فهرست
در مسترز ایندین ولز چه گذشت؟
در مسترز ایندین ولز چه گذشت؟

در مسترز ایندین ولز چه گذشت؟

آی‌اسپورت-  اولین مسترز فصل تور جهانی تنیس، یکشنبه شب با قهرمانی راجر فدرر سوییسی در بخش مردان و النا وسنینای روس در بخش زنان به پایان رسید. مسترز ایندین ولز که در ایالت کالیفرنیا آمریکا هر ساله قبل از شروع مسترز میامی برگزار می‌شود، امسال هم دستخوش شگفتی‌ها و اتفاقات گوناگونی بود. از مهمترین شگفتی این دوره می‌توان به حذف نوواک جوکوویچ مرد سابق شماره ۱ جهان و شماره دو فعلی جهان توسط نیک کرگوس استرالیایی اشاره کرد.

جوکوویچ  صرب که در پایان فصل گذشته به همکاری خود با سرمربی مطرحش، بوریس بکر افسانه ای، پایان داده و با مربی سنتی خود ماریان بایده فصل جدید را آغاز کرده ،تا به اینجا، فصل ضعیفی را در مقایسه با شروع سالهای گذشته خود داشته که می‌توان به حذف زود هنگام او در گراند اسلم استرالیا توسط دنیس ایستومین ازبک و هم در همین مسترز ایندین ولز اشاره کرد . البته نیک کریگوس استرالیایی یکی از ستارگان جوان نوظهور تنیس جهان در کنار دومنیک تیم اتریشی و الکساندر زورف آلمانی است که البته نیک در این چند فصل گذشته همواره درگیر حواشی زندگی خود بوده که این مسئله تاثیر بسزایی در روند پیشرفت او داشته است. سرویس هایی با اسپین شدید و قدرت کافی، آمادگی جسمانی و حرکت در زمین و روی تور و تسلط او بر روی توپهای ارسالی دشوار، او را جز برترین ستارگان جوان تنیس جهان قرار داده است. این توانایی های نیک به علاوه ی آنالیز بازی جوکوویچ که یکی از علل حذف های زود هنگام نوواک در فصل جدید بوده، دست به دست هم داد تا دست ستاره صرب تنیس جهان را از جام قهرمانی ایندین ولز دور نگه دارد .  البته عدم حضور نیک کریگوس در مرحله بعد در مقابل فدرری که با شکست راحت نادال به این مرحله قدم نهاده بود، به دلیل آنچه که آسیب دیدگی نیک بیان شد باعث شد تا ستاره سوییسی و مرد تمام نشدنی شهر بازل به نیمه‌نهایی راه یابد.

فدرر در نیمه نهایی جک ساک از کشور میزبان را پیشرو داشت. جک ساک نیز مانند سم کوئری هموطن و هم بازی خود در تیم ملی دیویس کاپ ایالات متحده، فصل را با آمادگی و نتایج خوبی شروع کرد و در این رقابتها به لطف شرایط میزبانی و حضور پرشور تماشاگران آمریکایی، تا نیمه نهایی صعود کرد اما در این مرحله مغلوب دستان هنرمند فدرر شد.در روزی که بک هندهای ملقب به باله بک هند های فدرر دقتش فراتر از تصور بود و روی خط و در انتهای زمین جک ساک،او را چندین و چند بار به زحمت انداخت.در سوی دیگر جدول اما استن واورینکای سوییسی نیز مسیر دشواری را تا فینال طی کرد. به طوری که پائولو لورنزی ایتالیایی، فیلیپ کولشرایبر آلمانی، پدیده جدید تنیس ژاپن یعنی یوشیهیتو نیشییوکا، دومنیک تیم اتریشی و شگفتی ساز بازی ها پابلو کارنو بوستا ی اسپانیایی را حذف کرد و در مقابل هموطن، دوست و هم تیمی خود در تیم دیویس کاپ سوییس که بهمراه هم مدال طلای دوبل المپیک پکن را در کارنامه افتخارات خود دارند، قرار گرفت.  بازی با سرویس های ساید مشهور فدرر و روی تور آمدن و والی فورهند و بک هندهای او آغاز شد و تنها تاکتیک واورینکا در این بازی توتال بک هندهای پرقدرت او در انتهای زمین بود که برای شکست فدرر آن هم در زمینهای هارد کورت باب میل ستاره بازلی ،کافی نبود و در نهایت با حساب ۴ ۶ ،۵  ۷  مغلوب راجر فدرر شد تا فدرر با این قهرمانی مسن ترین تنیسور پس از اندره آقاسی در مسترز سین سیناتی  ، شود که‌توانسته به عنوان قهرمانی مسابقات مسترز ای تی پی ورد تور دست پیدا کند. با این قهرمانی در رنکینگ جدید تور جهانی در روز دوشنبه مورخ ۳۰ اسفند ۹۵، راجر فدرر با ۴ پله صعود در رده ۶ برترین تنیس بازان جهان قرار گرفت.

در این رده بندی اندی ماری بریتانیایی ،نوواک جوکوویچ صربستانی و استن واورینکا سوییسی  همچنان در رتبه های اول تا سوم قرار دارند . در بخش زنان همچون مردان فینال رقابتها میان دو هموطن اینبار از کشور روسیه انجام شد. الینا وسنینا که او را بیشتر در رقابتهای دوبل به همراه اکاتارینا ماکارووا روس دیده بودیم و مدال طلای بخش دوبل دو نفره المپیک ریو را در کارنامه دارند ،  در مقابل اسوتلانا کوزنتسوای کهنه کار قرار گرفت و در پایان  در یک رقابت سخت و پایاپای به لطف سروهای کم اشتباه و  بازی با حوصله خود و  استفاده از تاکتیک دقت در رد کردن توپهای خود ‌و انتظار برای آنفورس ارور حریف،۲ بر ۱ به پیروزی رسید و قهرمان بخش زنان شد.


زیر ذره بین پیشرفت: پائولو کارنو بوستا ی اسپانیایی که تا مرحله نیمه نهایی مسترز ایندین ولز بالا آمد و قبل از آن‌در یک چهارم پابلو کوئواس اروگوئه ای رو از پیش رو برداشت و در این مرحله مغلوب استن واورینکا شد، با توجه به حضورش در این مرحله به رنک ۲۰ دنیا صعود کرد. کارنو بوستا با سبک بازی هجومی مشهور اسپانیایی در این رقابتها همگان را به یاد بازی های درخشان  رافائل نادال در روزهای اوج جوانی انداخت . در بخش زنان هم کریستینا ملادنوویچ فرانسوی که او هم از بازیکنان شناخته شده در بخش دوبل میباشد ،توانست در بخش تک نفره زنان با بازی های درخشان خود و سرویس های سنگین خود با شکست بزرگانی چون کارولینا ووزنیاکی دانمارکی،نفر اول سابق جهان ، تا مرحله ی نیمه نهایی صعود کند اما در این مرحله مغلوب قهرمان بازی ها وسنینای روس شد.  با پایان مسترز ایندین ولز بلافاصله مسترز میامی آغاز خواهد شد که باید منتظر ماند که آیا  همچنان فصل افول ستارگان ادامه دارد یا خیر ؟

۱۱    
آی اسپورت
2017-03-21 11:00:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر