فهرست
گزارش روز؛ دلایل و موانع قهرمانی استقلال
گزارش روز؛ دلایل و موانع قهرمانی استقلال

گزارش روز؛ دلایل و موانع قهرمانی استقلال

آی اسپورت - اگرچه لیگ برتر با برگزاری اولین بازی آغاز می‌شود اما دنبال کردن عملکرد تیم‌ها در فصل نقل و انتقالات، بدنسازی و دوران آماده‌سازی می‌تواند تا حدود زیادی وضعیت تیم‌ها را مشخص کند. این که کدام‌شان قرار است برای قهرمانی بجنگند و کدام به دنبال بقا هستند و رده‌های میانی جدول را بین چه کسانی باید تقسیم کرد. البته همیشه سورپرایزها هم سهم خود را دارند و نقش خود را ایفا می‌کنند. در حال حاضر 5 تیم را می‌توان مدعی بالابردن جام برای فصل آینده دانست. پرسپولیس، استقلال، تراکتور، سپاهان و پدیده. هر کدام از آنها به دلایلی مدعیان اصلی فصل آینده هستند و البته با موانعی شاید نتوانند به این هدف برسند. آن دلایل و موانع چه هستند؟

استقلال، این فصل هم یکی از مدعیان اصلی قهرمانی است. تیمی که در چند سال اخیر نیم‌فصل اول را با این عنوان آغاز نکرده اما در نیم فصل دوم توانسته خودش را به جمع بالای جدولی‌ها برساند. البته در هر فصل هم امتیازات از دست رفته‌ نیم‌فصل اول مانعی شده برای رسیدنشان به سکوی نخست. اتفاقی که این فصل هم اگر نتوانند مانع رقم خوردن آن بشوند شاید باز سرنوشت مشابهی را برایشان رقم بزند.  شاگردان استراماچونی به چه دلایلی می‌توانند جام بعدی را بالای سر ببرند و بعد از مدت‌ها گوی سبقت را از رقیب سنتی‌شان بربایند؟ چه موانعی باعث می‌شود یک سال دیگر هم به حسرت آبی‌ها اضافه شود؟

دلایل قهرمانی

انگیزه استراماچونی: بررسی کارنامه استراماچونی شاید ما را به این نتیجه نرساند که او یک مربی طراز اول و درجه یک اروپایی است. با این حال تجربه نشان داده که مربیانی که در لیگ برتر نتایج بسیار خوبی گرفته‌اند حتما مربیان درجه اولی نبوده‌اند. استراماچونی هم می‌تواند مربی‌ای باشد که با انگیزه و توانایی‌اش به ناکامی استقلال برای رسیدن به قهرمانی پایان بدهد. حضور یک مربی جوان و ایتالیایی که سابقه حضور در تیم‌های مطرحی را داشته، هم از نظر فنی و هم از نظر انگیزشی برای بازیکنان یک امتیاز مثبت به حساب می‌آید.

بازیکنان جوان: استقلال هر زمانی که به استفاده از بازیکنان جوان روی آورده موفق بوده است. اما مشخص نیست که مربیان این تیم چرا از این ترفند فقط در زمانی که مجبور بوده‌اند استفاده کرده و هیچ‌گاه آن را ادامه نداده‌اند. استراماچونی جوان، تیمش را هم جوان بسته است. او نشان داده که فقط در زمان اجبار به سراغ این راه‌حل نمی‌رود و قصد دارد تا با استفاده از نیروی جوانی استقلال را متحول کند.

موانع قهرمانی

تغییر ترکیب: اگرچه اضافه شدن جوان‌ها یکی از نقاط مثبت استقلال فصل آینده است اما نمی‌شود از تغییر زیاد ترکیب و جدایی تمام باتجربه‌ها هم به راحتی گذشت. در حال حاضر وریا غفوری با 31 سال سن تنها باقی‌مانده آبی‌ها از نسل بازیکنان باتجربه تیم است. همچنین جوان‌هایی که سابقه بازی در استقلال داشته‌اند مانند چشمی و صیادمنش و محسن کریمی از این تیم جدا شده‌اند. استقلال برای فصل آینده دو مشکل در ترکیبش دارد. ترکیبی که با تغییری زیاد نسبت به فصل گذشته به میدان می‌رود و بازیکنانی که شاید در تیم‌های قبلی‌شان ستاره بوده‌اند اما در استقلال مشخص نیست تا چه حد بتوانند بدرخشند و تجربه بازی در تیم‌های بزرگ را ندارند.

حاشیه‌ها و سکوها: حاشیه که همراه جدانشدنی سرخابی‌های پایتخت است. تجمعات استقلالی‌ها به هر بهانه‌ای مقابل درب باشگاه نشان می‌دهد که استراماچونی کار سختی خواهد داشت. هوادارانی که صبر کردنشان در فصول گذشته به جام منجر نشده و حالا صبرشان لبریز شده است. رفتن بعضی از بازیکنان و بعضی از تصمیمات مدیران استقلال خیلی به مذاق بعضی از هواداران این تیم خوش نیامده و نتیجه نگرفتن در هفته های ابتدایی خیلی زود می‌تواند با سکوهای ناآرام همراه باشد.

 

90tv

۲    
آی اسپورت
2019-07-21 16:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر