فهرست
وضعیت قرمز در خط میانی آبی‌ها؛ قحطی هافبک دفاعی
وضعیت قرمز در خط میانی آبی‌ها؛ قحطی هافبک دفاعی

وضعیت قرمز در خط میانی آبی‌ها؛ قحطی هافبک دفاعی

آی اسپورت - استقلال با یک بحران پنهان مواجه است. امید نورافکن باید به شارلروا بازگردد، چشمی در حال جدایی است و تلاش‌های زیادی برای خروج از استقلال دارد و علی کریمی نیز مذاکرات موفقیت‌آمیزی با تیم خواهان خود داشته و پیشنهاد ۳۰۰ هزار دلاری نیز دریافت کرده است. جدایی این ۳ بازیکن استقلال را با یک چالش عمیق در خط میانی و پست هافبک دفاعی مواجه خواهد کرد. حتی با حضور فرشید باقری که فصل پیش کم حاشیه برای استقلال نساخت و احتمالا مسعود ریگی این نگرانی‌ها از میان نخواهد رفت. استقلال باید حرکتی سریع به سوی تقویت خود در این پست را آغاز کند، حتی به شکل پنهانی و با ریزه‌کاری‌های خاص به فضای نقل وانتقالات است. استقلالی‌ها باید دست بجنبانند. تا دیر نشده. همین امروز...

روزبه چشمی تلاش‌های زیادی برای پیوستن به تیم الاهلی داشت اما در نهایت انتقال او به این تیم قطری انجام نشد. با این حال پرونده جدایی روزبه از استقلال را نباید مختومه دانست. هافبک-مدافع استقلال درحال رایزنی با یک تیم ترکیه‌ای است و مذاکرات نسبتا موفقیت‌آمیزی با تیم مورد نظر داشته تا هر طور شده استقلال را به مقصد لیگ ترکیه ترک کند. حتی اگر چشمی نتواند با تیم ترکیه‌ای به توافق نهایی برسد، بازگشتش به استقلال سخت و شاید ناممکن خواهد بود. چشمی به تقریب از هفته‌های پایانی لیگ نوزدهم به دلایلی از لیست فصل نوزدهم استقلال حذف شد و تصمیم‌گیران باشگاه استقلال به طور شفاهی از بی‌میلی خود برای تمدید قرارداد این بازیکن سخن می‌گفتند که این فضا نشان می‌دهد چشمی اگر درنهایت لژیونر نشود، احتمالا جایی هم در ترکیب فصل آتی استقلال نخواهد داشت.

اگر جدایی چشمی را قطعی بدانیم یکی از عناصر قابل اتکای در پست هافبک دفاعی که قابلیت بازی در پست دفاع میانی را هم داشت دراستقلال لیگ نوزدهم دیده نخواهد شد. جدایی چشمی در شرایطی می‌تواند استقلال را دچار نقصان نکند که دیگر عناصر پست هافبک دفاعی حفظ شوند اما به موازات آنکه خبر مذاکرات چشمی با تیم ترکیه‌ای دهان به دهان شد، امید نورافکن نیز رسما اعلام کرد به دلیل مخالفت باشگاه شارلروای بلژیک قادر به ماندن در استقلال نیست. نورافکن نیز در نیم‌فصلی که قرضی برای استقلال به میدان رفت در پست هافبک دفاعی و دفاع چپ عصای دست شفر بود و جدایی‌اش به این دو پست به خصوص خط میانی استقلال لطمه وارد خواهد کرد وپرسشی که با جدایی او و چشمی ذهن همه را درگیر کرده این است که آیا گزینه‌هایی همچون مسعود ریگی که اکنون مد نظر باشگاه استقلال هستند می‌توانند خلاهای این پست را پر کنند یا خیر؟

ماجرا وقتی وخیم‌تر می‌شود که علی کریمی نیز دوباره عازم اروپا شود. کریمی گرچه در لیگ نوزدهم بازی‌های زیادی را به دلیل مصدومیت از کف داد اما هرگاه در ترکیب استقلال قرار گرفت نمره قبولی گرفت. ضمن اینکه کریمی غالبا بازیکنی بی‌حاشیه و کم‌هزینه برای سرمربی سابق استقلال محسوب می‌شد و می‌کوشید بدون درگیری با حاشیه‌ها عملکرد پرجاذبه‌ای در ترکیب تیمش داشته باشد. کریمی نیز جزو گروه هافبک دفاعی‌های استقلال محسوب می‌شود هرچند که او قدری رو به جلوتر و کلاسیک‌تر در این پست ایفای نقش می‌کند و بازی فانتزی‌اش بیش از درگیری‌های فیزیکی‌اش به چشم می‌آید.

پیشنهاد ۳۰۰ هزار دلاری این بازیکن که به تایید کامران منزوی نیز رسیده کار استقلال در این پست را سخت و دشوار می‌کند و مشخص نیست که استقلال لیگ نوزدهم در شرایطی که تهدید جدایی این ۳بازیکن را به شدت احساس می‌کند آیا قابلیت اجرای تفکرات مردی را خواهد داشت که گفته می‌شود شیفته بازی با دو هافبک دفاعی است؟ درباره استراماچونی خود باشگاه استقلال نوشته بود که دوست‌دار بازی با روش ۱-۳-۲-۴ است. روشی که لازمه اش برخورداری از دو هافبک دفاعی پر قدرت است. یادمان می‌آید زمانی را که آندرانیک تیموریان و جوادنکونام در استقلال حضور داشتند، امیر قلعه‌نویی با حضور این دو بازیکن از همین روش بهره می‌گرفت. در تیم ملی نیز کارلوس کی‌روش سال‌های زیادی با این سیستم بازی کرد اما حقیقت این است که ابزار بازی با این روش با توجه به حضور توامان آندو و نکونام برای سرمربی سابق تیم ملی و استقلال فراهم بود.

حال استقلال در وضعیتی است که باید هرچه زودتر تکلیف خود را با این پست حساس روشن کند. کار یارگیری در این باشگاه در حال انجام است و چنانچه مسئولان نقل وانتقالاتی باشگاه استقلال نگرانی‌ها در این پست را عمیقا درک کنند، بدون شک یکی از این ۳بازیکن را که در حال جدایی از استقلال هستند را حفظ خواهند کرد هر چند که به نظر می‌رسد جز روزبه چشمی که هنوز قراردادی با تیم جدیدش منعقد نکرده باشگاه استقلال برای حفظ نورافکن یا علی کریمی که با پیشنهادهای دست به نقد دلاری مواجه‌اند، ماموریت سخت و به تعبیری ناممکنی را پیش رو داشته باشند.

تداوم حضور فرشید باقری در استقلال لیگ نوزدهم البته تا حدی از نگرانی‌های فنی دراین پست می‌کاهد و استقلال را از افتادن در موقعیتی وخیم‌تر نجات می‌دهد. با مسعود ریگی نیز مذاکراتی شده است تا شاید از التهاب‌های بیش از حد کاسته شود اما یارگیران در باشگاه استقلال اگر بتوانند یکی از این 3 بازیکن را هم حفظ کنند تا حد زیادی از نگرانی‌های موجود در این پست خواهند کاست و دست استراماچونی را باز خواهند گذاشت تا روش ایده‌الش را در بازی‌های لیگ نوزدهم پیاده کند. استقلال استراماچونی را به احتمال بسیار با همان روش ۱-۳-۲-۴ در لیگ نوزدهم خواهیم دید. ترکیبی که برای استقلالی‌ها غریب و نامانوس نیست. استقلال نه فقط با آن زوج رویایی نکونام و آندو بلکه با دیگر بازیکنان نیز سال‌‎ها با این روش بازی کرده است.

ایران ورزشی

۱    
آی اسپورت
2019-06-17 00:43:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر