فهرست
فدرر-جوکوویچ برای صعود: فینال زودرس
فدرر-جوکوویچ برای صعود: فینال زودرس

فدرر-جوکوویچ برای صعود: فینال زودرس

آی‌اسپورت- وقتی هشت بازیکن اول تنیس جهان خودشان را به لندن رساندند تا در مسابقات ATP شرکت کنند هر کدام انگیزه و توانایی متفاوتی داشتند اما دو تای از آنها خوب می‌دانستند باید خستگی جسمی و روحی خود را کنار بگذارند تا بتوانند کار خاصی انجام دهند. 

امشب در روز آخر مرحله گروهی، راجر فدرر تلاش آخر خود برای رسیدن به پیروزی را مقابل نواک جوکوویچ به کار می‌بندد؛ همان حریف آشنایی که چهار ماه قبل در فینال ویمبلدون مقابلش قرار گرفت و در طولانی‌ترین مسابقه تاریخ این رقابت‌ها نتوانست شکستش دهد با آنکه دو مچ پوینت گرفت و از حمایت بی‌شائبه هواداران حاضر در سنتر کورت برخوردار بود. اما فدرر روحیه بهتری دارد چون سریع و قاطعانه ماتئو برتینی را برده و جوکوویچ مبارزه سختی برابر دومینیک تیم را واگذار کرده. این بار نوبت جوکوویچ بود که دو مچ پوینت را از دست بدهد. مرد شماره پنج جهان حواسش را جمع کرد تا با پیروزی 2 بر یک مقابل نوله در دو ساعت و ۴۷ دقیقه جایگاهش در نیمه‌نهایی این رقابت‌ها را قطعی کند. فدرر برای هفدهمین بار در این مسابقات شرکت می‌کند و در ۱۶ دوره قبلی تنها یک بار از رسیدن به نیمه‌نهایی باز مانده است. 

تنیسور اتریشی بعد از بازی گفت: «بازی خیلی خاصی بود، جو فوق‌العاده‌ای داشت برابر یکی از اسطوره‌های ورزش ما. از دقیقه و امتیاز اول سخت تلاش کردم اما بهترین برگشت‌هایم را در این بازی زدم. کمی هم خوش‌شانس بودم، این مسابقه را هرگز فراموش نمی‌کنم.» 

جوکوویچ و فدرر مسابقه شماره ۴۹ خود را در دهمین تور ATP برگزار می‌کنند که قرار است از سال ۲۰۲۱ و بعد از ۱۱ سال فراموش‌نشدنی در لندن، در تورین ایتالیا برگزار شود. فدرر شش بار قهرمان این مسابقات شده اما آخرین آنها در سال ۲۰۱۱ و بعد از پیروزی برابر ژو ویلفرد سونگا بوده. جوکوویچ که شش سال جوان‌تر است، پنج بار قهرمان شده که سه بار آنها مقابل فدرر بوده. 

فدرر با پیروزی در یک ساعت و ۱۸ دقیقه برابر مرد شماره هشت جهان روحیه‌ای که با شکست مقابل تیم بی‌رحم در بازی اول از دست داده بود، بازیابی کرد. اسطوره ۳۸ ساله سوئیسی گفت: «شاید چند روز یا چند هفته طول کشید که باخت در فینال ویمبلدون را هضم و قبول کنم. هنوز هم فکر می‌کنم فینال و در مجموع تورنمنتی عالی داشتم که در راه رسیدن به فینال، رافائل نادال را شکست دادم. واقعاً بازی با نوله هیجان‌زده‌ام می‌کند.» 

برتینی که بعد از شکست سنگین برابر جوکوویچ در بازی اول، پیشرفت زیادی کرده بود، نشان داد بی‌جهت به این تورنمنت نرسیده. او نخستین ایتالیایی حاضر در این تورنمنت بعد از ۴۱ سال است. این تنیسور ۲۳ ساله که در ویمبلدون امسال شکست سنگینی برابر فدرر خورد و آن را درس بزرگی تلقی کرد، بعد از دومین باخت گفت: «امروز خیلی آماده‌تر بودم و می‌دانستم برای اینکه برنده شوم یا تلاش کنم به پیروزی برسم، چه چیزهایی لازم است.» 

جوکوویچ در بهترین تورنمنت تا روز سوم و تنها مسابقه‌ای که به سه ست کشیده شد، سختی‌های زیادی را متحمل شد اما برای بازیابی جسمی و روحی زمان دارد. اگر فدرر را شکست دهد شانس دارد که از نادال عبور کند و برای ششمین بار، سال را به عنوان مرد شماره یک جهان به پایان برساند و با رکورد پیت سمپراس برابر شود. 

بازی امشب با فدرر برای هر دو حیاتی است و بازنده وداع تلخ و زودهنگامی با این مسابقات خواهد داشت. تنیسور ۳۲ ساله صرب به تمجید از حریف اتریشی‌اش پرداخت: «می‌دانستم در سطح بالا بازی می‌کند اما در این بازی فوق‌العاده بود. او شجاعانه بازی کرد و با دقت، شدت و سرعت به توپ ضربه می‌زد.» 

تیم که در ست سوم ۴-۱ از برنده ۱۶ گرنداسلم عقب بود، با بازگشتی حیرت‌انگیز چهارمین برد خود در پنج مسابقه با جوکوویچ را به دست آورد. او ست اول را ۷-۶ باخت اما ست دوم را ۶-۳ برد و در ست سوم ۷-۶ به پیروزی رسید. این تنیسور ۲۶ ساله در سه دوره حضورش در این مسابقات هرگز از مرحله گروهی عبور نکرده بود اما حالا اولین کسی است که به نیمه‌نهایی رسیده. 

منبع: گاردین

     
آی اسپورت
2019-11-14 09:11:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر