فهرست
می‌خواهید پیشرفت کنید؟ بفرمایید اروپا!
می‌خواهید پیشرفت کنید؟ بفرمایید اروپا!

می‌خواهید پیشرفت کنید؟ بفرمایید اروپا!

آی اسپورت - ظرف یکی دو روز گذشته خبری منتشر شد که توجه همه علاقمندان به فوتبال در ایران را جلب کرد. قیمت علیرضا جهانبخش در آخرین «به روز رسانی» سایت معتبر ترانسفر مارکت به 16 میلیون و 200 هزار یورو رسیده است. قیمت این بازیکن ارزشمند تیم ملی قبل ازجام جهانی 10 میلیون و 800 هزار یورو بوده است. این افزایش قیمت چشمگیر بعد از بازی‌های جام جهانی اتفاق افتاده است که نمایش جهانبخش در آن هرچه که بود فوق‌العاده نبود. اینجاست که مشخص می‌شود ویترین جام جهانی چقدر بزرگ است و چه تاثیری در سرنوشت فوتبالیست‌ها دارد. جهانبخش البته فقط یکی از بازیکنان ایرانی است که قیمتش اینقدر بالا رفته. قیمت بقیه بازیکنان ایران هم کمابیش افزایش پیدا کرده است. حالا دیگر باید بپذیریم که حضور در جام جهانی برای تیم ملی ایران اتفاق بزرگی بوده و تبعات مثبت زیادی برای ما داشته.

سود باشگاه‌ها از احیای ستاره‌ها

یکی از دعواهای کارلوس کی‌روش با سرمربیان تیم‌های باشگاهی در ایران بر سر میزان آمادگی بدنی و روحی آن‌ها برای حضور در جام جهانی بود. مشکلی که هرگز حل نشد و هنوز هم بحث درباره آن ادامه دارد. طرف دعوای کی‌روش بیشتر مربیان دو تیم بزرگ تهران یعنی برانکو ایوانکوویچ و وینفرد شفر بودند. کی‌روش عقیده داشت بازیکنان این دو تیم باید تحت برنامه ویژه‌ای برای جام جهانی آماده شوند. اما برانکو و شفر ادعای کی‌روش را قبول نداشتند. در این دعوا واقعا نمی‌شد تمام حق را به یک طرف داد. اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بازیکنان پرسپولیس و استقلال در تیم ملی عملکرد بهتری داشته‌اند. به عنوان مثال هیچ کدام از طرفداران پرسپولیس توقع دیدن این سطح عالی از علیرضا بیرانوند را نداشتند. حتی وحید امیری هم که در هفته‌های پایانی لیگ هفدهم افت کرده بود در جام جهانی بسیار آماده نشان داد. در استقلال هم وضعیت همین است. امید ابراهیمی اگرچه همیشه در استقلال جنگنده و موثر بازی کرده بود اما در تیم ملی در سطح بالاتری ظاهر شد. روزبه چشمی و سید مجید حسینی هم فراتر از انتظار ظاهر شدند. حالا از این جمع امید ابراهیمی با قیمتی بالا به قطر رفته. سید مجید حسینی هم پیشنهادهای خوبی از ترکیه و آلمان دارد و اگر در استقلال بماند هم قرارداد بالایی خواهد بست. چشمی هم با قیمتی حداقل دو برابر آنچه در استقلال داشت می‌تواند به قطر برود. این افزایش قیمت در مورد بیرانوند خیلی بیشتر است. روایتی از پیشنهاد 30 میلیاردی به باشگاه پرسپولیس وجود دارد که می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکلات مالی این تیم را حل کند. وحید امیری هم اگرچه بازیکن آزاد است ولی می‌تواند مثل مهدی طارمی منفعت خوبی به پرسپولیس برساند. به این ترتیب مشخص می‌شود باشگاه‌ها هم سود خوبی از افزایش ارزش بازیکنان‌شان بعد از جام جهانی خواهند داشت.

لژیونر شدن با وسوسه کی‌روش

کی‌روش تقریبا از همان روز اولی که  به ایران آمد مشخص بود که با نحوه تمرینات و آماده سازی بازیکنان در باشگاه‌ها مشکل دارد. او معتقد بود سطح دانش و تمرینات مربیان ایرانی فاصله زیادی با آنچه در فوتبال روز دنیا دیده می‌شود دارد. طبیعتا کی‌روش نمی‌توانست همه باشگاه‌ها را مجبور کند از مربیان خارجی استفاده کنند. بنابراین او تاکتیک دیگری را در پیش گرفت: «وسوسه بازیکنان ایرانی برای انتقال به اروپا» کی‌روش هر جا در دوراهی انتخاب بین بازیکنان داخلی و لژیونرها قرار گرفت لژیونرها را ترجیح داد. همین مساله باعث شد میل فوتبالیست‌های ایران برای لژیونر شدن بیشتر شود. کار به جایی رسید که از لیست 23 نفره تیم ملی در جام جهانی روسیه، 12 نفر لژیونر بودند و قطعا بعد از جام جهانی این تعداد بیشتر هم خواهد شد. همین الان وحید امیری، علیرضا بیرانوند، سید مجید حسینی، روزبه چشمی و پژمان منتظری پیشنهادهای خوبی از قطر و اروپا دارند و در صورت موافقت باشگاه‌های‌شان همین امروز می‌توانند لژیونر شوند.

روی خط پیشرفت

این ماجرای پیشرفت و افزایش قیمت فقط در مورد بازیکنان داخلی مصداق ندارد. تقریبا همه لژیونرهای تیم ملی با پیشنهادهای بهتری از باشگاه‌ خودشان یا باشگاه‌های بهتر مواجه شده‌اند. مثلا مرتضی پورعلی گنجی قید پیشنهاد خوب السد را زده تا در اروپا و تیم بهتری بازی کند. میلاد محمدی پیشنهادهای خیلی خوبی از قدرت‌های برتر فوتبال اسکاتند، آژاکس و چند تیم آلمانی دارد. احسان حاج صفی و کریم انصاری‌فرد قیمت‌شان چند برابر شده و از ترکیه و آلمان پیشنهاد دارند. رامین رضاییان که جزو بهترین مدافعان راست در جام جهانی بوده وضعیت مشابهی دارد. سعید عزت‌اللهی هم در روسیه درخشیده و در بازگشت به روستوف موقعیت بهتری خواهد داشت. مهم‌تر از همه علیرضا جهانبخش است که چند تیم لیگ برتری در انگلیس به شدت به دنبال جذب او هستند. آلکمار دیگر برای او کوچک شده بود. حالا وقتش شده در تیم بزرگ‌تری بازی کند و بیشتر هم پول بگیرد. سامان قدوس هم مثل جهانبخش چند پیشنهاد از تیم‌های خوب اروپا دارد. قیمت او هم افزایش چشمگیری پیدا کرده و به احتمال فراوان ظرف روزهای آینده شاهد انتقال او به اسپانیا یا فرانسه خواهیم بود. در واقع تمام یا تعداد زیادی از لژیونرهای ایران هم در مسیر پیشرفت قدم برمی‌دارند که این خبر خوب و خوشحال کننده‌ای است.

قیمت‌ ایرانی‌ها بیشتر نیست؟

از افزایش قیمت فوتبالیست‌های ایران همه خوشحالند. این مساله هم به اقتصاد فوتبال ایران کمک می‌کند و هم توجهات جهانی بیشتری را به سمت فوتبال ایران سرازیر می‌کند. اما آیا همین قمیت‌‌های افزایش پیدا کرده، واقعی است؟ واقعیت این است که قیمت‌ فوتبالیست‌های ایرانی در مارکت جهانی از آنچه که باید باشد کمتر است. این را با مقایسه‌های ساده هم می‌شود فهمید. مثلا کدام بازیکن کره جنوبی (به جز سون هیونگ مین) از علیرضا جهانبخش بهتر است؟ کدام بازیکن آسیایی استعداد مهدی طارمی را دارد؟ دفاع چپی مثل میلاد محمدی را در کدام تیم آسیایی سراغ دارید؟ می‌بینید؟ از نظر استعداد و پتانسیل فوتبال ایران با فاصله زیاد بهترین کشور آسیا است. اما مشکلاتی مثل ناتوانی‌‌های مدیریتی، ضعف در ارتباطات، ضعف مارکتینگ و البته آماتور فکر کردن خود بازیکن‌ها، باعث شده ایرانی‌ها هیچ وقت به قیمت واقعی خودشان نرسند. این مشکلات البته یکشبه و با دستورالعمل‌های ضربتی حل نخواهد شد. بعید هم به نظر می‌رسد در ایران عزمی برای تغییر اوضاع وجود داشته باشد. پس اجالتا بهترین راه برای افزایش قیمت بازیکنان ایرانی و واقعی شدن قیمت‌شان انتقال سریع به اروپاست. در اروپا این مسیر راحت‌تر طی می‌شود و همزمان طرز تفکر و سبک زندگی فوتبالیست‌های آماتور ایرانی هم پیشرفت می‌کند.

سازندگی

۴ ۵  
آی اسپورت
2018-07-19 17:07:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
بی طرف
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۱۷:۴۴
دیدید که با بازی اتوبوسی ایران هیچ پیشنهاد خوبی برای بازیکن های ایران مطرح نشد.
....
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۱۷:۵۵
اگر ربطی به ویترین جام جهانی دارد پس چرا طارمی که بازی های باکیفیتی از خودنشان داد همچنان بدون مشتری است
#مافیای_ایجنت
مصطفی
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۱۸:۳۲
دوست عزیز که پیشنهادات رنگارنگ لژیونرها رو توسر بازیکنای داخلی میزنی بشین وببین کدوم یکی از این‌پیشنهادات به واقعیت میپیونده بهت قول میدم حتی همآن جهانبخش هم سال دیگه تو آلکمار بازی خواهد کرد
شاهین
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۱۸:۴۴
سازندگی در اختیار مهدی امیرپور دوست و همکار عادل فردوسی پور و از ذوب شده های در ولایت کیروش:))
بهراد
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۲۲:۱۴
گاهی سوءظن پیدا می‌کنم که آی اسپورت عمدا کامنت های توهین آمیز و بی منطق رو تأیید می‌کنه تا نشون بده منتقدین مطالب سایت چقدر سطح فکری نازلی دارن و از نزاکت بویی نبردن. خیلی وقتها وحشت می‌کنم که این همه در کامنت ها از واژه کی روشی پور استفاده میشه. واژه ای که همه میدونیم اولین کسی که ازش استفاده کرد چه کسی بود و هست و چه شخصیتی داشت و داره.
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر