونی خوابانده‌ایم. این ثابت شده که چنین محرومیت‌هایی، در حکم شمشیری زنگ زده است، که نه می‌بُرد و نه نجات می‌دهد. شاید تنها وجه قابل توجه‌اش برای فدراسیون، آورده ریالی قابل توجهی باشد که درنتیجه محکومیت‌های رگباری، به چنگ می‌آورد. که آن هم البته، وقتی برای رفع مشکل اصلی هزینه نمی‌شود، درواقع بی‌ثمر و ابتر باقی می‌ماند.‌

این راهش نیست. اندیشه‌ای دیگر باید، ظاهر شود. آنهم در شرایطی که به نظر می‌رسد، در فدراسیون سابقا پنج ستاره فوتبال ایران، با این همه تنش و کنش، کسی فرصت چندانی برای اندیشیدن نداشته باشد.

 

۲۷ ۱  
آی اسپورت
2019-09-15 12:22:00
نظر دهید

۱ نظر
رضا
يكشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸، ۱۲:۵۳
چراز فحاشی های ادعائی طرفداران تراکتور فیلمی منتشر نمی شود ؟
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر