فهرست
بررسی آماری؛ اگر مسی در لیگ برتر بود...
بررسی آماری؛ اگر مسی در لیگ برتر بود...

بررسی آماری؛ اگر مسی در لیگ برتر بود...

آی اسپورت - فصل ۲۰۱۸ لالیگا با قهرمانی بارسلونا به پایان رسید و مطابق انتظار، لیونل مسی ستاره اول تیم ارنستو والورده در کسب این قهرمانی بود. شاید در کمتر فصلی، بارسلونا تا این اندازه به لیونل مسی وابسته بوده است. دبل مسی در مقابل ایبار در بازی هفته پایانی، تعداد گل های او را به عدد ۳۶ رساند تا مسی که عنوان ال‌پیچیچی خود را از مدتها قبل مسجل کرده بود، گام بلندی به سوی کسب کفش طلای اروپا هم برداشته باشد. مسی در حالی با ۳۶ گل به آقای گلی رسید که نزدیک ترین تعقیب کنندگان او، کریم بنزما و لوئیس سوارز ۲۱ گله بودند!

اما برتری مسی در لالیگا تنها به تعداد گل ها محدود نمی‌شود. اسکواکا با همکاری مرجع آماری اوپتا آمار برترین های لالیگای فصل ۲۰۱۸ در ۱۵ پارامتر مجزا را استخراج کرده است. این پارامتر ها شامل تعداد گل، پاس گل، مجموع شوت، شوت های در چارچوب، موقعیت های ساخته شده، موقعیت های ساخته شده در جریان بازی، موقعیت های گل صد درصدی ساخته شده، تعداد دریبل های موفق، خطاهای کسب شده در یک سوم دفاعی رقبا، تعداد گل ها از خارج از محوطه، تعداد گل ها از ضربات ایستگاهی مستقیم، تعداد دبل ها، تعداد هت‌تریک ها، شوت های برخورد کرده به تیر دروازه و تعداد پاس ها در یک سوم دفاعی حریفان هستند.

در کمال اقتدار، لیونل مسی در ۱۴ پارامتر از این ۱۵ پارامتر آماری برترین بازیکن لالیگا شناخته شده و در کمال تعجب، تنها در زمینه تعداد دریبل های موفق یک رقیب را جلوتر از خود می‌بیند؛ صوفیان بوفال، ستاره مراکشی سلتاویگو که در فصل گذشته توانست بیشتر از مسی دریبل زنی کند.؛ ۱۴۴در مقابل ۱۳۴.

1
1

مسی در تعداد پاس گل، خود را در کنار پابلو سارابیا می‌بیند اما در برخی از این پارامترها برتری فاحشی نسبت به نزدیک ترین تعقیب کنندگان خود دارد. برای مثال او در تعداد شوت، ۵۶ شوت بیشتر از نفر دوم زده یا در بخش تعداد موقعیت های صد درصدی ساخته شده، دو برابر سارابیا موقعیت ساخته است. او با ۶ ضربه ایستگاهی مستقیم، دو برابر کریستین تیو و آنتوان گریزمن از این شیوه گلزنی کرده و با ۱۱۳۹ پاس در یک سوم دفاعی رقبا، نزدیک به ۲۷۰ پاس بیشتر از نزدیک ترین تعقیب کننده خود، جوردی آلبا داده است.

اما در ادامه اسکواکا به معرفی برترین های لیگ برتر انگلیس در همین پارامترها پرداخته و تلاش داشته بداند مسی در مقایسه با بازیکنان لیگ برتری چه عملکردی داشته است. این مقایسه نتایج جالب و شاید نگران کننده ای برای لئو مسی داشته باشد.

لیونل مسی که در لالیگا در ۱۴ پارامتر از ۱۵ پارامتر بهترین بازیکن بود، با اضافه شدن بازیکنان لیگ برتری تنها توانسته برتری خود را در ۸ پارامتر حفظ کند. اما کدام بازیکنان لیگ برتری از مسی بهتر بوده اند و برتری آن ها در کدام پارامتر ها بوده است؟

2
2

ادن هازارد با ۱۵ پاس گل بهترین پاسور فصل لیگ جزیره معرفی شده و رایان فریزر، پدیده بورنموث با ۱۴ پاس گل در رده دوم قرار گرفت. این در حالی است که مسی با ۱۳ پاس گل بهترین پاسور فصل لالیگا شد و در صورت حضور در لیگ برتر، پشت سر هازارد و حتی فریزر قرار می‌گرفت.

در زمینه موقعیت های ساخته شده، جیمز مدیسون از لسترسیتی در این فصل با خلق ۱۰۰ موقعیت، کمی بهتر از مسی (۹۲ موقعیت) عمل کرد. بعد از مدیسون، هازارد (۹۸) و فریزر (۹۳) هم عملکرد بهتری نسبت به مسی داشته اند. در زمینه موقعیت های ساخته شده در جریان بازی نیز هازارد عملکرد بهتری نسبت به مسی داشته است؛ ۸۰ در مقابل ۷۸.

در دریبل زنی، ادن هازارد با ۱۳۸ دریبل موفق بهترین بازیکن فصل لیگ برتر بوده و اگرچه در این زمینه هم از مسی بهتر بوده، اما هنوز تعداد دریبل های کمتری نسبت به بوفال داشته است.

در زمینه خطاهای به دست آمده در یک سوم دفاعی حریفان، ادن هازارد (۴۲)، ویلفرد زاها (۳۳) و جیمز مدیسون (۳۱) هر سه عملکرد بهتری نسبت به مسی داشته اند که در فصل گذشته ۲۹ بار توسط حریفان با خطا متوقف شده است. در تعداد هت‌تریک نیز سرخیو آگوئرو عملکرد مشابهی نسبت به هموطن خود داشته است.

آخرین زمینه نیز تعداد پاس ها در یک سوم دفاعی رقبا است. ادن هازارد در این بخش هم با ۱۲۰۹ پاس بهتر از مسی با ۱۱۳۹ پاس عمل کرده است.

همانگونه که مشاهده شد، مسی در مقایسه با رقبای لیگ برتری خود چالش های بیشتری را تجربه کرده و جالب تر آن که بسیاری از رقابت ها را به بازیکنی به نام ادن هازارد واگذار کرده است؛ ستاره ای که به احتمال فراوان در تابستان ۲۰۱۹ راهی رئال مادرید خواهد شد. با توجه به این آمار، جدال فصل بعد مسی-هازارد در لالیگا می‌تواند بسیار دیدنی باشد. جدالی که شاید مانند جدال مسی-رونالدو به رقابت گلزنی تبدیل نشود، اما می‌تواند فانتزی ترین رقابت ممکن لقب گیرد.

نود

۲    
آی اسپورت
2019-05-22 00:35:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر