فهرست
پیش‌داوری‌های غلط؛ کسی شرم می‌کند؟
پیش‌داوری‌های غلط؛ کسی شرم می‌کند؟

پیش‌داوری‌های غلط؛ کسی شرم می‌کند؟

آی اسپورت – فردا هفته آخر مسابقات لیگ برتر برگزار می‌شود و یکی از دو تیم پرسپولیس یا سپاهان جام قهرمانی را بالای سر خواهند برد. سرخپوشان اگر در خانه پارس جنوبی جم فقط یک امتیاز کسب کنند قهرمانی‌شان را قطعی خواهند کرد و تنها شانس سپاهان این است که قرمزها به پارس‌جنوبی ببازند. همین مساله هم باعث شده طی چند روز گذشته فشار بسیار سنگینی روی مهدی تارتار وارد شود؛ سرمربی پارس که سابقه بازی در پرسپولیس را دارد و همین موضوع، حساسیت‌برانگیز شده است. محاکمه‌کنندگان بی‌رحم، از حالا چکش را آماده کوفتن بر میز کرده‌اند تا اگر پرسپولیس نباخت و قهرمان شد، تارتار را به تبانی با تیم سابقش متهم کنند. فن‌پیج‌های افراطی که از مهم‌ترین عوامل تشنج در فوتبال ایران هستند، به همین مقدار بسنده نکرده‌اند و تصویری قدیمی از مدیرعامل پارس جم در کنار برانکو پیدا کرده‌اند تا با آن قصاص قبل از جنایت را تکمیل کنند.

نخست آن که هیچ‌کس نمی‌تواند تضمین کند پرسپولیس قطعاً از جم دست پر خارج می‌شود و جام را بالای سر می‌برد. فوتبال پر از شگفتی است؛ سندش هم تجربه باخت استقلال به ملوان و قهرمان نشدن این تیم در لیگ اول حرفه‌ای. دیگر این که قطعاً فوتبال ایران هم به درجاتی از آلودگی و ناپاکی مبتلاست اما آیا واقعاً این همه شایعه و تهمت‌زنی، می‌تواند مبنای منطقی و عقلانی داشته باشد؟

بیایید بخشی از این فضاسازی‌های حیرت‌انگیز را مرور کنیم. در حال حاضر پارس جنوبی جم از ۱۱ بازی آخرش تنها یک پیروزی به دست آورده که آن هم مقابل استقلال خوزستان قعرنشین و با حداقل فاصله بوده است. آیا الان اگر پارس به پرسپولیس ببازد، یعنی تارتار به تیم سابقش راه داده؟ بخشی از جنجال امروز را فرزاد حاتمی راه‌انداخت؛ بازیکنی که به دلیل اختلافات مالی از پارس کنار گذاشته شد اما مصاحبه کرد و گفت: «تارتار می‌ترسید من به پرسپولیس گل بزنم، حذفم کرد.» هر چند حاتمی بعدتر ضمن پس‌گرفتن حرفش رسماً از تارتار عذرخواهی کرد اما برخی فوراً بر این موج سوار شدند. اینها از خودشان نپرسیدند اگر حاتمی گلزن بود، چرا در آن ۱۱ بازی گل نزد؟ با منطق حاتمی می‌شد شک کرد که تارتار او را از ترس گلزنی به تراکتور در همین بازی هفته ۲۹ کنار گذاشته؛ مگر نه این است که تارتار اصلاً فوتبالش را از همین تراکتورسازی شروع کرده؟ راستی که چه دنیای وحشتناکی می‌شود اگر قرار باشد همه به هم شک کنیم. علی دایی در مسابقه‌ای که ۹۰ دقیقه کنار زمین هو شد، ۳بر۲ به پرسپولیس باخت اما او را متهم به تبانی با تیم سابقش کردند.

عجیب این که دایی هفته بعدش ۵ گل از سپاهان خورد، بی‌آن‌که حرف و حدیثی درست شود! وقتی آنتونی استوکس، بهترین مهاجم تراکتورسازی بازی برگشت با پرسپولیس را به دلیل مصدومیت از دست داد، گفتند او چون برای فصل بعد با پرسپولیس توافق کرده خودش را به مصدومیت زده حالا اما روشن شده استوکس به دلیل مصدومیت تا آخر فصل قادر به بازی نیست! روزی که قرار شد ورزشگاه فولاد‌آره‌نا با بازی پرسپولیس افتتاح شود، تیم برانکو را متهم کردند که با رانت دولتی از چمن بکر ورزشگاه تازه‌تاسیس سود خواهد برد، اما فولاد‌آره‌نا به پرسپولیس نرسید تا سرخ‌ها تنها باخت فصل‌شان را در استادیوم غدیر تجربه کنند؛ در مسابقه‌ای که پرسپولیس حتی حق ورود به رختکن را پیدا نکرد و البته یک پنالتی اشتباه به زیان این تیم اعلام شد! روزی که آشوب در بازی تراکتورسازی و پیکان منجر به مصدومیت ۵۰ تماشاگر شد، برخی از همین فن‌پیج‌ها نوشتند همه اینها توطئه بوده تا میزبانی بعدی تراکتور جلوی پرسپولیس بدون تماشاگر شود اما در کمال شگفتی کمیته انضباطی آن بازی را با حضور هواداران تراکتور برگزار کرد و پرسپولیس هم متوقف شد. آیا هیچ‌گاه شرم این همه پیش‌داوری غلط، گریبان کسی را می‌گیرد؟

البته که پرسپولیس هم از اشتباهات داوری و حتی اداری سود برده؛ چنان که رقبای این تیم نیز زیان دیده‌اند. آخرین آنها گل سالم و بسیار مهم استقلال به نفت آبادان بود که مردود شد و توجیهات شگفت‌آور کمیته داوران هم باعث نمی‌شود بپذیریم توپ قائدی قبل از ارسال از خط عرضی عبور کرده بود. با این همه خوب است قبل از باور کردن هر مزخرف تلگرامی و هر ادعای تحریک‌آمیز، فقط چند دقیقه فکر کنیم و ببینیم چه مقدار از این شایعات می‌تواند عقلانی باشد؟ کاش هر حرف پوچی را باور نکنیم و به سهم خود رواج ندهیم. آیا دنیا با این همه تعفن و نفرت، بدبینی و خصومت و دروغ و تهمت، واقعاً جای زندگی خواهد ماند؟ بگذارید از زندگی، از فوتبال لذت ببریم.

 

دنیای اقتصاد

۳۰ ۱۶  
آی اسپورت
2019-05-15 13:56:00
نظر دهید

۱۶ نظر
6
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۱۱
مثلث تاس اگه شرم سرشون میشد حال و روزشون این نبود؛ جالبه که وقتی سایپا 5 تا بازیکن اصلیش مقابل سپاهان رو نیمکت نشین میکنه کسی حرف از شرافت نمیزنه یا وقتی دروازه بان ماشین سازی ده دقیقه بعد از وارد شدن توپ به دروازه اش تازه یادش می افته شیرجه بزنه مهندسی شده نیست ولی تارتار که تیمش تو 10 بازی 1 برد داشته برای اثبات شرافتش پیش مثلث حقیر تاس باید بازی رو ببره!!!
هوادارای تراکتور اشوب کردن، هوادار پرسپولیس رو از دیدن بازی تراکتور پرسپولیس محروم کردن
هوادارای سپاهان تو ازادی هرکاری خواستن کردن، لیدر پرسپولیس محروم شد
حتی بازیکنی که تهدید جانی کرده بود به راحتی بخشیده شد
بازیکن دیگه با افتخار جلوی دوربین ها حرف از تبانی میزنه و اتفاقی نمی افته.
دیشب لیدر پارس جنوبی اعتراف کرد توسط لیدر سپاهان تحریک شده!
amir
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۱۳
نه. چرا شرم کنند؟ ورزش سه، آی اسپورت، خبر ورزشی و ... بخشی از پروژه‌ی ایجاد جو و فضای روانی هستند و دقیقا دارن به وظیفه‌شون عمل می‌کنند. وگرنه هر آدم عاقلی می‌دونه که استقلال و سپاهان و تراکتور و پدیده نتونستن پرسپولیس رو ببرن و پارس هم نمی‌تونه ببره. توقع شکست خوردن تیمی که فقط یک باخت داشته اونم با اشتباه داوری جلو تیمی که تقریبا پائین جدوله، توقع آدم‌های عاقل نیست. اما کسانی که بابت جوسازی پول می‌گیرن دنبال این برنامه هستند تا ضعف خودشون رو بپوشونن.
علی
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۱۳
لیدر پارس جنوبی در کمال سلامتی و صحت عقل داره میگه توسط شله ها تحریک شده واقعا کمیته انضباطی و کمیته اخلاق دنبال چی هستن که این اوباش راحت هرکاری دلشون میخواد رو انجام میدن. حالا دیگه مطمئن شدیم اوباش اتوبوسی عامل اصلی اتفاقات ازادی بودن. کسی که از کشتن ادم ها به این راحتی حرف میزنه که شکستن صندلی و سرو کله مردم براش کاری نداره.
*******
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۲۰
اصولا شرم و حیا شامل حال کسانی میشه که شعور و شخصیت داشته باشن. اینا راحت تهمت میزنن و بعد همه لال مونی میگیرن. حتی تو همین سایت یه کیسه کش بیکار و بیسواد قابلیت اینو داره که تو 3 دقیقه 10 تا کامنت با 10 تا اسم مختلف بذاره و فحاشی کنه. از این ادم توقع شرم رو دارید؟ الان خودش هم میاد جواب میده
رضا
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۲۰
کاشکی به جای دنیای اقتصاد می نوشتی دنیای پرسپولیس یا آدم با خیال راحت تری بتونه متن رو بخونه
۵
Amin
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۲۲
پرسپولیس هم هفت بازی آخرش رو نبرده با این استدلال حتماً باید به پارس ببازه عزیز من تارتار خودش اعلام کرده که آرزویش قهرمانی پرسپولیس هست پس الکی قلم فرسایی نکنید که مهندسی قهرمانی خیلی دقیق هست
۵ ۱
...
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۸:۱۰
قبول نیست تو دیدی. چیپ اسماعیلی هم مهندسی شده بود
امید
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۲۵
اگر اس خوزستان به سپاهان ببازد، به سپاهان راه داده!!؟
میم
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۲۷
تیمی که در ۲۹ بازی قبلی تنها یک باخت داره و مقابل هیچ کدام از تیم های مدعی چه در تهران چه در شهرستان بازنده نبوده! چرا باید بازی رو به پارس جنوبی جم واگذار کنه تا آقایان جنتلمن! و مافیا باور کنند که فوتبال پاک است!!!!؟؟
در صورتی که پرسپولیس دست خالی از جم بازگردد باید به سلامت فوتبال شک کرد! چرا که سپاهان همیشه تاریخچه و کانون توجه هات حواشی ناپاک فوتبالی بوده و هست
پرسپولیس
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۴۹
مسخره تر از قضیه اردوغان و یا تماس با امیر قطر به خاطر برد پرسپولیس سراغ داری؟یه چیزی هست به نام توهوم خیلی حاد شد میشود سوزش
علی پرسپولیسی
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۵۱
اینایی که شما به درستی نوشتید رو خود کیسه کشای یابو هم میدونن! ولی برای التیام گذاشتن رو زخماشون و سرپوش گذاشتن رو کثافت کاریای خودشون این مسائلو مطرح میکنن.
همین هفته طبق گواه کارشناسان داوری پرسپولیس ۱ یا ۲ پنالتی رو براش نگرفتن و موقعیت دروازه خالی بودیمیر رو به اشتباه آفساید گرفت داور و باعث شد پرسپولیس نتونه تا اینجا قهرمانیشو تثبیت کنه.
در مورد بازی با پارس هم آیا هرکی به ما میبازه شرافتشو به حراج گذاشته؟ الان تکلیف خود کیسه کشا که تو دربی پارشون کردیم چی میشه؟ :))
مورد دیگه اینکه فوتبال پاک فقط اینه که تیم ها پرسپولیس رو ببرن؟ الان چرا هیشکی توقع نداره حریفای سپاهان و کیسه این ۲تا تیم رو ببرن؟!!!!!!
و مورد آخر اینکه هوادارا و تمام ارکان تیم کیسه احمق هایی هستن که همیشه با یک سال تاخیر متوجه مسائل میشن. این احمق ها هنوز نفهمیدن که همیشه داوری ها به سودشون بوده جز مواقعی که پای منفعت سپاهان وسط باشه :) این ۲تا تیم به قدری کثافت زدن به لیگ که وقتی تو پاچه هم میکنن روشون نمیشه به همدگیه بپَرن چون خودشون میدونن جفتشون از یه آخور دارن تغذیه میشن. واسه همین از ماتحت پرسپولیس شروع به تناول میکنن :)
خلاصه که بسوزید و فیلم جام رو پنجشنبه بالای دستای کاپیتان جلال ببینید و اشک بریزید.
خوزستانی
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۵۴
پرسپولیس بدون تردید مظلوم ترین تیم دنیاست اما خدا باماست
خربین
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۵:۰۱
ای لنگی بدبخت شرم کن... از این مطالب سخیف
تو قعرمانی
۵
تخیلات یک کودک تاجی
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۵:۰۱
متن عالی بود ،
یه بازی توی لیگ برتر نبود که یه تهمت این شکلی از توش در نیارن
بابا خجالت بکشید از این رفتار کودکانه
خود مربی سپاهان میاد میگه ما باید امروز با اختلاف ۴ تا گل میباختیم بعد یه سریا دنبال قاتل تختی تو اون بازی میگردن

بعدشم هر بازی توهماتشون رو که بیان میکنن. تعمیم میدن به چهار سال اخیر‌تا هیچ‌ برد پرسپولیس و رسیدن به فینال اسیا ، و تمام افتخارات این چهار سال زیر سوال بره‌ ،
متاسفم برای سبک هواداریتون
###
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۸:۱۲
گل کیسه رو نگرفتن میگن پرسپولیس سود برده! یعنی سپاهانی سودی نبرده این وسط؟ اگه پنالتی دقیقه 94 پرسپولیس گرفته شده بود که کیسه تا سه روز دیگه هم گل میزد فایده ای نداشت
امیرسلیمانی
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۹:۲۸
شما خبر ندارید حضرت برانکو همه حقوق این فصلشو تقدیم دارالایتام کرده ولی نمی گه که ریا نشه ....جمع کنید بابا خجالت بکشید چقدر پاچه خواری برانکو تو اینن بحران شدید کاغذ این چرندیات بی محتوا رو روی کاغذ اوردید که برای گردن کلفتی مثل برانکو دستمال بکشید یک ذره از خودتون خجالت بکشید شرم کنید واقعا آدم چی باید به شما بگه تو یک مملکت هشتاد میلیونی تیراژ روزنامه ها در حد ده هزار و بیست هزاره بس کنید دیگه انقدر گند و گوه نزنید به همه چیز!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر