فهرست
بازگشت موراتا به یووه؛ مثل برگی در باد
بازگشت موراتا به یووه؛ مثل برگی در باد

بازگشت موراتا به یووه؛ مثل برگی در باد

آی اسپورت - یک ضرب المثل ایتالیایی است که می گوید: "عشق های بزرگ هرگز از هم دور نمی مانند". در نهایت شاید راه طولانی باشد اما بالاخره به هم می رسند. آلوارو موراتا همیشه قلبا عاشق یوونتوس  بود. او اعتماد به نفسش را آنجا به دست آورد، بهترین فوتبالش را با پیراهن بیانکونری ارائه داد، با همسرش آلیس در تورین ملاقات کرد و آشنا شد. با وجود آنکه او برای هر دو تیم شهر زادگاهش بازی کرد اما او تورین را به عنوان خانه خود در نظر می گیرد.

بعضی بازیکنان بی رحم هستند؛ ماشین های گلزنی که فقط روی گذشتن توپ از خط دروازه تمرکز دارند و مهم نیست در این راه چه چیزهایی را زیر پا بگذارند. موراتا قطعا از آن نوع مهاجمان نیست و همین جمله، دلیل آمار نه چندان جالب گلزنی های او است. به همین دلیل است که کمتر کسی حاضر است روی آقای گلی موراتا شرط ببندد و چنین چیزی عجیب و غریب خواهد بود.

موراتا بیشتر یک مهاجم  facilitator یا تسهیل کننده است؛ مهاجمی که در هر سیستم تاکتیکی برای پیدا کردن فضاها می تواند خوب کار کند. او می تواند با توپ خوب کار کند و آن را نگه دارد و به هم تیمی هایش اجازه دهد تا این افتخار را به نام خود ثبت کنند. از این بابت، او یک زوج بسیار خوب برای کریستیانو رونالدو خواهد بود؛ همانطور که برای کارلوس توز بود.

آمدن لوییس سوارز به یوونتوس باعث می شد دو شخصیت گلزن و خودخواه برای گلزنی، در کنار هم قرار بگیرند و چنین چیزی را هیچکس برای هیچ تیمی توصیه نمی کند؛ حتی اگر مهاجم اروگوئه ای برای برداشتن تکه ای دیگر از شانه های جورجو کیه لینی اصرار داشت! ادین ژکو برای سال ها انقدر به تنهایی بارخط حمله رم را به دوش کشیده که شاید یوونتوس را جایی برای راحتی و تسکین در نظر می گرفت. شاید حتی او بعد از مدتی نمی توانست وضعیت جدید و نفر چندم بودن در تیم را هضم کند زیرا بعید بود پیرلو دیبالا را روی نیمکت بنشاند. وقتی یووه موراتا را خرید، خیلی از کارشناسان گفتند او پس از بازگشت پائولو دیبالا به میادین، حتی روی نیمکت هم راضی خواهد بود و مشکلی درست نمی کند. مهاجم اسپانیایی، ماه آینده 28 ساله می شود و در اوج جاه طلبی دوران فوتبالش به سر می برد اما همزمان از کانون توجه، دوری می کند و هیچ چیزی را بیشتر از آرامش دوست ندارد. او آرامش در تیمش را به چالش ترجیح می دهد و این بخشی از شخصیت اوست.

همه مثل هم نیستند. هر کدام از ما شخصیت خاص خودمان را داریم و این شخصیت به طور اجتناب ناپذیری روی کار ما تاثیر می گذارد. فوتبالیست ها هم همین هستند. کریستیانو رونالدو در دوران ورزشی اش آمارهای خارق العاده ای ثبت کرده و می کند زیرا شخصیت او بسیار جاه طلب، زیاده خواه و با انگیزه است و دیگران را هم پشت سر خودش می کشد. زلاتان هم همینطور است. امکان ندارد درون شما پر از شور و اشتیاق پیروزی نباشد و بتوانید در نزدیک به 39 سالگی تفاوت را در زمین رقم بزنید. شخصیت موراتا مثل برگی در باد است. این شخصیت، در سبک بازی او نیز مشخص است.

هنوز هم برای من شوک آور است که چطور دیگو سیمئونه تصور کرد آلوارو موراتا می تواند با رویکرد اتلتیکو مادرید مناسب باشد. چولو مهاجم قاتل می خواهد. آلوارو موراتا از آن پیروان و مریدانی است که خودشان را "آدم بد" یا "متهم" جا می زنند تا به قهرمان داستان برای فرار، کمک کند.

مکس الگری در مورد آلوارو موراتا گفته بود: «تنها مهاجم جهان که می تواند در هر سیستم تاکتیکی بازی کند؛ در هر نقش، او می تواند با هر خط حمله ای مشارکت کند. هر جا او را بگذارید، کارش را انجام می دهد و کاری می کند که بازیکنان اطرافش بهتر بازی کنند.»

یکی از بزرگترین مشکلات دوران ورزشی موراتا این حقیقت بوده که با او به عنوان یک مهاجم نوک رفتار شده اما او عملا شبیه آنها نیست. او قد بلند است و روی هوا خوب کار می کند. او می تواند کانون اصلی هجوم تیم باشد اما این جایی نیست که او بخواهد باشد. رئال مادرید، چلسی و اتلتیکو مادرید، همگی سعی کردند موراتا را به کسی تبدیل کنند که نیست! یووه، آلواریتو را همانطوری که هست، می پذیرد. هواداران عاشق او هستند. او در تورین بار سنگین 60 میلیون یورو یا کریم بنزمای جدید را روی شانه های خود احساس نخواهد کرد.

آندره آ پیرلو خیلی دقیق سبک بازی موراتا را می شناسد زیرا در فصل 2014-2015 با او هم تیمی بود. خیلی ها می گویند پیرلو می خواهد تا حد زیادی رویکرد یوونتوس را شبیه به آن فصل کند؛ دوران گذار بین آنتونیو کونته و مکس الگری و کسب هویت جدید. آندره آ آنیلی با جذب مائوریتزیو ساری به طور کامل در جهت دیگری حرکت کرده بود اما بازیکنان و سایر افراد درون باشگاه هرگز تحت تاثیر آن رویکرد فوتبال قرار نگرفتند. مانند موراتا، آنها هم می خواستند در تورین حس کنند در خانه هستند و حالا آنها همگی در خانه هستند.

طرفداری

     
آی اسپورت
2020-09-24 22:51:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر