فهرست
رؤیایی در دوردست
رؤیایی در دوردست

رؤیایی در دوردست

آی‌اسپورت- این اتفاق باید می‌افتاد. دنی آلوز بعد از یک دهه و نیم بازی در اروپا، یکشنبه به فوتبال برزیل برگشت و تنها گل بازی را در برد سائوپائولو مقابل سئارا به ثمر رساند. شاید چند ماه پیش چنین انتقالی به مثابه پایان یک دوران پرافتخار در یک باشگاه بحران زده بود. مصدومیتی که باعث شد جام جهانی سال گذشته در روسیه را از دست بدهد، می‌توانست روزهای او در سطح اول فوتبال را به آخر برساند.

او در سویا تاثیرگذار بود، در بارسلونا اوج‌های بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد و ارزشش را در یوونتوس به اثبات رساند. پاری‌سن‌ژرمن هم او را خرید برای اینکه می‌توانست به وسیله‌اش نیمار را تحت کنترل قرار دهد و وقتی در پایان فصل اجازه رفتن آلوز را داد، یعنی دیگر صبرش درباره ستاره برزیلی تمام شده بود. اگر نیمار را نخواهند، به آلوز هم نیازی نیست.

اما برزیل او را لازم داشت. تیته برای او در تیمش جا داشت. او می‌توانست کاپیتان تیم در جام جهانی ۲۰۱۸ باشد. حالا کاپیتان شده بود. او نه تنها به عنوان کاپیتان بلکه به عنوان بازیکن هم مورد نیاز بود، تیته خیلی به باخت برزیل برابر بلژیک در یک‌چهارم‌نهایی تورنمنت روسیه فکر کرد.

برزیل در برابر تیم‌های طراز اول خیلی باز بود و او می‌توانست با تغییر نقش مدافعان کناری به تعادل برسد. به جای مدل لیورپولی مدافعان کناری، نگاه او به منچسترسیتی بود که مدافعان کناری در دفاع فعالیت می‌کنند، عقب زمین را سفت می‌کنند و گاهی در عین شگفتی در خط حمله ظاهر می‌شوند. همه اینها یعنی هنوز جایی برای آلوز هست در حالی که مارسلو که پنج سال جوان‌تر است، جایی ندارد.
به همین دلیل، کوپاآمه‌ریکا بیلبورد تبلیغاتی بزرگی برای حفظ جایگاه و ارزش آلوز شد. به عنوان بهترین بازیکن تورنمنت انتخاب شد و می‌توانست هر جایی برود، برای همین بازگشتش به برزیل مهم و دراماتیک شد. مثل خوان سباستین ورون که یک دهه قبل به فوتبال ایتالیا پشت کرد و به خانه‌اش در استودیانتس برگشت، آلوز با دلش تصمیم گرفت.

او طرفدار سائوپائولو است اما رابطه‌اش شباهتی به ورون و استودیانتس ندارد. پدر ورون اسطوره باشگاه بود و او با فرهنگ باشگاه بزرگ شد و فوتبالش را آنجا آغاز کرد و در پایان یک دوران باشکوه رئیس این باشگاه شده است.

آلوز در شمال شرق برزیل بزرگ شده، بیش از یک هزار مایل با سائوپائولو فاصله دارد یعنی چیزی بیش از فاصله لندن با بارسلونا اما باشگاه‌های بزرگ جنوب شرقی، ریو و سائوپائولو همواره تصویر کلی از برزیل را به خود اختصاص داده‌اند و آلوز در سنی بود که طرفدار تیم جذاب و پرقدرت اوایل دهه ۹۰ با مربیگری تله سانتانا و کاپیتانی «رای» شد. روندی در آمریکای جنوبی شکل گرفته که بازیکنان سابق را در پست‌های مدیریتی به خدمت می‌گیرند. دانیله دروسی به بوکا جونیورز رفت چون هم‌تیمی‌ سابقش، نیکلاس بوردیسو، مدیر فوتبالی بوکا، متقاعدش کرد. رای، مدیر سائوپائولو در وسوسه آلوز نقش مهمی داشت.

سائوپائولو که زمانی الگوی مدیریت باشگاهی در برزیل بود، اخیراً با مشکلات زیادی مواجه شده. کمی بیش از یک دهه قبل سه بار پیاپی قهرمان برزیل شدند و لیورپول را شکست دادند تا قهرمان جام جهانی باشگاه‌ها شوند اما اینها خاطره‌های دوری شده و تصمیم‌گیری‌های غلط توان تیم را از بین برده. 

تیم به شکلی تحقیرآمیز از دور مقدماتی کوپا لیبرتادورس امسال حذف شد و حتی وقتی لیگ برزیل شروع شد، از نامزدهای سقوط محسوب می‌شد اما با برخی بازیکنان جوان بهتر از حد انتظار بودند و حالا امیدوارند حتی بهتر هم بشوند.

در کنار آلوز، باشگاه بازیکن تیم ملی اسپانیا، خوانفران را هم خریده. او یک مدافع راست است و این یعنی آلوز یک خط جلوتر در نقش هافبک هجومی بازی خواهد کرد.  یادآوری‌اش جالب است؛ وقتی برزیل در فینال کوپاآمه‌ریکا مقابل پرو ده نفره شده بود و تحت فشار قرار داشت، ادر میلیتائو، بازیکن رئال مادرید، از روی نیمکت به بازی رفت تا در دفاع راست بازی کند و کاپیتان جلوتر برود. دفاع هرگز تخصص او نبوده اما حالا آزاد است که حمله‌سازی کند هرچند پستش دفاع راست است.  او رقبای باکیفیت زیادی ندارد و می‌خواهد با حفظ فرم بدنی‌اش به جام جهانی آینده برسد که در آن زمان حدوداً ۴۰ ساله خواهد بود.
در حال حاضر عدد ۴۰ به تعداد جام‌هایش ارتباط دارد. هواداران سائوپائولو امیدوارند او به این تعداد اضافه کند.

شروع توفانی‌اش امیدها را افزایش داد. آلوز رهبر زمین از نظر شوت در چارچوب و صحت پاس است و با پاس خوبی که از خوانفران گرفت-او هم شروع خوبی در تیم جدیدش داشت- با یک ضربه دقیق سه امتیاز را برای تیمش گرفت. در حال حاضر هیچ حرفی از بحران در سائوپائولو نیست و ترس سقوط به کلی از بین رفته. با این برد، پنج امتیاز از صدر جدول فاصله دارند با یک بازی کمتر. برخی هواداران امیدوارند جام شماره ۴۱ آلوز امسال به دست آید. آلوز هم در این رؤیا با آنها مشترک است.

منبع: ESPN

۲    
آی اسپورت
2019-08-21 22:07:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر