فهرست
مثل اکران فیلم در سینمای تعطیل
مثل اکران فیلم در سینمای تعطیل

مثل اکران فیلم در سینمای تعطیل

آی اسپورت - ۱- ‏فوتبال بدون تماشاگر شبیه اکران فیلم در سالن سینمای تعطیل است، موقعیتی تا این اندازه بی‌معنا. بازی‌ها به دلیل شیوع کرونا در تمام سطوح باید لغو می‌شدند اما در تصمیماتی عجیب و غریب هیچ‌کس نفهمید که چرا دستور برگزاری بازی‌های روز یکشنبه در لیگ برتر و لیگ یک صادر شد اما برای ۱۰ روز آینده تصمیم دیگری اعلام شد که بازی‌ها لغو شوند، اگرچه دستور لغو بازی‌ها در روزهای آینده نیز دوامی نداشت و معلوم نشد چرا دوباره رأی به برگزاری بازی‌ها بدون تماشاگر را دادند. فوتبال را برای تماشاگر بازی می‌کنند، نه برای پر شدن خانه‌های جدول سازمان لیگ اما در ایران فوتبال را برای پایان دادن به لیگ برگزار می‌کنند و این یعنی نفهمیدن بدیهیات درباره فلسفه یک بازی.

۲- دیروز کاش باشگاه سپاهان بدون توجیه حاضر نشدنش رأس ساعت مقرر در ورزشگاه نقش جهان، پای حرفش می‌ایستاد و می‌گفت بازی را لغو کنند. تصمیم عاقلانه و حرفه‌ای برای باشگاه سپاهان این بود که تن به بازی بدون تماشاگر ندهد و این به توجیهاتی مثل تجمع هواداران مقابل هتل نیاز نداشت. بدون این توجیه هم سپاهان صاحب این حق بود که لغو بازی را بخواهد. حتی پرسپولیس هم برای حفظ سلامت بازیکنان و عوامل باشگاهش می‌توانست تقاضای لغو بازی را داشته باشد. پرسپولیس با خیل طرفدارانش در تمام تاریخ این باشگاه، باید بهتر از هر باشگاهی بداند که فوتبال بدون تماشاگر خالی از معناست، همانطور که یحیی گل‌محمدی بعد از برگزار نشدن بازی گفت بازی بدون تماشاگر را دوست ندارد.

بی‌شک با توجه به شیوع ویروس کرونا برگزاری مسابقات ورزشی منطقی نیست و می‌تواند فرصت انتقال ویروس را فراهم کند و این می‌توانست به بحران کرونا شدت بدهد اما اساساً در چنین شرایطی لغو بازی‌ منطقی است، نه برگزاری بدون تماشاگر. تصمیم به برگزاری بازی بدون تماشاگر منافع باشگاه میزبان را به خطر می‌اندازد و سپاهان باید هم گله‌مند باشد که چرا می‌خواستند منافعش را در نظر نگیرند. سپاهانی‌ها به جای طرح مباحث منطقی توجیهاتی را مطرح کردند که لزومی برای طرحش نبود، یک خطا در مدیریت یک تصمیم درست.

۳- عجیب بود که باشگاه استقلال به بازی بدون تماشاگر انتقاد چندانی نکرد. تیمی مثل استقلال چرا باید در وررشگاه آزادی بازی‌اش مقابل ذوب‌آهن را برای صندلی‌های خالی برگزار کند؟ ویروس کرونا همان اندازه که برای تماشاگران خطرناک است، می‌تواند سلامت بازیکنان، مربیان، داوران و عوامل اجرایی بازی را هم به خطر بیندازد اما سازمان لیگ خودش هم نمی‌داند توجیه این تصمیماتش چیست. وقتی رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ می‌گوید ویروس کرونا یک پدیده اجتماعی است، می‌توانید تا آخرش را بخوانید که آنجا چه می‌گذرد. دیروز اما شادی گل استقلال هم برای مقابله با این پدیده اجتماعی - به تعبیر سازمان لیگ- با برخورد پاها به هم انجام می‌شد تا بازیکنان با هم دست نداده باشند. در چنین شرایط خطرناکی چرا باید فوتبال بازی کرد؟

۴- دیروز در شبکه ۳ که مثل همه شبکه‌های تلویزیونی صدا و سیما بدون پرداخت حقوق فوتبال بازی‌ها را پخش می‌کند، مجری برنامه فوتبال برتر منتقد تأخیر و لغو بازی سپاهان - پرسپولیس شده بود و گله داشت که چرا باعث شده‌اند کنداکتور تغییر کند. مفهوم واقعی انتقاد میثاقی این بود: بازی‌ها را مجانی پخش می‌کنیم و در حالی‌که هیچ احترامی برای حقوق باشگاه‌ها قائل نیستیم اما فوتبال باید رأس ساعتی که ما دوست داریم برگزار شود تا در پخش مفت و رایگان بازی دچار بر هم خوردن برنامه‌های خود نشویم.

بازی استقلال را دیدیم، در ورزشگاه بدون تماشاگر، با گزارشی که شنیدن نداشت و از تلویزیونی که فوتبال باید دستوراتش را گوش کند!

۵- امیدواریم بساط فوتبال بدون تماشاگر جمع شود. این نمایشی که در ورزشگاه خالی می‌سازید، اسمش فوتبال نیست.

 

ایران ورزشی 

۴    
آی اسپورت
2020-02-24 11:47:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر