فهرست
چزاره پراندلی، بزرگترین و بهترین برای تیم ملی
چزاره پراندلی، بزرگترین و بهترین برای تیم ملی

چزاره پراندلی، بزرگترین و بهترین برای تیم ملی

آی‌اسپورت- حقیقت این است که ما در انتخاب سرمربی بعدی تیم ملی حق انتخاب نداریم. حتی اگر نظرمان را هم بنویسیم و بگوییم، برای هیچ‌کس مهم نیست. با روندی که مدیران وزارت و فدراسیون پیش گرفته‌اند، مثل زمانی که ویلموتس را به تیم ملی تحمیل کردند، مربی بعدی هم در پشت درهای بسته و با چشم‌ و گوش‌های بسته انتخاب می‌شود. اندوه تیم ملی البته برای ماست. در وزارت‌خانه، هیچ‌کس اندک خمی هم به ابرو نمی‌آورد. ما اما چه کنیم؟ فقط می‌توانیم حرف خودمان را بزنیم، برای ثبت شدن و برای این‌که وظیفه‌ را در حق تیم ملی انجام داده باشیم. مهم‌تر از تیم ملی مگر وجود دارد اینجا، در فوتبال ایران؟ شاید باشد. این‌جا که مازیار ناظمی سواره است و کاربلدها پیاده، هیچ بعید نیست برای خوشایند پدر، هر اتفاقی رخ دهد. پس برای خودمان می‌نويسیم، برای شما و ابدا مهم نیست در اتاق سلطان مسعود چه خبر است.

چزاره پراندلی ایتالیایی بزرگترین و بهترین گزینه پیش روی تیم ملی است. او که تقریباً هفت سال تجربه کار در رده‌های پایه آتالانتا را دارد. دقت کنید که این مسئله، یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود. تجربه او در آموزش و استعدادیابی که از کار در رده‌های پایه به دست آمده، می‌تواند همانند کی‌روش، او را هم کمک کند. چیزی که این روزها در مربیگری استراماچونی مشاهده می‌کنیم. رشد بازیکن‌هایی مثل قائدی و غلامی، احتمالاً باید از تجربه کار او در رده پایه باشد. آن‌جا که بازیکن‌ها هنوز یاد می‌گیرند و مربی‌ها محکومند به آموزش.

پراندلی بعد از چند تجربه‌اش از لچه تا پارما، سرمربی رم شد، اما به دلیل بیماری همسرش، کارش شروع نشده به پایان رسید. فیورنتینا مقصد بعدی و اولین تجربه بزرگ او بود. تیم ساخته او در سری آ، تیمی جذاب بود. فوتبال فیورنتینا در چارچوب فلسفه سنتی فوتبال ایتالیا گرفتار نبود. پراندلی توانست فیورنتینا را در سه فصل به مقام چهارم لیگ برساند و در فصل دوم حضورش با کسر ۱۵ امتیاز، باز هم تیم را در رده مناسب ششم تمام کرد. پراندلی حتی فیورنتینا را به یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان هم رساند. جایی که فقط به دلیل قانون گل زده خانه حریف، به بایرن مونیخ فینالیست همان سال بازی را واگذار کردند.

بعداز  انتخاب پراندلی به عنوان مربی سال ایتالیا، وقت آن بود که  جانشین مارچلو لیپی شود. تیم ملی ایتالیا با پراندلی را حتماً به خاطر دارید. من ایتالیای پراندلی را با سه بازی ایتالیا در یورو ۲۰۱۲ به خاطر می‌آورم. بازی اول برابر اسپانیا، چیزی نبود جز عرصه‌ای برای نمایش نبوغ پراندلی. وقتی برای کنترل آن اسپانیای قدرتمند، به سیستم سه دفاعه رو آورد. جالب آن‌جا بود که ده روسی به عنوان مدافع مرکزی به زمین رفته بود. ایده تاکتیکی او، اسپانیا را به طور کامل کنترل کرد. اگر یادتان باشد، یواخیم لو هم در نیمه‌نهایی برای کنترل ایتالیای جذاب پراندلی، دست به تغییر سیستم زد. آلمان هم با سیستم سه مدافع وارد زمین شد. جدال تاکتیکی دو مربی در بالاترین سطح فوتبال دنیا، در نهایت به سود پراندلی تمام شد. اما در فینال، پراندلی بود که انتخاب اشتباهی داشت. او به سیستم چهار مدافع برگشت. اشتباهی که در پیچیدگی‌های ذهن تاکتیکی او اتفاق افتاد و منجر به آن شکست ۴ گله برابر اسپانیا شد. اما چرا پراندلی اشتباه کرد؟ مایکل کاکس در مورد پراندلی می‌گوید: « مرد و مدیر بزرگ، مربی عالی، گاهی هم یک مربی خوب.»

پراندلی تاکتیک بلد است، استراتژی را می‌فهمد و مدیریت پروژه را بلد است. اضافه کنید به خصوصیات مثبت او، که نظم و اخلاق را در اردوی تیم و در پروژه‌اش لحاظ می‌کند. برای مثال، او در مواردی بازیکن‌های تیم ملی ایتالیا را از تیم ملی خط زد. ده روسی فقط به این دلیل که در بازی باشگاهی‌اش به صورت حریف مشت زده بود از فهرست کنار گذاشته شد. وقتی از پراندلی سؤال پرسیدند، پاسخ جالبی داد. «این بچه ها باید یاد بگیرند که وقتی برای باشگاه های خود بازی می کنند ، باز هم نماینده ایتالیا هستند! »

پراندلی جایی گفته است «من آرزوی پیروزی در جام جهانی را با استفاده از هفت ترکیب مختلف در هفت مسابقه دارم.» پراندلی برای ساختن تیمش انعطاف لازم را دارد. تیم‌های پراندلی نمایش هجومی دارند، در عین اینکه نظم و سازمان دفاعی مناسب را هم دارند. در واقع او می‌تواند تیم ملی را از این مرحله و این سطح ارتقاء دهد. با این‌که در تجربه‌های اخیرش ناموفق بوده، اما او هنوز همان پراندلی جام ملت‌های ۲۰۱۲ است. حتی اگر فکر کنیم او هفت سال از فینال اروپا عقب افتاده، فوتبال آسیا حتماً می‌تواند پذیرای او باشد. برای استفاده از تجربیاتش، حتی اگر نگوییم از ایده‌ها و نوآوری‌هایش. شرایط تیم ملی مناسب نیست. اما یک مربی بزرگ، در همین زمان کم هم تاثیرش را روی تیم می‌گذارد. اگر با این استدلال سراغ مربی‌ای مثل برانکو برویم، حتماً اشتباه کرده‌ایم. به تجربه کره جنوبی با پائولو بنتو دقت کنید. بنتو فقط ۲ شکست در ۲۲بازی هدایت کره دارد، که یکی از آن‌ها هم برابر برزیل رقم خورده است. پس پراندلی هم مثل بنتو می‌تواند تیم را سریعتر از آن‌چه گمان می‌کنید توی دستش بگیرد و جلو ببرد.

پراندلی، بزرگترین و بهترین گزینه در دسترس تیم ملی است. آخرین قرارداد پراندلی فقط یک میلیون دلار بوده. دستمزدی که حتی با دو برابر شدن هم برای ما قابل پرداخت است. ما که تجربه موفق حضور استراماچونی را حداقل تا اینجای کار به چشم دیده‌ایم. حالا در دوگانه مربیانی مثل پراندلی و برانکو یا قلعه‌نویی، مشخص است کدام را باید انتخاب کنیم. مربی‌ای که مورینیو بعد از استعفایش گفته بود: «ایتالیا با قبول استعفای او اشتباه می‌کند. صادقانه بگویم، ایتالیا باید با پراندلی ادامه بدهد. پراندلی خیلی خوب کار کرد. او شروع به بازسازی تیم کرد. او باید حفظ شود، چون باعث تغییر فلسفه و سبک بازی ایتالیا شد.»

۴۶ ۱۹  
آی اسپورت
2019-12-02 20:11:00
نظر دهید

۱۹ نظر
نیما
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، ۲۰:۲۸
دوگانه مربیانی مثل پراندلی و برانکو یا قلعه‌نویی!!!!!!!!!!!!!!!!
۷
عارف
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، ۲۰:۳۱
خفه شو چلقوز عقده ای هیچ کس نظرتو درباره تیم ملی نمیخواد وطن فروش کثیف
Asqar
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، ۰۹:۰۹
وطن فروش شما ها هستید، که رییس تون حسین هدایتی دزد هستش با سلطانی فر دزدتر
۸
Mohammad
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، ۲۰:۴۵
یک نگاه به اخرین سابقش بندازیم توی چند تا تیم اخرش یک فصل کامل نبوده و اخراج شده.
هر جوری حساب می کنم برانکو بهتره
۶
KEAN
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، ۲۱:۱۵
متاسفانه گوشی بدهکار نیست،انتخاب برانکو یه بازگشت به عقب بزرگ هست،برانکو حتی انتخاب آخر فدراسیون هم نیست،فشار وزارت برای انتخاب برانکو بسیار شدیده،علاقه شخصی وزیر به برانکو باعث این مسئله میشه،متاسفانه همه چیز رنگیه،عموم پرسپولیسی ها شدیدا از اومدن برانکو استقبال میکنن فقط به این خاطر که مربیشون بوده،خبرنگارانی که مشمول لطف برانکو بودن شدیدا خواهان بازگشتش هستن،باید مربی انعطاف پذیری برای تیم ملی انتخاب بشه ،یه مربی بزرگ بین المللی ،هدف گذاری باید صعود از مرحله گروهی جام جهانی باشه نه صرفا صعود به اون،یه مربی در حد کی روش که از پایه بسازه،ولی هیچ گوشی بدهکار نیست
محمد نوبری
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، ۲۱:۲۳
یکی پماد بیاره برای جعفر خله :)))))
۷
؟
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، ۲۲:۰۶
مطلب خوبی بود.والا حرف منم همینه کیه که گوش بده!اگه بنا به تغییر سبک و سیستمای بازی(دفاع سه نفره و...)نسل سازی و... باشه باید یک مربی مث استراماچونی رو آورد برا تیم ملی. یکی که که بتونه سیستما رو شیفت کنه باهم.فدراسیون احمق میره یکی مث برانکو رو میاره که هیچکدوم از ویژگی های بالا و این مطلب رو نداره و قبلانم امتحانشو پس داده.تا فرصت هس(تا بازی فروردین تیم ملی)برین یه مربی مث استرا پیدا کنید.حتی به خودشون زحمت گشتنم نمیدن لعنتیا! فقط منتظرن یه جا برانکو رو پرت کنن بیرون اینا برن بیارنش ایران!
امیرسلیمانی
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، ۲۳:۳۶
بنظر من همون برانکو واسه همه خوبه اگه تیم بزنه و با بخت و اقبال تیم بره بالا برانکو که میدونه تو مرغداری رباط کریم هم تیم دستش نمیدن توقع مالیش معقول میمونه اگرم نره بالا با یک اردنگی میفرستیمش همین جا که الان هست در مجموع نمی ارزه با این شرایط پنجاه - پنجاه فعلی بیشتر از این بیفتیم تو خرج و مخارج همین برانکوی بنجل رو بیارین بالاخره یجوری درست میشه یا نمیشه!!!
۵
Asqar
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، ۰۹:۰۸
چندتا وطن فروش دزد لنگی به وزارت و ریاست رسیدن، اینا فقط مهم جیب خودشون هست نه تیم ملی ، یه برانکو دزد و دلال به دردشون میخوره، که امثال اکراین ی ها و بودیمر بنجل را بشون بندازه
۲ ۲
پدر asqar
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، ۱۱:۵۷
زیرمونی:))))
۲
یکی از صد پدر این لنگی با اسامی مختلف هستم
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، ۱۸:۵۵
فعلا که شما زیرمونی
۱
عاشق لنگ
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، ۱۰:۰۲
یک پماد هم برای کاربری به نام محمد نوبری بیارید.شما فعلا پماد سوختگی آنگولا را بزن. گوگولی صبر کن بوی سوختگی نتایج جدید برانگوه هم میاد. اونجا دیگه وزیر ورزش و رییس فدراسیون و کمیته داوران و خبرنهاران و لونگی متوهمی نیست همان طور که در الاهلی نبود. راستی الان میدونی الاهلی بدون اون کجای جدوله؟
۴ ۴
عاشق کیسه
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، ۱۱:۵۷
معلومه که سوخته و از ترس تجاوز برانکو در آینده داد و قال می کنه:))))
۳
یکی از صد پدر این لنگی با اسامی مختلف هستم
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، ۱۹:۲۷
داش علی منصوریان چندبار به برانگوهتون تجاوز کرده
۱
پدر کیسه ها
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، ۰۳:۵۹
۱۰۳ هفته زیرمون زاییدی:)))
۱
یکی از صد پدر این لنگی با اسامی مختلف هستم
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، ۱۱:۵۵
مدتی اینجا نبودم دم در آوردی
اون ننت هنوز زیرمه
۱
.
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، ۱۸:۵۵
.
.
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، ۱۹:۲۷
.
.
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، ۱۱:۵۳
.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر