فهرست
گپ روز: استیوی در قامت مربی
گپ روز: استیوی در قامت مربی

گپ روز: استیوی در قامت مربی

ای‌اسپورت- «زمانی که به عنوان بازیکن از دنیای فوتبال خداحافظی کردم پذیرش این موضوع برایم سخت بود. حالا که سر تمرین می‌روم و با این بچه‌ها کار می‌کنم کمی بهتر شده‌ام و فکر می‌کنم بخشی از این جای خالی در زندگی‌ام پر شده ولی واقعاً بازی کردن فوتبال را دوست داشتم».

در 37 سالگی استیون جرارد عرصه جدیدی را تجربه می‌کند و به عنوان مربی زیر 18 ساله‌های لیورپول مشغول به کار شده است. با این حال هنوز هم برای او سخت است که بپذیرد بعد از 20 سال بازی، 900 مسابقه، 17 فصل حضور در لیگ برتر انگلیس و دو فصل بازی در MLS باید از دنیای فوتبال خداحافظی کند. او که سابقه قهرمانی در لیگ قهرمانان 2005 را دارد همان سال روی سکوی سه نفر نهایی کاندیدای دریافت توپ طلا هم قرار گرفت. استیوی البته با 114 بازی برای سه شیر یکی از اسطوره‌های تیم ملی انگلیس هم محسوب می‌شود. با این حال او برای فراموش نکردن کاری که در زندگی به آن عشق ورزیده مسیر دیگری را انتخاب کرده و به عنوان مربی قرار است بقیه دوران حرفه‌ای‌‌اش را سپری کند‌؛ فعلاً به آکادمی لیورپول رسیده تا نقش «مربی در سایه» را ایفا کند. جرارد در گزارشی که سوفوت نوشته می‌گوید: «وقتی به لیورپول برگشتم یورگن کلوپ (مربی این روزهای تیم اصلی لیورپول) برای من توصیه‌هایی داشت. او به من گفت: «می‌خواهم برای مدت کوتاهی در سایه باشی چون تو نیاز داری چندسال در مربیگری اشتباه کنی، تیمت را انتخاب کنی و تصمیمات تاکتیکی بگیری. باید فلسفه کاری‌ات، شیوه‌ای که می‌خواهی تیمت با آن بازی کند را بیاموزی. باید مشکلات فردی‌ات را هضم کنی و در کنار همه این موراد کسب تجربه کنی و ناراحتی شکست‌ها را لمس کنی. تازه بعد از چندسال خواهی فهمید که برای مربیگری ساخته شده‌ای یا نه» فکر می‌کنم کلوب، تابلویی کامل را برایم ترسیم کرد».

جرارد هم حالا با گوش کردن به همان توصیه‌ها، با تیم جوانان لیورپول استارت زده ولی می‌گوید تصمیمش احساسی نیست: «بازگشتن به کمپی که حرفه‌ای‌گری را از آنجا شروع کردم کار فوق‌‌العاده‌ای است ولی تصمیمم اصلاً احساسی نیست. به اینجا آمده‌ام تا بتوانم به لیورپول کمک کنم».

جرارد حالا زیر نظر الکس اینگلتورپ، مدیر آکادمی لیورپول کار می‌کند و یورگن کلوپ هم به شدت او را زیر نظر دارد. البته تا همین‌جا همه چیز برای جرارد خوب پیش رفته چون در نیمه‌های راه تیمش از 11 بازی 6 برد دارد و 5 تساوی و هنوز هم شکست نخورده است. از طرفی در لیگ جوانان اروپا هم تیمش بدون کوچکترین دردسری به مرحله بعدی رفته است. نکته قابل توجه اینکه در همان 11 بازی لیگ، تیم جرارد 28 گل هم زده است. استیوی می‌گوید بچه‌هایش باید از لحاظ روحی آماده باشند: «من کار کردن بااستعدادهای جوان را دوست دارم‌؛ دوست دارم آنها را زیر نظر بگیرم ولی مهمترین چیز این است که آنها بدانند این بازی یک روی دیگر هم دارد: جنگیدن، بردن، تکل ‌زدن. باید تا جایی تلاش کنند که احساس درد کنند، گلوی‌شان به سوزش بیفتد و عمیقاً حس کنند که قفسه سینه‌شان دارد می‌تپد...»

جرارد که همین 6 ماهه می‌گوید حس می‌کند دو سال پیرتر شده نیم‌نگاهی هم به آینده‌ دارد: «به نظرم درست نیست که بگویم ببینید من چه کاری کرده‌ام، ما چه کاری کرده‌ایم. دیگر دورانی که بازی می‌کرده‌ام تمام شده، چیزی که الان به حساب می‌‌آید، فردا است، نه دیروز. البته این‌طور هم نیست که همینجا بنشینم و بگویم، اصلاً حرفش را نزنید، من فقط در لیورپول مربیگری می‌کنم. در یک دنیای ایده‌آل، همه می‌دانند که چه چیزی می‌خواهم ولی فعلاً هیچ دلیلی ندارد که به مربیگری در تیم اصلی لیورپول فکر کنم».

 سجاد فیروزی،خبرورزشی

۳    
آی اسپورت
2018-01-03 17:37:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر