فهرست
سختی‌های یک زمامداری طولانی
سختی‌های یک زمامداری طولانی

سختی‌های یک زمامداری طولانی

آی اسپورت - قیاس برانکو ایوانکوویچ که در عین حفظ متانت، یک مرد مقتدر و ستیزه‌جو بود، با یحیی گل‌محمدی که از فرط حفظ ادب صدای حرف زدنش را هم نمی‌توان شنید، از سخت‌ترین کارها در عرصه ورزش ما است. تنها وجه مشترک آنها توفیق‌شان در صحنه مسابقات و در فتح جام‌ها است اما فراموش نکنیم که گل‌محمدی باید راهی بسیار طولانی را طی کند تا در این زمینه به استاد کروات خود برسد. برانکو طی چهار سال و نیم زمامداری خود در جمع قرمزها 7 جام برد و تک‌قهرمانی یحیی اولاً در فصلی پدید آمد که او تنها سرمربی تیم نبود و پرسپولیس در نیم‌فصل اول توسط گابریل کالدرون آرژانتینی هدایت می‌شد و ثانیاً هر دوی این مربیان به‌واقع «تیم برانکو» را قهرمان کردند و این دسترنج ایوانکوویچ بود که حاضر و آماده و فروزان در ‌اختیار کالدرون و سپس یحیی قرار گرفت تا قهرمانی را به نام خود بنویسند.

 

از وقتی «پرسپولیس یحیی» آمد

می‌توان (و باید) پرسید یحیی چه چیزهایی را به پرسپولیس اهدا کرده که سرمربی کروات این تیم در لیگ‌های پانزدهم تا هجدهم از فراهم آوردن آن غافل مانده بود؟ واقعیت امر این است که از شکل‌گیری «پرسپولیس یحیی» و به میدان آمدن آن فقط 17 ماه می‌گذرد. سرخ‌ها پس از مطمئن شدن از قهرمانی‌شان در لیگ نوزدهم شروع به جذب مهره‌هایی تازه کردند تا مهیای مرحله حذفی لیگ قهرمانان غرب آسیا و همچنین دوره بیستم لیگ برتر ایران شوند و در این راستا هفت بازیکن جدید به پرسپولیس آمدند. از این نقطه به بعد بود که «پرسپولیس برانکو» تا حدی مفهوم خود را از دست داد و با بازی گرفتن یحیی از حامد لک، سعید آقایی، احسان پهلوان، علی شجاعی، میلاد سرلک، عیسی آل‌کثیر و آرمان رمضانی «پرسپولیس یحیی» شکل گرفت. آن تیم به رغم وقت بسیار کمی که برای هماهنگ شدن نفرات جدید با بازیکنان قدیمی خود داشت و با وجود مشکلات عظیم بازی کردن در محیطی بیگانه (قطر) و فشردگی شدید مسابقات غرب آسیا (برگزاری بازی‌ها در فاصله هر سه روز یک ‌بار) به رتبه نخست این پیکارها رسید و اگرچه فینال کل قاره را با نوعی خودزنی آشکار به اولسان هیوندای کره جنوبی واگذار کرد اما با افتخار و سربلندی از آن میدان‌های حیثیتی خارج و فارغ شد.

 

از 13 تا یک

«پرسپولیس یحیی» با چنان چرخه‌های کاری و آدم‌ها و عناصری لیگ بیستم را با برخی مشکلات بزرگ آغاز کرد و عجز چشمگیر مهاجمان این تیم در غیاب عیسی آل‌کثیر محروم سبب ثبت تساوی‌های ملال‌آور پرتعداد با حریفان در هفته‌های دوم تا نهم رقابت‌ها شد اما نوعی به ‌پاخیزی و بردهای اقتصادی و با کمترین اختلاف (معمولاً با نتایج صفر-یک) و بر ‌پایه خط دفاعی که به ندرت خطا می‌کرد، سرخ‌ها را در مسیر جبران قرار داد و گل‌محمدی پس از یک دوره لرزان که تیمش حتی تا رتبه سیزدهم جدول هم نزول کرد با کسب 7 برد در 8 بازی صدر جدول را مال خود کرد و یک ‌بار دیگر امیدوار به کسب قهرمانی شد. اینک و در فاصله فقط 48 ساعت تا برگزاری هفته هجدهم لیگ، پرسپولیس با سپاهانی که فراتر از انتظار درخشیده، «هم‌امتیاز» است و فقط به لطف تفاوتی یک‌گله در تفاضل گل صدرنشین محسوب می‌شود اما اندازه‌های تیم یحیی و ظرفیت‌های بالای آن و روحیه ایستادگی و مبارزه‌جویی آن به حدی است که می‌توان سرخ‌ها را تا پایان فصل همچنان یکی از سه مدعی اصلی قهرمانی تلقی کرد و پیکار طولانی و فرسایشی‌اش با طلایی‌های اصفهان و آبی‌های تهرانی فرجام این ستیز را مشخص خواهد کرد. نتیجه نهایی البته مشخص خواهد کرد که جربزه و میزان کارایی گل‌محمدی در مخمصه‌هایی از این دست به چه میزان می‌رسد و آیا او این شانس را دارد که روزی کارنامه‌ای همانند ایوانکوویچ را برای خود فراهم آورد یا خیر؟!

 

چالش ژنرالی

برانکو در مخمصه‌ها مهارت چشمگیری را برای عبور از مشکلات از خود بروز داده بود. قهرمانی‌های او و تیمش در لیگ‌های شانزدهم و هفدهم به قدری قاطعانه و محرز و یک‌طرفه بود که او هرگز به خطر نیفتاد و چالش بزرگی را حس نکرد اما رقابت پروفسور کروات با «سپاهان امیر قلعه‌نویی» در لیگ هجدهم حالتی دیگر داشت و در فازی کاملاً متفاوت انجام شد. ایوانکوویچ در شروع مشکلات تهاجمی سرخ‌ها و در شرایطی که مهدی طارمی به خارج رفته بود و علی علیپور هم بنای رفتن در فصل بعدی را داشت و او به سبب محرومیت قرمزها از پنجره‌های نقل و انتقالاتی حق استفاده از مهدی ترابی را هم نداشت لاجرم به بردهایی اقتصادی و با حداقل گل روی آورد و از چند میدان مهم دیگر هم فقط با نتیجه تساوی بیرون آمد. ماریو بودیمیر هموطن برانکو که آمده بود مشکل گلزنی قرمزها را حل کند نیز‌ آش دهان‌سوزی نشان نداد و اگرچه تک‌گل بسیار مهم آنان را در هفته آخر لیگ در زمین پارس جنوبی جم به ثمر رساند اما این هنر مدیریت و ظرافت فکر و البته استحکام درونی برانکو بود که این تیم را از معابر بسیار سخت لیگ و کارزارهای پایاپای آن عبور داد و پرسپولیس در نهایت با حفظ برتری سه‌امتیازی‌اش بر مردان قلعه‌نویی و به واقع گذر از یک «چالش ژنرالی» سومین قهرمانی متوالی خود را حتمی و ثبت کرد.

 

مرد میدان‌های جانکاه؟

قوه اداره‌ای از آن دست و اراده‌ای راسخ که برای عبور از چنان فضاهای تنگی مورد ‌نیاز است، سلاح مورد احتیاج یحیی برای کسب قهرمانی در لیگ بیستم هم به شمار می‌آید و فقط 13 هفته باقی‌مانده از این مسابقه‌ها نشان می‌دهد سرمربی صلح‌طلب و آرامش‌خواه پرسپولیس تا چه میزان در حفظ و استفاده از این سلاح‌ها موفق عمل خواهد کرد و آیا او اصولاً مرد این میدان‌های جانکاه هم هست یا خیر. بازی روز پنجشنبه با تیم نفت مسجدسلیمان که هدایت آن از 40 روز پیش به داریوش یزدی سپرده شده، تنها دیدار دشوار فراروی یحیی و شاگردانش نیست و آنها باید نه صددرصد بلکه 200 درصد(!) مهیای 12 دیدار بعدی خود در لیگ هم بشوند که جملگی در چارچوب زمانی سال 1400 و در بهار این سال انجام خواهند شد. هر یک از دیدارهای باقی‌مانده پرسپولیس و حتی مسابقه با تیم‌های قعرنشین لیگ بسیار سخت و نفسگیر خواهد بود و اگر یحیی و مردانش آماده دیدارهایی بسیار فیزیکی و فرسایشی و بازی‌هایی چرک و دفاعی نباشند، صدرنشینی در لیگ بسیار آسان از مشت‌شان خارج شده و به رقبای تشنه‌شان خواهد رسید و این مسأله‌ای است که می‌تواند تمامی تلاش‌های عظیم پرسپولیس تا این نقطه از لیگ را بی‌اثر سازد و خستگی راه طولانی طی شده تا این نقطه را بر تن‌شان باقی بگذارد.

 

دستاوردی غیرممکن

این چیزی است که یحیی درباره آن تصمیم‌گیرنده اصلی و به واقع سرنوشت‌ساز عمده این عرصه است و پایان آن مشخص می‌کند تلاش او برای رسیدن به «برانکو»ی مدبر و مدیر و اصولی و خوشفکر تا چه میزان توأم با امیدواری و امکان موفقیت خواهد بود. شاید هم بداقبالی گل‌محمدی در این نکته باشد که جانشین مردی شده که با خلق یکی از طلایی‌ترین اعصار پرسپولیس، عملاً راه هر یک از دنباله‌روهای خود را به غایت صعب‌العبور و رسیدن به آمار عالی خویش را تقریباً غیرممکن کرده است. 

 

ایران ورزشی 

۱۳ ۳  
آی اسپورت
2021-03-15 21:59:00
نظر دهید

۳ نظر
شایان
سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹، ۰۸:۰۵
نویسنده بسیار شیفته ی پرسپولیس است که از دایره منطق و انصاف خارج شده، در ضمن کلمه های قلمبه ثملبه هم بزور و نابجا در متن گنجانده شده که بسیار متن را ناصحیح و نازیبا کرده، لطفا از نویسنده های بهتری مطلب بگذارید!
۱ ۱
تاژ حومه
سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹، ۱۹:۵۰
آخه احمق جان اولا سلمبه!! یه سوزن به خودت بزن،یه جوالدوز به بقیه...ضمنا کیسه کش متوهم از منطق و انصاف خارج شده؟ کجا؟ خب گفته ۳سال برانکو تیم را قهرمان کرده و کار یحیی سخته برای رسیدن به اون موفقیت..به امیرپور میگم از بانواشکریز و جعفربی مخ بذاره ک تو خوشت بیاد
کامنت
سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹، ۱۲:۴۶
اصل وزیره حالا شما هی بشین تحلیل بنویس
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر