فهرست
سوژه روز:‌ لهستان آتش‌به‌اختیار ندارد!‌
سوژه روز:‌ لهستان آتش‌به‌اختیار ندارد!‌

سوژه روز:‌ لهستان آتش‌به‌اختیار ندارد!‌

آی‌اسپورت- قیچی به دست‌ها در استودیوی شبکه سوم، تلاش زیادی برای سانسور تصاویر مسابقه شب گذشته لهستان و ایران انجام دادند اما حضور بانوان لهستانی در ورزشگاه به اندازه‌ای پررنگ بود که نادیده‌گرفتن آن‌ها می‌توانست تصاویر زمین مسابقه را نیز مخدوش کند. گزارشگران وطنی علاقه زیادی دارند که سالن والیبال آزادی را به عنوان مخوف‌ترین و هیجان‌انگیزترین سالن میزبان رقابت‌های لیگ جهانی معرفی کنند اما آن‌چه در استادیوم خانگی تیم ملی والیبال لهستان جریان دارد به مراتب جذاب‌تر است.

تفاوت کلیدی این ورزشگاه، به حضور بانوان مربوط می‌شود. در لهستان، خانم‌ها بدون هیچ دردسری در کنار آقایان می‌نشینند و بازیکنان محبوب‌شان را مورد تشویق قرار می‌دهند. نه کسی به آن‌ها حمله‌ور می‌شود و نه مذهبی به خاطر حضور این جماعت از هم می‌پاشد. تماشای والیبال، عادی‌ترین حق شهروندی آن‌هاست و حضورشان، اتمسفر سالن را برای پیروزی کوبیاک و رفقا مهیا می‌کند. در ایران اما بانوان برای تماشای والیبال از نزدیک، باید از اقوام بازیکنان تیم، مدیران فدراسیون و یا نمایندگان مجلس شورای اسلامی باشند.

تازه در همین شرایط هم آن‌ها در گوشه‌ای در ورزشگاه محصور می‌شوند و نمی‌توانند آزادانه در نقطه دلخواه‌شان از استادیوم بنشینند. به نظر می‌رسد لهستان، آتش‌به‌اختیار ندارد و مهم‌ترین مسئله دین‌دارها در این کشور، ورود خانم‌ها به محیط‌های ورزشی نیست. آن‌ها اجازه می‌دهند خود مردم در مورد تعریف‌شان از بهشت و جهنم تصمیم بگیرند و سرنوشت تیم ملی والیبال را دستمایه اختلاف‌نظرهای سیاسی‌شان نمی‌کنند.

۸۷ ۲۱  
آی اسپورت
2017-06-18 15:44:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۱ نظر
ساندیس خورا به عمو سلام کنید
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۱۵:۴۸
ما فرسنگ ها با فرهنگ اونا فاصله داریم...ما کجا و اونا کجا...خیلی از مردم ما هنوز دارن با تفکر عهد قجر زندگی میکنن...همون دلواپسان ساندیس خور میگم
حامی روحانی
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۱۶:۰۶
بله ما فرسنگ‌ها با فرهنگ اونا فاصله داریم، اونا به هموطنان مخالفشون برچسب ساندیس خوری نمیزنن!
AVA-86
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۱۶:۳۲
فرهنگمون با لهستانی ها فاصله داره ام با کشورهای مسلمان همسایه چطور؟ از افغانستان هم فرهنگمون داغون تره که زنانش به ورزشگاه میرند؟ از عمان قطر امارات چطور؟ از سایر کشورهای مسلمان چطور؟
سلام با فرهنگگگگگگ
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۱۹:۲۰
شما که میگید فرهنگ خودتون چقدر ازش بهره بردید؟؟ البته از طرز بیان و ادبیات مدعیان همه چیز معلومه.شما خودتون خیلی کار دارید اولا رو خودتون کار کنید
۲
FC TAJ
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۱۶:۰۷
احسنت به این متن.باریکلا....بهترین متن ای اسپورت تا به کنون با اختلاف
علیم شیرازی
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۱۷:۰۹
شما اگر توییت یکی از دختران ستاد روحانی در انتخابات اخیر در مورد برخورد زننده و مستهجن یه پسره با خودش را خونده بودی می فهمیدی که فرهنگ حضور بانوان در استادیوم ها هنوز در این کشور جا نیفتاده . صریح گفته بود که باهاش چه کردند بیچاره .

دوست عزیز بانوان محترم و عزیز ما قربانی هوس های بر افروخته شده و عدم کنترل ما بر شهواتمان هستند !

بیایید به این سوال پاسخ بدهیم که آیا در کنار دختران نشستن و شیطنت های پسرانه نکردن را تاب می آوریم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
علیرضا
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۱۹:۴۶
اگر این گونه سوء استفاده ها بخواهد ملاک برخورد و تصمیم گیری های مملکتی بشه، از هر دو سمت ما شاهد سوء استفاده هایی بودیم و خواهیم بود... مهم اینه که با این نوع نگاه به صرف اینکه چند نفر جنبه نداشته باشند، کل زنان و دختران و مادران و خواهرانمون رو نمی تونیم از این حق مسلم محروم کنیم. اگه اینطور هست، پس بهتره سینما را هم جدا سازی کنید و خیالتان را راحت که عده ای در تاریکی سالن سینما که همه بحر تماشای فیلم هستند، چه بسا دست به اعمال شیطنت آمیز و منافی عفت مفروض شما بزنند! تجربه نشون داده در صورت حضور خانوادگی در ورزشگاه ها به ویژه والیبال و بسکتبال، فضای ملی و شادمانه تری ایجاد میشه و همه هم هوای خانواده های هم را خواهند داشت.
۷
علیرضا
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۱۹:۵۱
در ضمن دوست عزیز علیم شیرازی، بانوان ما خودشان شیرزن هایی هستند که در صورت عدم رضایت به سوء استفاده بی جنبه ها، هم خودشان و هم هم وطنان اطرافشان اجازه دست درازی دیگری را نخواهند داد. پس نقش قانون و کمک نیروهای انتظامی چه می شود؟ مگر ما الیات می دهیم که نیروهای انتظامی تامین کننده امنیت و برخورد با برهم زنندگان آسایش زنان نباشند؟ پس نقش صداوسیمای میلی ما که قرار بود دانشگاه باشد، اما به لطف همین طرز تفکر محافظاکارانه، نتوانسته هیچ گرهی از مسائل فرهنگی مد نظر شما باز کند جز اینکه بودجه هایی نجومی را اسراف کند چه می شود!!؟
۸
آرش
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۲۰:۰۴
فرض بفرمایید که نه خیر
باید اونی که شیطون گولش میزنه رو محدود کرد یا اونی رو که گناه و اشتباهی نکرده؟
اصلا فرض بفرمایید اختلاط نشدنیه، چرا از ۳ بازی که میزبان هستیم، یکی اش رو مختص خانم ها اعلام نکنیم؟
۶
a
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۲۰:۲۰
عاملش خود شمایید که از اول بین زن و مرد دیوار کشیدید همین باعث شده نگاه مرد به زن تو ایران مثل کشور متحجر عربستان باشه البته تا حدودی. درضمن حالا که شما خودتون با دیوار کشیدن بین مرد و زن باعث نگاه شهوتناک مردان به زنان شدید یعنی اگه تو استادیوم این آزار و اذیت نباشه تو خیابان و مترو و اتوبوس و تاکسی و ...... وجود نداره؟؟؟؟
۵
کامیار
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۲۱:۳۴
فرهنگ مسئله‌ي پیچیده‌ایه. چرا قبل از انقلاب که آگاهی مردم کم‌تر بود زنان آزادانه به ورزشگاه می‌رفتن؟ اصلاً چرا تا همین سه چار سال پیش زنان به ورزشگاه برای دیدن والیبال می‌رفتن؟ محدودیت باعث این چیزا می‌شه، اینکه عقده به وجود بیاد، چشم حریص بشه. اون فرهنگ از هوا نیومده، همین محدودیت‌هاست که باعث شده اخلاق و فرهنگ عمومی این شکلی بشه و اگه این محدودیت‌ها برداشته بشه آرام‌آرام وضع عوض می‌شه و جز این هیچ راه دیگه‌ای وجود نداره. خیالتون راحت.
۶
fc
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۱۷:۲۵
کارساندیس خورا تا شش هفت سال آینده تمومه. طرز تفکر مردم تو این سال ها خیلی خیلی تغییر کرده.
shahab.ir
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۱۹:۰۹
پلمپ نشی با این مقاله ات صلوات
فردا بنر میزنن و امضا جمع میکنن برای فیلترینگ سایت
۸
مهدی
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۱۹:۵۴
وجدانن شما خودت حاضری با این وضع استادیوم ها زنت یا خواهرت رو بفرستی استادیوم و آزادانه هرجا دلش خواست بشینه؟
به نظرت یه درصد احتمال داره بدون توهین و تعرض و هتک حرمت به خونه برگرده؟
یادمه خاتمی زمان ریاست جمهوریش گفت اگه آزادی که تو ایران هست به مردم افغانستان بدی همدیگه رو تیکه پاره میکنن و مطمئن باش اگه آزادی اروپایی به ما بدن اتفاقات بسیار بدتری از این میوفته
۲ ۱
علیرضا
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۲۲:۵۶
من حاضرم چون یقین دارم فضای استادیوم به شرطی که خود افراطیون اون رو به هم نریزن تلطیف و اخلاقی هم میشه و فحش های زیر کمر داده نخواهد شد.... جالبه دوستان حاضر به امتحان کردن اون برای یک نیم فصل هم نیستند گویی که همین زنان و دختران با فحش های مطرح شده آشنا نیستند.... یعنی فقط مردان ایرانی فحاش هستند!؟ چرا کمی واقع بین و شجاع نیستید؟
۴
علیرضا
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۲۳:۰۰
من حاضرم چون یقین دارم فضای استادیوم به شرطی که خود افراطیون اون رو به هم نریزن تلطیف و اخلاقی هم میشه و فحش های زیر کمر داده نخواهد شد.... جالبه دوستان حاضر به امتحان کردن اون برای یک نیم فصل هم نیستند گویی که همین زنان و دختران با فحش های مطرح شده آشنا نیستند.... یعنی فقط مردان ایرانی فحاش هستند!؟ چرا کمی واقع بین و شجاع نیستید؟
۳
علیرضا
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۲۳:۰۱
انقلاب نکردیم که اینچنین خواسته های اولیه قشر بزرگی از جامعه رو با منت به دست بیاریم انقلاب کردیم تا برابری جنسیتی هم حاکم باشه تبعیض از بین برود اخلاق به وجود بیاید فرصت های شغلی برابر شود زنان حق آزادی پوشش داشته باشند پدران ما انقلاب نکردند که بانوان را به خانه ها محدود کنیم! بگذارید مردم آسوده باشند..!
۶
علیرضا
يكشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶، ۲۳:۱۴
جامعه ای که بین زن و مرد فاصله باشد درنگی و وحشی گری مثل اتش زبانه می زند زن ها هم حق استفاده از ورزشگاه ها رو دارن چرا که در ورزش های رزمی مثل تکواندو خانوم ها خیلی با متانت حضور دارن و این برای کشور ما یک افتخار هست که خانوم های با شخصیتی داره و نباید زیاد جنبه منفی و کمی وکمبود شخصیتی خودمون رو به خانوم ها ربط بدیم
۲
امید
دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶، ۰۱:۱۳
دوست نگران من،کسی بانوان مجبوور نکرده که به استادیوم بروند،انها فقط اجازه حضور میخواهند،رفتن یا نرفتنشان باخودشان است،هرچند مشکل حضور زنان است،بقیه اش همش حرفه علکیه

ضمنا با گسترش ورزش بانوان قطعا این مشکل برطرف میشود،چرا پرسپولیس تیم بانوان نداره؟چرا استقلال داشته جمع کرده؟شما فکر کن تیم بانوان این دوتیم باهم بازی کنه،قطعا استادیوم پر میشه و ان موقع کسی بابت راه ندادن اقایان به استادیوم گلایه ای نمیکنه...
۳
مهدی
دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶، ۰۴:۵۲
خب فرق هست بین جهان سوم و جهان اولی. چع کنیم وقتی همین پدرامون این انتخاب برا آینده فرزندانشون خواستن! بریم خیابون اعتراض مدنی!! تنها آزادی مان که رنگ فردا هست رو هم نمیتونیم ببینیم.
احمد
سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶، ۲۰:۰۰
شما که در تشییع جنازه هاشمی به زنان بنفش رحم نکردید چه انتظاری میره
شما که دنبال دختر بازی و.... هستید حضور زنان بهانه هست مملکت که دست شماست پس چه غلطی دارید میکنید
همفکران شما همون بازیگرهها وبقیه نیستن که ماشاالله زندگیشون دو روز هم دوام نداره
حضور زنان خودتون هم میدونید بهانه هست شما دنبال چیز دیگه ای هستید بزن . برقص و....
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر