فهرست
برای هدفی که باور داری کوتاه نیا!
برای هدفی که باور داری کوتاه نیا!

برای هدفی که باور داری کوتاه نیا!

 آی اسپورت- کارش را زمانی شروع کرد که هیچکس اعتقادی به موفقیت او نداشت. دپورتیوو در ۳ بازی تحت رهبری پپ از جمله « مربی موقت» برای رساندن منظورش استفاده می کرد. یوهان کرایف بازی تیم پپ در دسته پایین تر را دیده بود. او در ستون هفتگی اش نوشت: «به شیوه ای که داری برو جلو، از صحبت های دیگران نترس که بعداز قهرمانی چیزی جز تعریف از آن ها نخواهی شنید.» کرایف نکته را دریافته بود که دیگران خیلی دیر به آن ایمان آوردند. « سبک جدید تیکی تاکا».

پپ برای سبکی که بدان ایمان داشت باید هزینه پرداخت می کرد؛ بین رفتن رونالدینیو و شکوفایی لیونل مسی، بین دکو و ژاوی هرناندز. ستون های اصلی برای طرح ریزی سبک انتخاب برای او سخت نبود. پپ سبک تیکی تاکای دوران کرایوف را غنی کرد؛ با افزودن فرمول پرسینگ با افزایش سرعت تغییراتی که در چند بازی اول جواب نداد. اینیستا گفته بود: «شیوه ای که او از ما می خواست همان چیزی بود که در لاماسیا یاد گرفتیم. اما وفق پیدا کردن با نکات پپ زمان بر بود.»

همان فصل پپ با بزرگترین چالش دورانش روبه رو شد. الکس فرگوسن و تیم قدرتمندش در فینال رم. پرسش اصلی پیرامون بازی در چگونه متوقف کردن سه مرد حمله منچستر شکل گرفت. چند روز قبل از فینال تیم پپ در زمین مایورکا به مشکل خورده بود. آیا مارکز و پویول توانایی متوقف کردن کریس رونالدو و توز و رونی را دارند؟

تاکتیک مرد نابغه همه ترفندهای فرگوسن را خنثی کرد. خبری از کریس رونالدو نبود. لیونل مسی با ضربه سر بالاتر از ویدیچ دروازه ون در سار را باز کرد. کمی قبل تر اتوئو با تو سر توپ دیدنی دروازه را فروریخت.

بعداز شکست، فرگوسن لب به تعریف کردن گشود: «واقعا خنثی بودیم»! پپ اولین گام برای رفتن در دل تاریخ را با شکست فرگوسن برداشت. نکته ای که گواردیولا به مربیان جوان گوشزد کرد: «به راهی که بدان ایمان دارید هرگز کوتاه نیایید.» فلسفه پپ حالا ریشه گرفته بود. برای خشک نشدن احتیاج به خونی تازه بود. روزی که قرار شد پپ کاتالان را ترک کند تلخ ترین لحظات برای هر هوادار کاتالانی  شکل گرفت. آن هایی که رئال مادرید را ناکام می‌دیدند، آن هایی که با موفقیت خو گرفته بودند درک کردن چنین موقعیتی برایشان دست کمی از خودکشی کردن نداشت.

سران بایرن پیش دست تر از هر باشگاهی راه پپ را به مونیخ کشاندند. مهد تکنولوژی اروپا در فوتبال باید فلسفه اش را به روز می کرد چه کسی بهتر از پپ؟ هنر درآمیختن تکنولوژی با فلسفه وظیفه پپ در آلمان شد. باواریایی ها قهرمان کردن تیمشان  در بوندسلیگا را وظیفه و قهرمانی ۳ گانه را نشانی از نابغه بودن رهبر تیم می دانستند. اینکه پپ با چنین تعبیری موفق یا ناکام خوانده می شود واکاوی جدای از این بحث را دارد. اما دستاوردی که پپ برای بایرنی ها داشت قابل انکار نیست. ۲۴ جام در ۱۰ سال همراه با رکوردهایی که توسط پپ نوشته می شوند و معلوم نیست کی و چه وقت زمان توقف فرا می رسد. آن چیزی که پپ در ذهن ما فوتبال دوستان شکل داده چیزی جز لذت بردن از ۹۰ دقیقه نیست.

۳۰    
آی اسپورت
2018-01-18 22:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر