فهرست
امیدی به این استقلال نیست!
امیدی به این استقلال نیست!

امیدی به این استقلال نیست!

آی اسپورت - پنج هفته از لیگ برتر گذشت و «4 امتیاز» تنها دستاورد کادر فنی استقلال از بازیهایش بوده است.این روزها نه فقط آمارها به نفع استقلال نیست، که بررسی کیفی بازیهای این تیم هم چنگی به دل نمی رسد.استقلال تنها در بازی با تراکتورسازی قدری امیدوارکننده ظاهر شد و اتفاقا تمام افتخاراتِ استقلال در فصل جاری هم در تک گل آن بازی خلاصه میشود که روی نبوغ فردی جپاروف تمام به ثمر رسید! در مقابل این یک گل زده، آبی های تهران 4 گل دریافت کرده اند که نشان از ناکارآمدی برنامه های این تیم در هر دو فاز تهاجمی و تدافعی دارد.

خط دفاع نامطمئن

تعلل خط دفاعی استقلال در این بازیها بارها فضای هنرنمایی آزادانه را به مهاجمان حریفان استقلال داده است. جا ماندن و تماشاگر بودن از صفات بارز بازیکنان دفاعی استقلال در بازیهای اخیر بوده است.مدافعان و دروازه بان استقلال دو خطای پنالتی هم در 4 بازی اول داده اند که این آمار خوبی نیست.اما آیا تعریف مسئولیت هر بازیکن و سامان دادن نحوه استقرار مدافعان در زمین مسوولیتِ کادر فنی نیست؟

  خط هافبک پرترافیک اما ناتوان

خط هافبک استقلال نمایش قابل توجهی ندارد و بی تردید بجز بازی با تراکتورسازی، در بقیه مسابقات نمایش جالبی از نامهای پرطمطراقِ آبی در میانه میدان ندیده ایم.در خط هافبک استقلال یک دوجین بازیکن ارزشمند در حال هدر رفتن هستند و آنها که مصدوم نیستند و به میدان میروند هم عملکرد قابل قبولی ندارند. آنها در بیشتر مواقع در انتقال توپ به محوطه ی خطرِ حریف و ایجاد موقعیت برای مهاجمان ناتوانند.

  کلیدی‌هایِ کم فروغ

اگر چه رحمتی امسال هم چند بار ناجی دروازه استقلال شده اما او در هر دو گلی که از پدیده خورد، کَند و نامطمئن نشان داد. دروازه بانِ سن و سال دار استقلال از تخصصش در مهارِ پنالتی مقابل نفت آبادان و سایپا هم سودی نبرد. پژمان منتظری مدافع خوش اخلاق و ملی پوش استقلال هم با روزهای اوجش فاصله دارد. از او انتظار بیشتری می‌رود. منتظری می‌تواند رهبر خط دفاع استقلال باشد ولی مشکلات سازماندهی خط دفاع استقلال بیشتر از اینهاست. همین وضعیت برای بازیکن باسابقه ی دیگر استقلال هم صدق می کند؛ مجتبی سایه ای از جباری است. او توان حمل توپ یا ارسال های ویرانگر به موقع را از دست داده است. عجیب است که در این وضعیت مربیان استقلال اصرار دارند او را از ابتدا به میدان بفرستند!

 مصدومیت‌های زیاد

عجیب تر از وضعیت جباری، مصدومیت هایی ست که در همین ابتدای فصل گریبانگیر دیگر هافبک های این تیم شده.اینجا باید ذره بین را دقیقا روی برنامه ی بدنسازی و نحوه آماده سازی استقلال گذاشت که طی پنج هفته این قدر تلفات داشته! بازیهای ضعیف وریا غفوری و یعقوب کریمی که تا به حال حتی یک بازی درخشان با پیراهن استقلال (در تمام سالهای گذشته) نداشته اند با همین فاکتور «مصدومیت» توجیه میشود.فاکتوری که غیبهای متوالی و ضربه زننده ی خسرو حیدری را هم توجیه میکند!

هر چند حضور خسرو - در بهترین حالت - استقلال را فقط در اجرای تاکتیک ارسال از جناح راست به کمال می رساند و نه بیشتر!البته برای تیمی که در اجرای همان پلان A هم مشکل دارد، حضور یک خسرو آماده غنیمت خواهد بود.

 تبرئه مهاجمان

اما انصاف نیست در چنین وضعیتی به خط حمله استقلال هم خرده بگیریم. مهاجمان این تیم در بازیهای گذشته به ندرت صاحب موقعیت مناسبی شده اند و طبیعی ست که همان چند موقعیت را هم از دست بدهند!به هر حال همه چیز این تیم باید به همه چیزش بیاید! در چنین شرایطی نباید هم توقع داشت استقلال در جایی بهتر از میانه های پایینی جدول قرار بگیرد!

  مهلت تمام شده

کسانی که اعتقاد دارند باید به کادر فنی استقلال مهلت داد، این حقیقت را که نادیده می‌گیرند که منصوریان و دستیارانش تازه به استقلال نیامده اند. آنها تمام فصل گذشته و تمام دوران نقل و انتقالات امسال را به اضافه ی این 5 هفته فرصت داشتند که نقاط آسیب پذیر تیم را ترمیم کنند.نقاط ضعفی که به ویژه در شکست مفتضحانه استقلال برابر العین همچون خاری به چشم علاقمندان فوتبال ایران باقی ماند و مربیان استقلال هنوز نتوانسته اند تیرگی آن شکست را از سیستم بازی تیم تحت هدایتشان پاک کنند. سکوت در قبال عملکرد امروز استقلال بیش از آنکه نشان از حب واقعی به این تیم باشد، بدعهدی نسبت به بزرگانی است که قهرمانی پرافتخارترین باشگاه ایران را در قاره کهن رقم زده اند. بی شک منتقدان استقلالِ امروز خصومتی با منصوریان، بهتاش فریبا، محمد خرمگاه، علی چینی و بقیه نفرات کادر فنی استقلال ندارند و جایگاه پیشکسوتی آنها که زمانی برای استقلال افتخار آفریده اند، محفوظ است.

 موفقیت در 1402

حاصل عملکرد کادری که با وعده ی جوانگرایی به استقلال آمده بود تیمی با میانگین سنی بالا و ناکام است و با روند فعلی، امیدی به موفقیتش در سال 1400 نمی‌رود. پس شاید لازم باشد همین حالا منصوریان و کادر فنی اش را از استقلال مرخص کرد تا از حالا برای بازخوانی دوره های تئوری مربیگری تا سال 1402 ثبت نام کنند. آن وقت می‌توان فرصتی دوباره به آنها برای ساختن استقلالی قدرتمند در سال 1402 داد!

۱۲ ۵  
آی اسپورت
2017-08-23 08:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
بهروز سرخ دل
چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶، ۰۸:۵۲
... خنده داره.چه الان چه ۱۴۰۳
۹
منصوبیان هستم! منصوب اون بالایی ها...
چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۰:۲۰
پست اینستاگرامی سید حسن خمینی در حمایت از منصوریان، تا حدود زیادی چرایی بر سر کار ماندن این مربی علی رغم شکست های مفتضحانه در آسیا و ایران را مشخص کرد!
استقلال
چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۱:۱۶
خانواده اقای خمینی و اشراقی همیشه در مورد استقلال و پرسپولیس پست میزارن با هر سرمربی. استنا انتخاب منصوریان ربطی ب افراد سیاسی و پرنفود نداشت منصوریان رو هوادار احساساتی و هیجان زده استقلال اورد .هواداری ک متوجه نشد تیم بررگ سرمربی بزرگ میخواد و برای منصوریان مربیگری استقلال زود هست و هیچکدوم از مربیان ایرانی نمیتونن ب استقلال کمک کنن و با همون هیجان و احساسات دیشب بهش سنگ پرت کرد
علی
چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۱:۴۱
در فصل قبل هم وقتی منصوریان و استقلال به بن بست رسیده بودند دسته جمعی به دیدار سید حسن رفتند! بعد از آن استقلال به یکباره روی غلطک افتاد!!!! و اکثر تیمها را یکی بعد از دیگری شکست داد!
۹
علی
چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۱:۴۱
در فصل قبل هم وقتی منصوریان و استقلال به بن بست رسیده بودند دسته جمعی به دیدار سید حسن رفتند! بعد از آن استقلال به یکباره روی غلطک افتاد!!!! و اکثر تیمها را یکی بعد از دیگری شکست داد!
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر