فهرست
فراتر از یک باشگاه؟
فراتر از یک باشگاه؟

فراتر از یک باشگاه؟

آی‌اسپورت- بارسلونا تنها یک باشگاه ورزشی نیست و خود آنها یک شعار تبلیغاتی دارند "فراتر از یک باشگاه".  بی‌تردید این شعار "فراتر از یک باشگاه" می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد. فراتر؟ تا به کجا؟

خوان لاپورتا مدیر عامل اسبق باشگاه اسپانیا که باعث تغییرات بسیاری پس از چندین سال رکود در بارسلونا شد روزگاری اظهار نظر بسیار عجیبی کرد که "اگر کاتالانیا یک کشور باشد بارسلونا ارتش آن است." مفهوم ارتش در هر فرهنگی معنای فتح و پیروزی و رسیدن به مرزهای جدید است و بی‌گمان بارسلونا روزگار لاپورتا دارای این قابلیت بود که بتواند به فتوح قلمروهای جدیدی در عرصه‌های محبوبیت و شهرت و درآمد برسد و این گونه هم شد.

بارسلونا امروز می‌تواند در آستانه یک حرکت دیگر باشد. بارتمئو مدیرعامل این باشگاه در فصل نقل و انتقال در بیشتر نبردها شکست خورد و باید بگویم که مفهوم شکست برای این مقوله یعنی عدم جذب ستارگانی چون کوتینیو و وراتی و ... هستند اما این که عدم حضور این ستارگان نامی جهان فوتبال در باشگاه بارسلونا یک شکست باشد را نمی‌توان قاطعا از اکنون اعلام کرد که چه بسیار که عدم حضور ستارگان نامی در باشگاهی توانسته است باعث شکوفائی جوانانی باشد که بر روی نیمکت می‌پوسیدند. اگر این ستارگان جذب باشگاه می‌شدند و شاید بارسلونا هم از این قاعده مستثنی نباشد که حضور بازیکنانی چون دلفئو و سمدو و... می‌تواند این تئوری را ثابت کند.

نباید از غیبت شماره یازده پیشین بارسلونا در این فصل یعنی نیمار غافل شد بازیکنی که می‌پندارد با ترک بارسلونا و پیوستن به پاری سن ژرمن می‌تواند مرد سال دنیا شود که البته شاید شعار تبلیغاتی باشد و بی‌گمان نقش دلارهای قطری را نباید در این انتقال نادیده گرفت و در این مقوله هم چشمها به عثمان دمبله فرانسوی شماره 11 جدید بارسلونا است که در دقایق حضورش در دربی کاتالان نشان داد که می‌تواند قابلیتهائی که در دورتمند داشته است را خیلی زود در بارسلونا هم به اثبات برساند.

بارسلونا تقریبا ناموفق در جذب نامهای بزرگ فصل لالیگا را با پیروزی‌های پیاپی شروع کرد اتفاقی که چندان هم عجیب نبود هر چند که سایه جدائی بارسا از لالیگا هنوز هم می‌تواند گسترده شود و احزاب تندروی ایالت کاتالونیا که اصرار به خود مختاری این ایالت دارند علاقمند به خود مختاری و در نتیجه جدائی بارسلونا از لالیگا هستند البته در صورت خود مختاری ایالت کاتالونیا نمی‌توان قاطعانه گفت که بارسلونا در لالیگا نخواهد بود که در جهان فوتبال و ورزش فرمولی وجود دارد و شاهد هستیم که تیمی از کشور دیگر در لیگ داخلی کشور دیگر بازی می‌کند که نمونه‌های آن حضور پرنس نشین موناکو در لو شامپیونا و یا تیم بسکتبال تورنتو رپترز در ان بی ای و یا دیگر تیم‌های فوتبال کشور کانادا در مسابقات فوتبال لیگ داخلی آمریکا است.

امشب در چمپیونز لیگ قرار است که تیم بارسلونا به مصاف تیم یوونتوس برود جائی که نبرد بزرگ گروه چهارم اروپا به احتمال فراوان خواهد بود. یوونتوسی‌ها فینالیست سال گذشته این رقابتها و همین طور در سه سال پیش بودند که هر دو فینال را به غول‌های لالیگا یعنی بارسا و رئال مادرید باختند اما اتفاق جالب اینجا بود که آنها یک بار رئال مادرید را حذف کردند و به بارسا فینال را واگذار کردند و دفعه بعد بارسلونا را حذف کردند و کام رئالی‌ها را در فینال شیرین کردند.

بارسلونا در سال گذشته عملا یک مغلوب به تمام معنی در بازی رفت در تورین بود و در بازی برگشت نتوانست معجزه‌ای که در مقابل پاری سن ژرمن انجام داده بودند را تکرار کنند و این طبیعی بود قرار نیست که هر روز معجزه رخ دهد.

امشب بارسلونا امتحان مشکلی دارد تا هم والورده و هم تیمش نشان دهند که آنها تنها یک تیم پرستاره نبودند که در سالهای گذشته موفق به کسب جامهای متعدد شدند و آنها یک باشگاه و شاید فراتر از یک باشگاه هستند.

اخباری که از باشگاه می‌رسد خوشایند نیست کمپین جمع آوری امضا برای برکناری بارتمئو همچنان تعداد امضاهایش بالا می‌رود مسی و اینیستا رسما اعلام کردند هنوز برای تمدید قرار داد به تفاهم نرسیده‌اند بر روی نیمکت تیم بازیکنانی چون اردا توران و.. نشسته‌اند که مربی اعتقادی به آنها ندارد. آنها سوپر جام اسپانیا را به بدترین شکل به رئال مادرید واگذار کردنداما تیمهای بزرگ همیشه بزرگ هستند و در لحظه‌هائی از طول عمرشان شخصیت و افتخارات و باورهایشان می‌توانند به آنها کمک کند و امشب یکی از آن شبها است که بارسلونا می‌تواند شعار فراتر از یک باشگاه در صورت موفقیت در مقابل یوونتوس اثبات کند به انتظار می‌نشینیم.

 

۵    
آی اسپورت
2017-09-12 19:36:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر