فهرست
سوارز: آن گاز را تكذیب كردم، حتی پیش همسرم!
سوارز: آن گاز را تكذیب كردم، حتی پیش همسرم!

سوارز: آن گاز را تكذیب كردم، حتی پیش همسرم!

 آی اسپورت- لوئیس سوارس خاطره‌های جالبی از دوران فوتبالش تا به امروز تعریف کرده است. لوئیس سوارس، مهاجم اروگوئه‌ای باشگاه بارسلونا در گفت‌وگویی متفاوت با سایت «پلیرزتریبون» درباره اتفاقاتی كه در تیم ملی كشورش، از هند در یك‌چهارم نهایی جام جهانی‌ تا گاز گرفتن كیلینی، صحبت كرده است. نكته جالب توجه این گفت‌وگوی بسیار طولانی اینكه سؤال‌كننده جرارد پیكه، هم‌تیمی او در بارسا است. در زیر خلاصه‌ای از این گفت‌وگو را از نظر می‌گذرانید.

*درباره اولین بازی ملی‌ات كمی تحقیق كردم. درست است كه كار سختی در عرصه باشگاهی برای حضور در آژاكس و لیورپول داشتی ولی انگار برای ورود به تیم ملی كار سختی نداشتی. اولین بازی‌ات را قبل از جام جهانی‌ زیر 20 ساله‌ها مقابل كلمبیا انجام داده‌ای. تجربه عجیبی بوده چون همان موقع هم اخراج شده‌ای! من كه نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده!

هاهاهاها. اولین سال حضورم در گرونینخن بود و نمی‌توانستم با زیر20 ساله‌های اروگوئه به رقابت‌های آمریكای جنوبی بروم. به هر حال چندتا گل در گرونینخن زدم و من را برای بازی در یك دیدار دوستانه دعوت كردند‌؛ آن‌ هم به تیم ملی اصلی. قبل از بازی به من گفتند تنها پیراهنی كه باقی‌مانده شماره 10 است. وقتی به من این را گفتند، اووف خب... لوكو ابرئو كه الگوی من در آن زمان بود گفت شماره 10 را برندار چون بدشانسی می‌آورد، هاهاهاها! در پایان بازی دیدم حق با او است چون من در همان اولین بازی... 

*كارت قرمز، هاهاها... درست است ولی تو یك پنالتی هم زدی.

بله بله. اولین بازی‌ام در تیم ملی 3 بر یك كلمبیا را شكست دادیم. راستش یكی از بهترین، زیباترین و باورنكردنی‌ترین تجربه‌ای بود كه در شروع دوران ملی‌ام حس كردم.

*بعد نوبت به بازی‌های انتخابی برای جام جهانی‌ 2010 رسید و در ادامه هم اولین جام جهانی‌ تو. فكر می‌كنم آنجا هم خاطرات شیرینی داشتی، نه؟

بله. فكر می‌كنم اروگوئه به سطح جهانی رسیده بود. همیشه در جام جهانی‌ یك تیم شگفتی‌ساز پیدا می‌شود و تصور می‌كردم این تیم ما هستیم. به هر حال رقابت برای رسیدن به عنوان بین ما و غنا در یك‌چهارم نهایی جام جهانی‌ بود كه آنها را در ضربات پنالتی شكست دادیم. حتماً الان می‌خواهی درباره آن صحنه كه توپ را با دست از روی خط درآوردم بپرسی، هاهاهاها! به هر حال برای اروگوئه رسیدن به یك چهارم نهایی جام جهانی‌ تجربه‌ای باورنكردی بود. حضور در نیمه‌نهایی با دیگو فورلان فوق‌‌العاده هم كه دیگر كار بسیار مهمی بود كه اروگوئه رقم زد.

*خب حالا به من بگو مقابل غنا، بعد از اینكه توپ را با دست از روی خط دروازه بیرون كشیدی و پنالتی دادی چه حسی داشتی. چون بعد دیدم كه در تونل رختكن بودی وقتی آنها پنالتی را خراب كردند... 

من در رختكن نرفتم. همانجا جلوی در ورودی تونل ایستادم.

*در تونل رختكن بودی و تصویری از خوشحالی تو زمانی كه پنالتی غنا هدر رفت منتشر شد. بعد هم كه در پنالتی‌ها برنده شدید و به مرحله بعد صعود كردید.

هاهاهاها!

*باید حس عجیبی داشته باشی چون اول كه اخراج شدی و می‌دانستی در نیمه‌نهایی بازی نمی‌كنی ولی از طرفی تیمت را هم نجات داده بودی.

راستش احساس مبهمی داشتم‌؛ افسرده و ناراحت بودم چون اخراج شدم. چون داشتیم بازی را می‌باختیم ولی اگر غنا آن گل احتمالی را نمی‌زد، شاید نمی‌باختیم... و بعد در عرض 30 ثانیه زمانی كه پنالتی‌شان خراب شد همه چیز برعكس شد... من دست به ریسك زدم و شرایط بدی بود. نباید من را به خاطر انجام كار ناجوانمردانه سرزنش كرد. از این گذشته، اینكه بازیكن غنا پنالتی‌‌اش را خراب كرد كه دیگر تقصیر من نبود.

*نه اصلاً.

گفتم‌؛ ریسك كردم. یادم می‌‌آید وقتی پنالتی‌شان خراب شد خوشحالی‌ام از شادی پس از گل بیشتر بود. یكی از هم‌تیمی‌هایم كه اصلاً روی نیمكت غش كرد، هاهاهاها!

*هاهاهاها، جدی؟! نمی‌دانستم. كی بود؟

كاستیو، خوان كاستیو.

*غش كرد! هاهاهاها.

من هم كه فریاد كنان رفتم رختكن تا ضربات پنالتی را تماشا كنم. راستش سخت‌ترین كار ممكن دیدن ضربات پنالتی در رختكن است... بعد هم كه برنده شدیم همگی دویدیم داخل زمین، باور نمی‌كردیم. برای من آن بازی یكی از بهترین لحظاتی بود كه در تیم ملی داشته‌ام.

*بعد هم كه كوپا آمریكا 2011 رسید و قهرمان شدید. فكر می‌كنم همان تاریخ قهرمانی را خالكوبی كرده‌ای...  هاهاهاها! همیشه با تو شوخی می‌كنم كه فقط یك قهرمانی داری و آن را هم خالكوبی كرده‌ای... هاهاها!

بله، تو هم همیشه می‌گویی كه اگر قرار به خالكوبی جام‌هایت باشد باید كل بدنت را خالكوبی كنی.

*تورنمنت مهم بعدی كه برای اروگوئه از راه رسید جام جهانی‌ 2014 بود. تو فصل خوبی در لیورپول داشتی و بهترین بازیكن لیگ انتخاب شدی. فكر می‌كنم با 11 گل بهترین گلزن مرحله انتخابی این رقابت‌ها شدی. می‌بینی؟ همه چیز را خوب آماده كرده‌ام!

لئو (مسی) را با اختلاف یك گل بردم، با اختلاف یكی.

*اوه، بله! هاهاها! این را به او می‌گویم! با این حال قبل از جام جهانی‌ مصدوم شدی و معلوم نبود كه به موقع برسی. بازی اول جام را مقابل كاستاریكا از دست دادی و تیمت باخت. دو بازی سخت دیگر هم با انگلیس و ایتالیا قدرتمند داشتید. با این حال مقابل انگلیس به میدان رفتی و دو گل هم زدی.

دقیقاً در آخرین بازی لیگ، دیدار لیورپول-نیوكاسل مصدوم شدم. آخرین بازی بود. مصدومیتم چندان جدی نبود. رفتم تعطیلات و بعد از تعطیلات برگشتم تمرینات تیم ملی ولی همان موقع حس كردم زانویم درد می‌كند. یك ماه مانده بود به شروع جام جهانی‌ و تردید داشتم كه اصلاً می‌رسم یا نه. انگلیسی‌ها كه آرزو می‌كردند روند درمانم كند شود و به بازی با آنها هم نرسم. بازی اول روی نیمكت نشستم ولی به هر دری زدم برابر انگلیس بازی كنم. خب، دو گل به آنها زدم و یكی از احساسی‌ترین روزهای فوتبالم در سطح ملی را تجربه كردم.

*بعد هم كه بازی ایتالیا از راه رسید و شما در آن بازی هم برنده شدید ولی اتفاقی كه افتاد این بود كه جورجو كیلینی را گاز گرفتی. از لحظه‌ای كه گازش گرفتی تا پایان بازی، داشتی به این فكر می‌كردی كه ممكن است اتفاق بدی در انتظارت باشد... 

همان موقع كه آن اتفاق افتاد خیلی سریع متوجه كارم شدم. فكر می‌كنم 10 دقیقه بعد از آن اتفاق دیگو گودین گل زد ولی نتوانستم مثل همیشه خوشحالی كنم چون مدام به فكر عواقب كارم بودم. بازی تمام شد و رفتیم از هواداران اروگوئه تشكر كنیم. همه خوشحال بودند و جیغ می‌كشیدند‌؛ ما دو تیم اروپایی را برده بودیم و صعود كرده بودیم، فوق‌‌العاده بود ولی به آن اتفاق فكر می‌كردم. به رختكن كه رسیدم اولین كاری كه كردم رفتم به همسرم زنگ زدم. از من پرسید دقیقاً چه كاری كردم. خب، من آن اوایل نمی‌خواستم واقعیت را بپذیرم‌؛ تكذیب كردم، گریه كردم... فضای رختكن هم فضای شادی بود ولی همه گوشی‌هایشان را چك كردند تا ببیند چه اتفاقی برایمان می‌افتد. راستش آن لحظه، دردناك‌ترین لحظه برای من و تیم بود.

*چه موقع با بارسلونا مذاكره كردی؟ تابستان قبل از جام جهانی؟

نه، درست در همان زمان برگزاری جام جهانی.

*و آن لحظات داشتی فكر می‌كردی كه ممكن است مذاكره‌ات با بارسا به‌هم بخورد... 

بله بله. چون همه فكرم این بود كه جام جهانی‌ خوبی داشته باشم و بعد رؤیایم برای پیوستن به بارسا محقق شود. آن موقع همه چیز داشت بر باد می‌رفت. فكر می‌كنم چند روز قبل از اینكه از جام جهانی‌ اخراجم كنند با زوبی زارتا و رئیس باشگاه حرف زدم. آنها به من گفتند آرام باشم چون بارسا هنوز هم من را می‌خواهد... مشكلی با گفتن این ندارم كه بگویم گریه كردم چون آنها با وجود كاری كه كردم من را پذیرفتند. راستش بارسا رفتار خوبی با من داشت و همیشه به این خاطر قدردانشان هستم.

*سؤال آخر را بپرسم: فكر می‌كنی امسال بتوانیم همه جام‌ها را با بارسا به دست بیاوریم؟

بله، بله، مطمئناً!

*جدی؟ لئو هم همین را به من گفت، پس الان چند برابر هیجان‌زده‌ام. هاهاهاها! خیلی ممنونم، صادقانه از تو تشكر می‌كنم.

خبرورزشی/سجاد فیروزی

۲ ۱  
آی اسپورت
2018-01-18 02:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
رضا
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۱۱:۲۲
بارسا امسال فقط لالیگا رو قهرمان میشه .
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر