فهرست
کرواسی، مدعی چراغ‌خاموش
کرواسی، مدعی چراغ‌خاموش

کرواسی، مدعی چراغ‌خاموش

آی‌اسپورت- صحبت از مدعی بودن کرواسی در جام جهانی ۲۰۱۸ چندان عجیب و غریب نیست، بلکه واقع‌بینانه است. هر چند کرواسی نسبت به آلمان، برزیل و فرانسه از ستاره کمتری برخوردار است، اما فوتبال یک بازی گروهی است و در جام جهانی نیز هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. کروات‌ها تیمی بی‌نقص هستند و هم‌سطح بودن بازیکنان سبب شده تا تیم به ستاره‌های هرچند کم‌تعداد آن وابسته نباشد.

بعد از جام جهانی ۲۰۰۲ فوتبال دچار تحولات زیادی شد. فتح چمپیونزلیگ توسط پورتو و قهرمانی یونان در یورو ۲۰۰۴ همه معادلات را به هم ریخت و فوتبال را به یک بازی تیمی و تاکتیکی تبدیل کرد. تلاش گروهی، رسیدن به هدف و محافظت از آن. هر جا صحبت از مدعیان قهرمانی جام جهانی ۲۰۱۸ باشد نام تیم‌های برزیل، آلمان، فرانسه و یا حتی اسپانیا دیده می‌شود، اما به یاد داشته باشید که در یورو ۲۰۱۶ و در خاک فرانسه تیمی قهرمان شد که به عنوان بهترین تیم سوم مرحله گروهی به دور بعد راه یافته بود. پرتغال تیمی یک‌دست بود و نه صرفا به رونالدوی ستاره متکی.

جام جهانی قبلی در برزیل برگزار شد، اما برزیل امسال می‌تواند مدعی‌تر از برزیل میزبان در سال ۲۰۱۴ باشد. پلن‌های برزیل ۲۰۱۴ به نیمار ختم می‌شد و در نبود نیمار همه شاهد فاجعه تاریخی و به وجود آمدن لکه‌ای سیاه در تاریخ فوتبال این کشور بودند. آثار نامطلوب غیبت ستاره تیم به حدی بود که برزیل در بازی رده‌بندی نیز دچار شکست شد. اما در جام جهانی ۲۰۱۸ تیته سرمربی برزیل چند نیمار ساخته که به هواداران سامبا آرامش خاطر می‌دهد.

بهترین بازیکن آلمان؟ بهترین بازیکن اسپانیا؟ ستاره اول فرانسه؟ بدون شک هر یک از ما برای این سوالات جواب‌های متفاوتی داریم؛ برای تاکتیک یواخیم لو خدیرا یک مهره کلیدی است، دیگری کروس را انتخاب می‌کند و شاید هم تیمو ورنر. این موضوع تیم‌های دیگر را نیز شامل می‌شود.

چرا شانس آرژانتین برای فتح جام کمتر از تیم‌های دیگر است در حالی که از بازیکنانی برخوردار است که می‌توانند در کمترین زمان جریان بازی را به سود آلبی‌سلسته تغییر دهد؟ جواب دادن به این پرسش بسیار راحت است؛ آرژانتینی‌ها همان تفکر جام جهانی ۱۹۸۶ را دنبال می‌کنند و معتقدند مسی می‌تواند هر غیرممکنی را به ممکن تبدیل کند. در جریان هستید که بدون لئو آرژانتین برای صعود به جام جهانی نیز به در بسته خورد و امروز لئو در گل‌زنی به ایسلند که برای اولین بار به جام جهانی راه یافته نیز ناکام ماند. این تفکر قدیمی و سر آمده هم برای تیم ملی آرژانتین و هم برای ستاره‌های دیگر تیم می‌تواند آثار نامطلوب و تخریبی داشته باشد.

بلژیک و انگلیس نیز اگر قصد داشته باشند هم‌چون گذشته روی آزارد و هری کین سرمایه‌گذاری کنند قطعا به بی‌راهه می‌روند؛ هر چند مربیان جدید هر دو تیم مربیانی واقع‌بین، اهل تغییر و ریسک‌پذیر هستند. علی‌الخصوص ساوتگیت که چند بازی هری کین را نیمکت‌نشین کرد و نتایج قابل قبولی هم کسب کرد. بنا بر این کرواسی که تمامی بازیکنان آن در یک سطح هم‌اندازه توپ می‌زنند با کار تیمی مطلوب و روحیه بالا و خون‌سردی هم‌چون بازی دیشب با نیجریه می‌توانند معادلات را تغییر دهند و برگ جدیدی از تاریخ فوتبال و جام جهانی را ورق بزنند.

۲۰ ۱  
آی اسپورت
2018-06-17 21:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
محسن
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۲۱
آرژانتین را خوب تحلیل کردی.اینکه در راه رسیدن به جام جهانی،پایشان در گل مانده بود و اینکه همه منتظر ظهور مسی هستند! اما فکر کنم بعد از بازی دیروز،بقیه بازیکنان تیم،که همه هم باتجربه هستند متوجه شدند که باید مسی را ندیده و نبوده بگیرند و خودشان راه را ادامه بدهند.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر