فهرست
حریفت را در منگنه قرار‌ بده و پیروز شو!
حریفت را در منگنه قرار‌ بده و پیروز شو!

حریفت را در منگنه قرار‌ بده و پیروز شو!

 آی اسپورت- پرسینگ در فوتبال، موضوع تازه و نوینی محسوب نمی‌شود. تاریخچه پرس در فوتبال به اواسط سال 1965 میلادی بر می‌گردد. گفته می شود اولین بار ویکتور ماسلوف روس، بازیکنان تیم خودش یعنی دیناموکیف را وادار به پرس و فشار وارد کردن به بازیکنان حریف کرد. در دومین اتفاق مهم در این زمینه، مربی افسانه‌ای اتریشی، ارنست هاپل با استفاده از این تاکتیک توانست تا با فاینورد، به قهرمانی باشگاه‌های اروپا در سال 1970 میلادی برسد. بعد ها نیز مربیانی چون رینوس میشل و والری لوبانوفسکی، در پرسینگ تغییراتی به وجود آوردند. اما امروزه، پرسینگ در فوتبال مدرن به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد و در این بین، لیگ جزیره نیز تحت تاثیر این تاکتیک قرار گرفته است. اما در چند سال گذشته و همزمان با تبدیل لیگ جزیره به جذاب‌ترین لیگ دنیا، پرسینگ نیز در این لیگ، بسیار مورد توجه واقع شده است.

 یورگن کلوپ با آمدنش به لیورپول، پرسینگ فوق‌العاده شدید را وارد سبک بازی این باشگاه کرده است و از این تیم، یک تیم آماده ساخته است. از سوی دیگر، مائوریسیو پوچتینو با دیدن این اتفاقات، به پرسینگ روی آورده است. اما نکته اصلی پرس در جمع بالانشینان لیگ جزیره، مربوط به سبک پرسینگ شش ثانیه پپ گواردیولاست. پرسینگ شش ثانیه یعنی این که گواردیولا، بازیکنانش را وادار می‌کند که باید 6 ثانیه پس از دست دادن توپ، توپ را به دست بیاورند و همین سبب، فشار بسیار زیاد به خط هافبک و مدافعین تیم حریف منچسترسیتی می‌شود. با این تفاسیر، کدام تیم بهتر از همه پرس می‌کند و کدام مربی، سردمدار پرس در لیگ جزیره است؟! در تصویر زیر، آمار و ارقام مربوط به پرسینگ تیم‌ها به روشنی مشخص است.  می‌توان با استفاده از نمودار زیر، پی برد که کدام تیم زودتر توپ را از حریف تصاحب می‌کند و پرسینگ قدرتمندتری دارد. در جدول زیر، میانگین پاس‌های ارسال شده به ازای هر 90 دقیقه در تیم حریف، آمده است که هر چه این تعداد پاس‌ها کم‌تر باشند، تیم نوشته شده در لیست از نظر پرسینگ عملکرد بهتری داشته است.

 در حالی که اکثر فوتبال‌دوستان احساس می‌کنند که لیورپول آقای معمولی، در رتبه اول پرسینگ قرار دارد، لیورپول کلوپ مقام پنجم را با 10.37 پاس حریف پس از گرفتن توپ از لیورپول، به خود اختصاص داده است و از این نظر در بین مهاجمان لیورپول، نقش روبرتو فرمینو، ستاره برزیلی این تیم در این آمار، بسیار مهم است. البته آمار پرسینگ قرمز‌ها نسبت به دو فصل پیش، کاهش یافته است و دلیل این اتفاق، بیش‌تر شدن مالکیت توپ قرمزهاست. آن‌ها در فصل 2015/16 اگرچه عملکرد بهتری در زمینه پرس داشتند اما از نظر مالکیت توپ با میانگین 55 درصدی به ازای هر بازی، در مکان پنجم در میان تیم‌های لیگ جزیره قرار داشتند اما در این فصل، آن‌ها با میانگین 56.5 درصدی به ازای هر بازی، تنها دو درصد با میانگین سیتی در فصل گذشته، فاصله دارند و اکنون در رتبه چهارم تیم‌های لیگ جزیره از نظر مالکیت قرار دارند.

در جدول مذکور، سیتی با استفاده از همان روش پرسینگ شش ثانیه گواردیولا، در رتبه اول قرار دارد وهمین سبب شده است تا اکنون آبی و آسمانی‌های شهر منچستر در صدر جدول لیگ جزیره، یکه تاز باشند. در زمینه پرسینگ از جلو در تیم منچسترسیتی، نقش کوین دی‌بروین و داوید سیلوا، انکار ناپذیر است.

 لیورپول نیز از این نظر، عملکرد خوبی داشته و با همین پرسینگ از جلو، اکنون بهترین تیم از نظر به ثمر رساندن گل از طریق ضد حملات است. تاتنهام پوچتینو نیز که اکنون در رده پنجم لیگ جزیره قرار دارد، با پرسینگ محکم و شدید خود، در رتبه دوم این لیست قرار دارد. آن‌ها همچنین با سه گل کمتر از لیورپول، دومین تیم برتر از نظر به ثمر رساندن گل از طریق ضد حمله هستند. در تاتنهام، دله علی و کریستین اریکسن، بسیار در امر پرسینگ، شاگردان پوچتینو را یاری کرده‌اند. اما رتبه سوم این لیست، به آرسنال آرسن ونگر تعلق می‌گیرد، تیمی که این روز‌ها درگیر شایعات جدایی الکسیس سانچز است و بعد از باخت 2-1 به بورنموث، حال و اوضاع خوبی ندارد.  در زمینه پرسینگ در تیم آرسنال، الکسیس سانچز و مسوت اوزیل، نقش مهمی در زمینه پرسینگ از جلو برای این تیم ایفا می‌کنند.

اما میهمان ناخوانده این لیست، ساوتهمپتون است. تیمی رده هفدهمی که با 21 امتیاز، حال و اوضاع خوبی ندارد اما از نظر پرسینگ از سه تیم از شش تیم بزرگ لیگ جزیره یعنی لیورپول، منچستریونایتد و چلسی، اوضاع بهتری دارد و این مایه تعجب است. اما نکته عجیب، عدم حضور منچستریونایتد و چلسی در جمع بهترین‌های پرس است که دلیل این موضوع این است که این دو تیم، تمایل زیادی به پرس‌کردن ندارند. ژوزه مورینیو که به دفاعی کردن در بازی‌های بزرگ روی آورده بود و توپ را به حریف می‌داد، با تیمش در رده هفتم این لیست قرار دارند. اما آمار دیگری در این زمینه وجود دارد که بر اساس پرسینگ از جلو زمین است که در این آمار، منچسترسیتی، لیورپول و آرسنال، به ترتیب در رده‌های اول تا سوم قرار دارند. همانطور که آمار‌ها نشان می‌دهد، منچسترسیتی از نظر مالکیت و از نظر پرسینگ، تیم اول است و به همین دلیل است که در لیگ جزیره نیز یکه‌تاز است و این آمار‌ها گویای کیفیت بازی این تیم است.

فوتبال ویسپرز/محمدمهدی موسی پور

۲ ۲  
آی اسپورت
2018-01-20 02:00:00
نظر دهید

۲ نظر
آرش
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶، ۰۲:۵۰
حالا کو تصویر زیر؟
۱
اصغر
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶، ۰۶:۴۲
جدولش کجاست پس؟!
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر