فهرست
معادله کی‌روش پیچیده‌تر شد؛ بدون دروازه‌بان
معادله کی‌روش پیچیده‌تر شد؛ بدون دروازه‌بان

معادله کی‌روش پیچیده‌تر شد؛ بدون دروازه‌بان

آی‌اسپورت- سنگربانان تیم ملی یک ماه مانده به جام جهانی در اختیار کی‌روش قرار خواهند گرفت. اگرچه حضور سه تیم ایرانی در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا برای فوتبال‌دوستان ایرانی بسیار خوش‌آیند خواهد بود اما باید دید کارلوس کی‌روش چه راهکاری را برای این دغدغه جدید اتخاذ خواهد کرد.

کارلوس کی‌روش که در چند وقت گذشته نسبت به در اختیار نداشتن ملی پوشان تیمش شاکی بود، حالا یک دغدغه دیگر هم بر دغدغه‌هایش افزوده شده و سه تیم ایرانی به مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کرده‌اند. بدیهی است سرمربیان هیچ یک از سه تیم حاضر نیستند این فرصت استثنایی را برای صعود آسیایی از دست بدهند. برنامه ۲ تیم از ۳ تیم نیز به گونه‌ای است که حتی اگر کی‌روش بخواهد قبل از پایان مسابقات لیگ بازیکنانشان در اختیار بگیرد با مشکل مواجه خواهد شد. اگر به مرور برنامه و تعداد بازیکنان حاضر در تیم ملی هر یک از سه تیم بپردازیم متوجه خواهیم شد که شاید پازل معادلات کی‌روش برای آماده‌سازی مد نظرش از این هم پیچیده‌تر شود.

وضعیت سه تیم ایرانی در آسیا

استقلال برنامه‌ای فشرده‌تر نسبت به این دو تیم دیگر دارد. شاگردان وینفرد شفر رقابت تنگاتنگی با سایپا و ذوب آهن بر کسب رده دوم جدول و سهمیه آسیایی مستقیم دارند. لیگ برتر برای آبی‌پوشان تهرانی مهم خواهد بود چراکه در جام حذفی و یک بازی آن هم در خارج از خانه مشخص نیست چه اتفاقاتی رخ دهد. استقلال با ۴۸ امتیاز در رده چهارم جدول رده‌بندی قرار دارد و برای کسب رتبه دوم، تیم‌های سایپا با ۵۰ و ذوب آهن با ۴۹ امتیاز بالاتر از این تیم ایستاده‌اند. شاگردان شفر دو بازی بسیار سخت در لیگ برتر خواهند داشت. آنها در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه باید به مصاف پیکان بروند و سپس ۷ اردیبهشت مهمان سپاهان اصفهان هستند. سپس بلافاصله باید خود را مهیای کارزار جام حذفی کنند و با توجه به این‌که این بازی در خرمشهر برگزار خواهد شد یک روز قبل باید پرواز کنند و بدین ترتیب فقط ۵ روز فرصت تمرینی دارند. پس از این مصاف حساس، استقلالی‌ها بعید است که حتی به تهران برگردند و احتمالا مستقیم به اصفهان خواهند رفت تا فقط با ۳ روز فرصت تمرینی خود را مهیای مرحله یک‌هشتم نهایی آسیا سازند. یک هفته بعد در ۲۵ اردیبهشت بازی برگشت مرحله یک‌هشتم نهایی خواهد بود. مصدومیت محسن کریمی، مهدی قائدی و لئوناردو پادوانی نیز دست شفر را تا حدودی بسته و بدین ترتیب در اختیار گذاشتن بازیکنان ملی‌پوش استقلال حتی برای تمرین ریکاوری در مجموعه پک امری غیرممکن خواهد بود. 

استقلال در لیست اخیر تیم ملی ۵ سهمیه داشت: سید حسین حسینی، پژمان منتظری، روزبه چشمی، وریا غفوری و امید ابراهیمی. البته در لیست ابازی با سیرالئون نام امید نورافکن نیز به چشم می‌خورد.

جدال ذوب آهن و استقلال در دو جبهه داخلی و آسیایی بسیار دیدنی خواهد بود. مخصوصا که امیر قلعه‌نویی سرمربی ذوبی‌ها باشد. اما آنها اکنون سایپا را نیز به عنوان یک تهدید در لیگ قلم‌داد می‌کنند. شاگردان قلعه‌نویی با ۴۹ امتیاز و اختلاف یک امتیازی نسبت به سایپا در رده سوم جدول قرار دارند و استقلال را هم به عنوان رقیبی جدی پشت سر خود می‌بیند. آنها در تاریخ ۲ اردیبهشت به مصاف پرسپولیس قهرمان خواهند رفت و ۷ اردیبهشت نیز باید در خانه نفت تهرانی به میدان بروند که خود را در معرض سقوط می‌بیند. در حال حاضر فقط رشید مظاهری از ذوب آهن در لیست تیم ملی قرار دارد و شاید پس از رقابت‌های لیگ برتر کی‌روش بتواند چند روزی او را در اختیار داشته باشد اما پس از آن باید تا ۲۵ اردیبهشت منتظر او باشد. 

پرسپولیس در لیگ برتر قهرمان شده و سهمیه قطعی و مستقیم آسیا را نیز کسب کرده است و دست برانکو برای در اختیار گذاشتن شاگردانش حتی قبل از پایان مسابقات لیگ برتر نیز باز خواهد بود. اما در مجموع کی‌روش قادر نخواهد بود که حداقل یک هفته قبل از دیدار یک‌هشتم نهایی سرخ‌پوشان بازیکنی را در اختیار داشته باشد و تا تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه برای این مهم باید منتظر بماند. در لیست اخیر تیم ملی علیرضا بیرانوند، سید جلال حسینی و وحید امیری حضور داشته‌اند و البته پیش‌تر محمد انصاری، کمال کامیابی‌نیا و علی علیپور نیز دعوت شده‌اند.

نکته جالب این است که هر سه دروازه‌بان اخیر لیست‌های تیم ملی باید در لیگ قهرمانان آسیا مصاف دهند و کی‌روش عملا به فاصله کمتر از یک ماه به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه آنها را به طور کامل در اختیار خواهد داشت. البته باید منتظر ماند و دید که لیست نهایی تیم ملی برای جام جهانی که احتمالا به زودی اعلام خواهد شد شامل چه بازیکنانی خواهد بود.

 

طرفداری

۶    
آی اسپورت
2018-04-21 03:07:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر