فهرست
لیورپول فصل را بدون شکست به پایان می‌رساند؟
لیورپول فصل را بدون شکست به پایان می‌رساند؟

لیورپول فصل را بدون شکست به پایان می‌رساند؟

آی اسپورت - فصلی رکوردشکن تا به اینجا برای لیورپول رقم خورده است. با هشت برد، آنها هشت امتیاز برتری در صدر جدول دارند. یک برد دیگر در بازی حساس و حیثیتی مقابل یونایتد در الدترافورد، لیورپول را به هجدهمین پیروزی پیاپی خود در لیگ می رساند و با رکورد سیتی در فصل ۲۰۱۷  برابری خواهند کرد.

لیورپول در این فصل فرمی از خود را نشان داده که این تصور را ایجاد کرده آنها شاید بتوانند فصلی بدون شکست را پشت سر بگذارند. اتفاقی که فقط یک بار در تاریخ لیگ برتر رقم خورده و آن هم برای تیم ونگر در فصل ۲۰۰۳ رقم خورد. حالا آنها علاوه بر رؤیاپردازی اولین قهرمانی در لیگ بعد از سه دهه، جاه‌طلبانه به فصلی بی شکست می اندیشند. اما آیا این اتفاق عملی است؟

دلایلی برای تداوم شکست ناپذیری

بازیکنان

لیورپول ترکیب خوب، قوی و هیجان انگیزی دارد. بهترین ترکیب تیم بعد از دهۀ ۸۰80 میلادی که آخرین سلطه‌شان بر فوتبال انگلیس بود. سلطه ای همچون قدرت نمایی یونایتد در دهۀ ۹۰ میلادی. یکه‌تاز و بی‌همتا. لیورپول در تمام پست های خود از کمیت و کیفیت خوبی برخوردار است. آلیسون به جرأت جزو سه دروازه بان برتر دنیاست و حتی در نبود او نیز آدرین عملکرد خیلی بدی نداشت و به هر حال قرمزها به روند بردهای خود ادامه دادند. اوضاع در خط دفاع خیلی خوب است، رابرتسون و فن دایک در اوج آمادگی هستند و مثلث هجومی تیم در دنیا زبانزد هستند.

فاکتوری به نام کلوپ

تیم های فوتبال بازتابندۀ شخصیت مربی هستند و این مثال به خوبی در لیورپول قابل مشاهده است. او تقریباً همان سبک معروف "فوتبال هِوی متال" خود را که در دورتموند به نمایش گذاشت، حالا در لیورپول هم به رخ کشیده است. شور و لذت در بازی تیم او به وضوح دیده می شود و درون زمین نیز ریتم بازی قرمزهای آنفیلد نمایانگر همان چیزی است که در بیرون زمین، در رختکن و در جو باشگاه قابل مشاهده است. حرکات کلوپ کنار زمین، شور و تعصبش، مصاحبه هایش همه موجب شده تا پیوندی عمیق میان تیمش و هواداران برقرار شود و همین موضوع عنصری کلیدی در موفقیت های لیورپول بوده است. کافی است به بازی نیمه نهایی  فصل قبل لیگ قهرمانان نگاهی بیندازید و ببینید چطور لیورپول به مدد همین تماشاگران توانست بازی ۳-۰ باخته را بازگرداند.

آنفیلد

اگر لیورپول می خواهد لیگ را بدون شکست به پایان برساند باید از دل بازی‌هایی سخت در خارج از خانه، سربلند بیرون آید. اما رکورد آنها در آنفیلد روحیه بخش و قدرت دهنده است. لیورپول از آپریل ۲۰۱۷ و شکست ۲-۱ مقابل پالاس دیگر در لیگ برتر در خانه شکست نخورده است. یادمان نرود هواداران پرشور لیورپول در آنفیلد، بیش از هواداران تیم های دیگر لیگ برتری، با تشویق‌ها، با شور و حرارت شان رخ نمایی می کنند. اگر آنها همین فرم را در خانه حفظ کنند، آنوقت برای حفظ روند شکست ناپذیری، فقط دغدغه بازی های خارج از خانه را دارند.

رقبایی نه چندان قوی!

درست است لیگ برتر همچنان یکی از رقابتی ترین لیگ های جهان است و همیشه نیز به این کیفیت خود شناخته شده است. اما در سالهای اخیر رقابت در لیگ برتر به دو دسته تیم ها تقسیم شده است. تاپ سیکس (Top6) و چهارده تیم دیگر. اما آیا آن ۱۴ تیم دیگر تهدیدی برای لیورپول به حساب می آیند. آمار می گویند: خیر! لیورپول فصل قبل فقط یک باخت داشت. آن هم مقابل منچسترسیتی و در اتحاد. در واقع اگر بخواهید آخرین باخت لیورپول را در مقابل تیمی به غیر از  Top6 بیابید، باید به ژانویه ۲۰۱۸ بازگردید که آنها مقابل سوانزی شکست خوردند. در میان Top6 نیز، لیورپول همین حالا در این فصل آرسنال و چلسی را شکست داده و در هفته های پیش رو باید به مصاف تاتنهام و یونایتدی برود که هر دو بحران زده هستند. پس فقط می ماند دوباره جدال با سیتی.

شانس

وقتی به تیم آرسنال فصل ۲۰۱۳ نگاهی بیندازیم، متوجه می شویم که هر تیمی برای پشت سر گذاشتن یک فصل بدون شکست، نیاز به عنصر شانس هم دارد. بخت خوش در آن فصل همراه تیم ونگر نیز بود.  مثلاً آنها در الدترافورد شانس آوردند که پنالتی دقیقه ۹۰ نیستلروی به گل تبدیل نشد. لیورپول در شرایطی این فصل در دو بازی سخت مقابل شفیلد و لسترسیتی دست پر زمین را ترک کرد که اگر اشتباهات مسلم بازیکنان حریف و خطاهای داوری نبود، ممکن بود اکنون شرایط طور دیگری رقم می خورد. جالب است که بر اساس شاخص شانس (تهیه شده توسط espn) لیورپول در فصل ۲۰۱۷ بدشانس ترین تیم لیگ بود ولی حالا آنها با چاشنی شانس می توانند به رکورد آرسنال برسند.

دلایلی برای از دست دادن روند شکست ناپذیری

رقبایی مصمم

درست است که یونایتد روزهای خوبی ندارد ولی در ۲۰۲ تقابل لیورپول و یونایتد، شیاطین سرخ ۸۰ بار موفق به شکست لیورپول شده اند و روز یکشنبه نیز نمی خواهند به راحتی بازنده مسابقه حساس شمال غرب انگلیس باشند. لیورپول هنوز بازی های سخت زیادی در ادامۀ لیگ دارد. حتی اگر آنها در الدترافورد طعم تلخ شکست را نچشند، بازی در اتحاد مقابل رقیب اصلی و مدافع عنوان قهرمانی، بسیار سخت است. ضمن اینکه نباید از بازی مقابل تاتنهام و آرسنال در لندن غافل شد. از اورتون رقیب همشهری هم باید یاد کرد. درست است در سالهای اخیر آنها اصلاً آمار خوبی مقابل لیورپول نداشتند ولی مارچ ۱۹۸۸ لیورپول در شرایطی به گودیسون پارک قدم گذاشت که می توانست با فرار از شکست، اولین تیمی شود که در آن فصل ۳۰ بازی بدون شکست را پشت سر می گذارد، اما آنها در آن بازی ۱-۰ شکست خوردند.

نیمکتی نه چندان قوی

مصدومیت ها می تواند یقه لیورپول را در ادامه فصل بگیرد. همین دو ماه قبل بود که آلیسون مصدوم شد و در غیبت او، هر چند آدرین بد کار نکرد ولی اشتباهاتی هم داشت. درست است که اوریگی و شکیری بازیکنان جایگزین مناسبی برای خط حمله آتش لیورپول هستند ولی باید قبول کرد در حد و اندازه های سه بازیکن اصلی هجومی تیم کلوپ نیستند و معلوم هم نیست در زمان غیبت یکی از اضلاع مثلث هجومی لیورپول، شکیری و اوریگی روی فرم باشند یا خیر. فصل قبل در مسابقه ای حساس مقابل بارسلونا، همین اوریگی و شکیری نجات بخش بودند، اما هیچ تضمینی نیست این اتفاق تکرار شود. همانطور که سیتی اکنون گرفتار مصدومیت ها شده و ۸ امتیاز از لیورپول عقب افتاده است، لیورپول هم ممکن است با مصدومیت بازیکنانش مواجه شود.

ترس از ناکامی

لیورپول از سال ۱۹۹۰ قهرمان لیگ نشده و بار سنگینی روی دوش این باشگاه وجود دارد. باری که یک بار کاپیتان جرارد را هم از پای در آورد. فصل ۲۰۱۳ لیورپول چند قدم با قهرمانی فاصله داشت که جرارد در بازی با چلسی، لیز خورد! لیورپول فصل قبل در کل فصل، تنها یک باخت داشت، اما باز هم قهرمان نشد. بنابراین فشار روانی ناکامی های سه دهه اخیر در کسب قهرمانی در لیگ و اتفاقاتی همچون فصل گذشته و فصل ۲۰۱۳ نمی تواند به کل از ذهن فراموش شود. مشخص است که هدف نخست لیورپول قهرمانی در لیگ است و نه رکوردشکنی. اما همین فشار برای قهرمانی، ممکن است عاملی برای افت لیورپول شود.

نتایجی غیرمنتظره

درست است که لیورپول حسابش را از باقی تیم های لیگ برتر جدا کرده و فعلاً مقتدرانه صدرنشین است. اما فوتبال است و هزار اتفاق. ورزشی غیرمنتظره که سرنوشتش به یک لحظه وابسته است. هیچ کس تصورش را هم نمی کرد تا هفته هشتم سیتی دو باخت را تجربه کرده و مقابل تیم هایی چون وولوز و نورویچ شکست را پذیرفته باشد. اما این اتفاقات رقم خورد. منچستریونایتد در سال ۲۰۱۲ مقابل ویگانی شکست خورد که تا پیش از آن، حتی امتیاز هم به رقیبش نداده بود. بنابراین نباید هرگز عنصر غیرقابل پیش‌بینی‌بودن فوتبال را از یاد برد.

از دست دادن فرم خوب

لیورپول اکنون در ابرها سیر می کند، اشتباهات بازیکنان حریف و خطاهای داوری نیز فعلاً روی خوش را به آنها نشان داده است و توانسته اند به ۸ برد پیاپی برسند. اما هر چیزی می تواند در گذر زمام دستخوش تغییر واقع شود. مصدومیت‌ها، یک اشتباه از سوی مربی، بازیکن خودی یا حتی داور. ممکن است ورق را برگرداند. بنابراین نباید از این موضوع غافل شد چرا که جزییاتی کوچک نیز می توانند اثری منفی بگذارند و تیم را از فرم خوب خود دور سازند.

اما آیا واقعاً لیورپول فصل را بدون شکست به پایان می‌رساند؟

 

90tv 

۱    
آی اسپورت
2019-10-18 08:20:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر